• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Lite sjuk
Bildgåta? Nja… »

Tre igång och så även jag

29 april 2013 av Tofflan


Ett inlägg i vilket Tofflan konstaterar bättring, gläds åt rosor samt skryter om sina datorer. Sina TRE datorer.


Den lilla Fästmön kom hemtravandes en kvart över fyra i eftermiddags. Då hade hon gått hela långa vägen. Det tog en timme! Så skönt det måtte ha varit, för det var en sån där lagom varm eftermiddag. Lite blåsig, men inte för kall och inte för het.

Själv la jag mig ovanpå gästsängen för att vila. Det höll en kvart. Sen plonkade det i Ajfånen och jag förbannade mig själv för att jag inte hade satt den på ljudlöst. Den plonkar liksom till och med när jag har fått svar på mina kommentarer hos en annan WordPress-bloggare. Känns ju liiite onödigt, men… Sen svoschar mobilen också. Då berättar den att det kommer jobbmejl. Det kom flera såna idag och jag har fortfarande inte svarat på ett enda. Har man semester så har man.

Det känns konstigt att ha semester en vardag, för det är ju vad det är idag. Så innan jag gick och vilade skuttade (nåja…) jag ner till postboxen för att vittja den. Fullt av reklam – och underbara rosor från den snälla tant Raffa! Tusen tack!

Rosor kort
Underbara – och eviga – rosor från tant Raffa.


Igår rensade jag kylskåpsdörren på kort
och satte upp alla nya, fina som jag fick till i fredags. Men det är några jag aldrig plockar ner. Ett är från vännen Karin, som gick bort i höstas, och ett är från E som jobbade där jag jobbade en gång, i ett annat arbetsliv. E var den enda som hörde av sig av de så kallade arbetskamraterna i huset där jag arbetade. Förutom en eller två andra som mest var nyfikna.

Tillfälligt avbrott för att kolla övriga datorer!!!

Ja, nu är det ju så att jag plötsligt är ägare till tre (3) datorer. Stordatorn, numera benämnd Storebror, är ju lite krasslig. Men faktum är att han kämpar på. Och eftersom han var min förste av de tre är han mig kärast. Det är bara ett problem och det är att jag inte vågar stänga av honom. Starta om går bra, det har jag testat, men stänga av… Nja, då blir han svart och man måste fippla lite. Nu har jag emellertid rensat och tömt lite, vilket har snabbat på honom när han arbetar. Det märks faktiskt ganska stor skillnad. Och – ta i trä! – inga problem är akuta just nu.

stordatorn
Storebror.


Anna behöver sitta vid en dator
också i kväll, så nu har jag riggat upp Lapdancen (laptopen) som jag fick av en snäll vän. Den är ganska tom och därmed också ganska snabb. Medan Anna nu är iväg och kompletteringshandlar uppdaterar jag virusskydden på Lapdancen och på Toyboy (leksaksdatorn).

Laptop
Lapdance.


Den tredje och minsta, Toyboy, har jag mest som tidningsläsardator i köket, men eftersom jag nu har varit ledig har jag läst tidningar på Storebror. Detta innebär att Toyboy inte har kunnat hämta uppdateringar automatiskt. Men nu är alla tre datorerna skyddade – förhoppningsvis! Storebror gör det automatiskt och under tiden den står på.

Lilla datorn o ett glas vin hos Anna
Toyboy.


Nu låter det som om jag skryter väldeliga
om mina tre datorer, men faktum är att de alla tre har flera år på nacken. Yngst är Toyboy, som jag köpte hösten 2009. Då förstår du – en Toffla måste liksom ha både hängslen och livrem när det gäller datorer. För se utan en dator kan hon knappast klara sig.

På tal om att klara sig undrar jag hur det blir på jobbet när jag inte längre går dit. Idag har jag fått flera mejl där min närvaro och mina arbetsinsatser önskas. Men jag vet inte vad jag ska svara. Blir jag inte varslad under morgondagen förlängs min anställning ytterligare en månad, det vill säga juni ut. Och blir jag varslad får jag överväga om jag ska plocka ut all semester jag har innestående i stället för att arbeta i maj. Så det mejl jag fick idag där man önskar min närvaro och insats i början av juni kan jag liksom inte svara på – även om jag nu skulle vilja svara. Jag har fört en hård diskussion med mig själv och kommit fram till att jag får svara på jobbmejl vardagskvällar, men inte helger och semesterdagar. Idag är det semester.

Vi har ätit några varma mackor till middag och jag har inte fått mera ont. Det vete 17 vad det är med min insida, men nånting är uppenbarligen inte OK. Är det inte det ena skiten så tycks det vara det andra. Jag blir lite trött, det kan räcka nu. Och jag blir rätt att jag ska få alldeles för mycket tid framöver att känna efter. Jag älskar att jobba, men hatar att vara sjuk…


Livet är kort.

Dela det här:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla

Gilla Laddar...

Relaterade

Publicerat i Familj, Krämpor, Personligt, Vänner | Taggad akut, anställning, arbete, arbetsinsatser, arbetskamrater, arbetsliv, ägare, älskar att jobba, blåsa, dator, en månad, förlänga, fört en hård diskussion, fippla, flera år på nacken, gästsäng, gå bort, hatar att vara sjuk, hängslen och livrem, helg, innestående, insida, inte mera ont, iPhone, jobbmejl, juni, kämpa på, känna efter, kärast, kommentar, kompletteringshandla, kort, krasslig, Lapdance, ljudlöst, maj, närvaro, nyfiken, plocka ner, plonka, postbox, problem, reklam, rensa kylskåpsdörren, rosor, semester, semesterdag, skit, skryta, snabb, starta om, stänga av, storebror, svära, svoscha, ta i trä, tack, testa, tidningsläsning, tillfälligt avbrott, tom, Toyboy, trött, Tre, uppdatera virusskydd, vardagskvällar, varma mackor, varslad, vila, WordPress-bloggare | 8 kommentarer

8 svar

  1. på 29 april 2013 den 19:58 Gunilla

    Jäklars du…. jag postade 6 vykort, varav ett var till dig ochAnna, men inga har kommit fram, men inse att jag tänkte på er iaf 🙂


    • på 29 april 2013 den 20:17 Tofflan

      Tack ändå! Det är tanken som räknas, vet du! 😛


  2. på 29 april 2013 den 19:59 rippe

    Skönt att du mår bättre! Semester kan man använda till annat, inte att må dåligt. Jag har också mått skumt idag, fryyyyser, ont i skallen. Bra att du kan låta bli jobbmejlen, vet att det är svårt, de är så lättillgängliga i mobilen.
    Ha en skön Valborg och spring försiktigt i backen (hihi!)
    Kram!


    • på 29 april 2013 den 20:19 Tofflan

      Ja det här var inte roligt. Känner mig lite klen fortfarande, men mycket bättre än tidigare idag.
      Här springs aldrig och definitivt inte i nån backe! Vi håller oss hemma!
      Ha en bra Sista april du också!
      Kram!


  3. på 29 april 2013 den 21:08 rippe

    Jag vet, här är det hemma som gäller också, och inget firande, hatar måste-fira-helger, vill bara vara!


    • på 29 april 2013 den 21:16 Tofflan

      Vi ska äta och dricka gott här hemma, hoppas magen är med. Vore kul att se en kase, men det brukar visst vara ett himla liv vid den närmaste här, den i Gamlis….


  4. på 30 april 2013 den 08:05 FEM

    Kul namn på datorerna!
    Vi har också 3 stycken datorer, men då är vi också 3 pers, så det blir varsin. Danneman i källaren har en Storebror. Han får ha den eftersom han använder den till mycket, spel, musik och såna grejor. Antti och jag har varsin Lapdance. Det räcker för oss att sitta med på kvällarna. Just nu sitter jag i min säng och kollar runt lite. Jag är sjuk i halsen och det är ingen hit precis. Har så jävla ont när jag sväljer. Så jag stannar hemma från jobbet ett par dagar så får vi se.

    Jaa du! Det blir ju intressant att se hur jobbstället klarar sig om du får sluta! Har de tänkt sig att nån annan ska göra det du har pysslat med, eller?


    • på 30 april 2013 den 10:22 Tofflan

      Man måste skoja till det lite, även med datorer! 😛
      Trist att du har ont i halsen! Jag har ju haft väldelig värk i magen, misstänker ett visst organ, men nu mår jag bättre.
      Ja inte vet jag. Om jag ska bli varslad ska jag bli det under dagen, annars förlängs min anställning juni ut. Jag får jobbmejl hela tiden, men svarar inte på ett enda. Inte vet jag hur de har tänkt med mina arbetsuppgifter. De klarade ju sig innan jag kom dit, men det klart att det blir kanske svårare nu när vissa kommunikationskanaler är mer aktiva och måste skötas om, så att säga…
      Krya på dig!!!



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv till tofflan(snabel-a)home.se

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Lokala klappar - ja visst, MEN så dyra!!!
    • Tofflan testar: Pizza Hut
    • Läser och läst!
    • Tofflan testar: Att rengöra en tvättmaskin
    • En man som heter Ove
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Julen är slut på uppsalaewa
    • Lika men olika (12/365) på Just nu - Just här
    • Nytt år startade med nytt jobb… på stefansphotos.se
    • Föresatser inför det nya året på Mösstanten
    • Gott slut, helt slut... på Mitt manus
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    april 2013
    M T O T F L S
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930  
    « Mar   Maj »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 814 626 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


Avbryt
loading Avbryt
Inlägget skickades inte – kontrollera dina e-postadresser!
E-postkontroll misslyckades, försök igen
Tyvärr, din blogg kan inte dela inlägg via e-post.
Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning.
Om du vill veta mer, inklusive hur du kontrollerar cookies, se: Cookie-policy
%d bloggare gillar detta: