Ett inlägg om hur vi firade vårt femte år som förlovade.
Dagen inleddes med en liten sovmorgon. Jag fixade frukost och det började nästan brinna… Fin start på dan…

Bränt bröd luktar illa.
Satte mig sen vid datorn för att söka tre jobb. Hade fruktansvärt dåligt samvete för att inte ett enda jobb blev sökt i förrgår… Fästmön softade under tiden – och tog disken. Tack, älskling!
Tog en välbehövlig dusch efter jobbsökeriet och försökte fixa frisyren. Men jag är verkligen inte bra på sånt…

Dagens frilla…
Ursprungstanken var att vi skulle ta en promenad, men molnen hopade sig och vi tog i stället bilen till Två Sekel och Uppsala Stadsmission. På Två Sekel hade de bland annat många möbler som de gjort om med sån där decoupageteknik, tror jag det heter. Speciellt förtjust blev jag i ett bord dekorerat med omslag till så kallade kioskdeckare samt en trist telefonbänk, omgjord med notblad och fräscht svartvitt tyg på dynan. Riktigt fint och annorlunda!
På Stadsmissionen ägnades mitt intresse mest åt böckerna. Hittade en och annan lustig titel…

Vi kallar honom Anna.
Lustigt nog såg Anna en burk Foursquare. Självklart fotade jag den och skickade upp till Foursquare!

En burk Foursquare.
Dagens fynd blev två pocketböcker för totalt 20 kronor.

Snöleoparden och När barnet lagt sig – två fynd för totalt 20 kronor.
På vägen tillbaka till New Village stannade vi till vid Trianon där Anna bjöd på förlovningskaffe.

Anna ska till att fika på Trianon. Fast det ser ut som om hon gapar efter… öl!
Vi tog kaffe och var sin russintopp samt var sin chokladplätt. Den senare satt vi sen och spånade om vad den såg ut som. Typ en koblaja som nån har trampat i. Det smakade i vart fall inte koblaja utan mycket gott.

Russintopp och kobla… chokladplätt.
Ett stopp och ett hopp in på Tokerian blev det innan vi körde in i garaget. Jag köpte en liten julklapp till mamma och sen behövde vi pålägg.
I postboxen hemma låg oönskad reklam från ComHem, där jag är tvångskund via bostadsrättsföreningen, samt ett brev från Arbetsförmedlingen. Jag är kallad dit mellan klockan 10 och 12.30 nån av dagarna 15 – 26 november för en uppföljning av min aktivitetsrapport. I kallelsen står att jag ska vara beredd på att jag kan få vänta länge, men att själva uppföljningen tar fem minuter. Så stort är intresset för min person, alltså… Detta lilla fesiga brev la stor sordin på stämningen hos mig, även om jag försökte att inte visa nåt.
Tanken var att vi, efter en stunds slappande (det är JOBBIGT att åka bil, titta på saker, fika och köpa pålägg), skulle ägna oss åt en cookalong. Men som synes på bilden blev det en cook alone. Anna fick stå vid spisen. Hon sparade inte på kryddorna och lasagnen på kycklingfärs blev superbt god! Mitt bidrag till det hela var vinet (som var uppkorkat sen förra helgen) och salladshackning.

Anna, som är kvinnan i familjen, fick stå vid spisen. Här kryddar hon frenetiskt.
Disken tog faktiskt jag hand om, tro det eller ej. Vi hällde sen ner oss i vardagsrumsmöblemanget och kollade på en ruskig film på DVD-hårddisken. Filmen var helt klart av genren Tofflans überkonstiga.

En ruskig film ur Tofflans überkonstiga samling.
Tur att vi hade lite normala chokladtomtar, annars hade vi skitit på oss – av rädsla…

Normala chokladtomtar.
Vår femte förlovningsdag avslutades med att vi slöglodde lite på en annan film på TV. Men den höll på alldeles för länge och somliga skulle ju upp före tuppen idag för att arbeta…
En bra femte förlovningsdag, även om vi drömde om att fira på annat sätt och att fira annat också. Men nån gång…
Livet är kort.
Låter som en behaglig dag !! Har du testat min ”fixa håret ” variant ? kamma bara, slå på fläkten på högsta i bilen, spraya 🙂
Ha ha ha, tack för tipset! Nej, din variant har jag inte testat, det räckte med handdukstorkning här ovan. Sen fick jag ta i nåt klet så att jag såg lite mer normal ut, dock.
Det blev alltså inget den här gången heller?
Ni verkar ha haft en bra dag tillsammans, Anna och du. De där koblaj…..ursäkta…chokladplättarna ser skumma ut.
Vad menar du???
Kobl… plättarna var smaskens! 😛
Ni verkar ha haft en behaglig förlovningsdag. Den där chokladgrejen ser god ut, åt själv en chokladcroissant igår som var ljuvligt god, och det utan förlovningsdag.
Lycka till på färden mot nya lyckliga år! Hälsa din Anna! Jag ser nog på bilderna att du fått mindre att krama om.
Anna har krympt, ja, men inte min kärlek för henne! 😛
Chokladplättarna var jättegoda, trots att de såg ut som… koskit… 😳