• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Grejen med verb
Måndag med verkliga överraskningar… och vanliga »

Gott igen!

11 maj 2014 av Tofflan


Ett litet må-bra-inlägg. Efter ett tag.


 

Den här dan började inte så bra. Jag blev så besviken på människor, jag tycker att en del bara är elaka mot andra. Utstuderat elaka. Ställer utsatta grupper mot varandra i stället för att försöka se saker och ting från två håll. Men det är ju så att man inte kan älska alla. Uppenbarligen kan somliga inte heller hålla sig från låga kommentarer som

Hur kommer det sig att man hyllar en man i klänning med skägg i ansiktet, när kvinnor tvingas raka sig i ansiktet/under armarna/på benen?

Ja, jag kan säga att jag tappade förtroendet helt för vissa människor och andra ”gjorde jag slut med”. Att ha olika åsikter måste vara OK, men att försöka spela ut utsatta mot varandra är inte OK. Tycker jag. Sen får du tycka vad du vill. Naturligtvis handlar det om Conchita Wurst. Conchita Wurst, som jag skrev om i morse och som enligt mig är en värdig vinnare av Eurovision Song Contest 2014 därför (och nu citerar jag mig själv)

[…] att låten är skitbra, framträdandet likaså och rösten fantastisk. […]

Självklart tycker jag också att det är häftigt att Conchita Wurst vann efter allt det motstånd hon mött. Allt skit hon har fått ta. Ja, jag skrev hon. En del tycker ju att det är så viktigt att könsbestämma människor. Conchita Wurst är en hon precis lika mycket som Babsan är en hon. När Lars-Åke Wilhelmsson är Lars-Åke är han en man. När Thomas Neuwirth är Thomas är han en man.

För övrigt tycker jag att var och en bestämmer själv om man vill raka sin egen kropp eller inte. Personligen har jag aldrig rakat vare sig ansikte eller ben. Armhålorna rakar jag när det blir för varmt med hår där. Och det är inte ens säkert att det blir en gång om året. Skit samma, det är verkligen upp till var och en!

Sen blir jag ledsen för att det buades åt Rysslands artister. Ja, du kanske tycker att det är motsägelsefullt. Jag tycker att det var dålig stil. Bara för att man inte gillar landets president behöver man inte bua åt två ryska tjejer. En av mina kompisar är för övrigt från Ryssland. Jag skäms inför min kompis. H*n bor naturligtvis i Sverige och inte i sitt hemland av vissa skäl. Men att bua åt min kompis skulle jag aldrig göra. Att säga att kompisens hemland är skit skulle jag inte heller göra. Detta trots att min pappa, född i Finland, verkligen avskydde ryssar som han ansåg förföljde finnarna. Men även pappa var motsägelsefull. Ett av hans förnamn var nämligen Adolf, men han hade en engelsk farmor…

Godis

Gott umgänge med Anna och barnen idag.

Jag har umgåtts med min Fästmö en stund idag och det var nog det som behövdes för att mitt humör skulle bytas från fruktansvärt till gott. Alla barnena utom ett var hemma och även dem var det gott att träffa. Minstingen hade nästan pallat att se hela musiktävlingen igår. Nästan. Men så snart det stod klart att Conchita skulle vinna kröp han till kojs.

Nåt annat som har gjort mig gott idag är att ryggen har varit snudd på smärtfri. Idag på förmiddagen kunde jag för första gången på två månader böja mig ner i duschen och tvätta fötterna. Jag har under åtta veckors tid fått luta mig mot en duschvägg och lyft upp benen med ena handen och tvättat med den andra. Jag känner mig nästan normal!

I morgon är det arbetsdag. Jag ska avsluta min kväll med Bletchley circle, en spännande fiktiv serie om kvinnor som gjorde vettiga saker. Själv lever jag i verkligheten och gör inte fullt så mycket vettigt.

 


Livet är kort.

0.000000 0.000000

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Diskutabelt, Epikuréiskt, Familj, Krämpor, Musik, Personligt, Puckon, TV, Vänner | Taggad Adolf, arbetsdag, avsky, älska, Babsan, barn, böja mig ner, ben, besviken, Bletchley circle, bua, citera, Conchita Wurst, dusch, duschvägg, elak, engelsk farmor, Eurovision Song Contest 2014, fantastisk röst, förfölja finnar, förnamn, fiktiv serie, Finland, framträdande, fruktansvärt, göra slut med, gott, häftigt, hemland, humor, hylla, könsbestämma, krypa till kojs, kvinnor, Lars-Åke Wilhelmsson, ledsen, lyfta benen, man i klänning, Må Bra, motsägelsefullt, motstånd, nästan normal, olika åsikter, palla, pappa, president, raka sig, rygg, ryska, ryssar, Rysslands artister, skägg i ansiktet, skit, skitbra, smärtfri, Sverige, tappa förtroendet, Thomas Neuwirth, tvätta fötterna, umgås, under armarna, upp till var och en, utsatta grupper, utstuderat elak, varm, verkligheten, vettiga saker, vinnare | 10 kommentarer

10 svar

  1. på 11 maj 2014 den 21:21 augustifarmor

    Jag trodde min kropp var min, och att jag gör med den vad jag vill. Vill jag raka någonstans så gör jag det utan att be om lov. Vill jag vara hårig så måste jag få vara det.
    Hoppas ryggen fortsätter vara snäll mot dig!


    • på 11 maj 2014 den 22:06 Tofflan

      Exakt! Var och en gör som den vill med sin egen kropp.

      Tack, jag sak hälsa den det från dig! 😛


  2. på 12 maj 2014 den 00:55 SoP

    Är det höga böter för orakade armhålor- :-/ ? Vet du att jag blev så glad över skägget att jag skulle vilja låta mitt växa-men så modig är jag inte. (fick skägg när jag slutade med p-piller) Tvingas raka- vem säger nåt så dumt? Egen vilja. Och grad av självförtroende.


    • på 12 maj 2014 den 06:54 Tofflan

      Var och en gör som den vill. Jag rakar mig sällan under armarna och ansikte och ben har jag aldrig rakat. En del skulle säga att det var vidrigt, men det skiter jag i.


  3. på 12 maj 2014 den 09:03 Nillan på nätet

    Kropp: Först, vad skönt att du börjar få ordning på din rygg !!

    Knopp: Jag tycker det är oerhört dåligt att bua åt två tjejer som sjunger, protestera kan man göra på annat vis och i andra forum.

    Hår: Jag måste erkänna att jag tycker att det är lite konstigt att man vill ha skägg om man vill vara kvinnlig, men jag har absolut INGET emot det, tvärtom, var och en ska få ha det precis som man vill och känner 🙂 Precis lika är det vad gäller övrigt kroppsbehåring, helt upp till var och en hur man tycker. Även om jag inte direkt är kvinnlig i min uttoning, så är jag gilettemissbrukare 🙂


    • på 12 maj 2014 den 11:33 Tofflan

      Tyvärr är ryggen bråkig idag igen. Det är väl ett måndagsexemplar. 😥

      Jättedåligt att bua åt två tjejer som sjunger! 😡

      Jag tycker också att det är konstigt och ovanligt med skägg om man vill vara kvinnlig, men det är ju upp till var och en att bestämma över sin egen kropp. Jag rakar mig under armarna av praktiska skäl och enbart på sommaren, då man ju är lite varmare än andra perioder om året! 😛


  4. på 12 maj 2014 den 12:44 MonicaH

    Håller helt med om buandet. Jag tycker det var obehagligt, fick en väldigt dålig känsla i magen.


    • på 12 maj 2014 den 15:14 Tofflan

      Dålig stil, helt enkelt. Tjejerna kan ju inte rå för om landets ledning är fläpp. 😦


  5. på 12 maj 2014 den 15:31 fruhatt

    Jag tycker att Conchita var helt fantastisk underbar!
    Att de buades åt Rysslands bidrag var omoget . Det var knappast flickornas fel .
    Kran


    • på 12 maj 2014 den 16:23 Tofflan

      Fantastisk och underbar är orden!

      Ja jag blir så jävla förb. 👿 Det är INTE flickornas fel!

      Kram!



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Tofflan testar: Vårtfri?
    • Skön söndag..?
    • Hur avslutar man ett jobbmejl?
    • Pysslar inte pysslingarna i Metropolen Byhålan?
    • Grattis, Tierp, till... särskrivningsmästaren!
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • The Stranger Diaries av Elly G… på Lottens Bokblogg
    • Stridsmaskinen Elsa på Mitt liv
    • Utlandsresa på uppsalaewa
    • Mördande reklam på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
    • Hett i hyllan #205 - Plender på Mösstanten
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    maj 2014
    M T O T F L S
     1234
    567891011
    12131415161718
    19202122232425
    262728293031  
    « Apr   Jun »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 903 395 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: