• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Bara för dig med personligt lösen: Hur gör jag?
Night work »

”Done is better than perfect…”

09 april 2015 av Tofflan


Ett skrytigt inlägg om konsten att trolla med knäna.


 

Gröna tomater

Jag förälskade mig i dessa idag.

Det blev en annan dag idag än vad jag hade tänkt. Så kan det bli och då gäller det att vara flexibel, att inte bryta ihop och att försöka orka. Men det tog på krafterna, så stolsmekandet sparar jag till senare i helgen när kraften förhoppningsvis återvänt.

Rubriken till det här inlägget är ett citat som jag hittade hos Frida Boisen i slutet av mars. Det kanske inte var hon själv som uttalade det ursprungligen, men oavsett, det hängde sig fast i mig. För det handlar om att det är OK att berätta om nåt man har gjort och är stolt över hellre än att visa det perfekta. Och det ska jag göra nu – jag ska skryta.

Dessutom handlar det om mat. Mat och jag har ett… inte helt gnisselfritt förhållande. Jag älskar mat, men avskyr matlagning, i stora drag.

I morgon ska vi fira en födelsedag i familjen lite i förväg. Därför erbjöd jag Fästmön skjuts efter jobbet för att handla tillbehör till sånt som gästerna ska bjudas på. Vi for till ICA Solen i Förorten. Jag tog en korg på hjul för jag skulle köpa en påse blomjord, bröd och filmjölk med mig hem. Blomjord går inte att äta, men jag ska putsa fönstren på framsidan nästa vecka och tänkte då passa på att både byta gardiner och plantera om en del krukväxter samtidigt.

Lite avundsjuk var jag allt på Anna och yngsta bonussonen som skulle festa på tacos i kväll. Men jag tänkte nog få ihop nåt gott jag också. Fast först förälskade jag mig i de gröna tomaterna som såldes… Notera att jag skrev

förälskade mig

inte

köpte mig.

För dessa tomater var helt utanför min prisklass. Dessutom hade jag små röda hemma, inköpta för 9.90 i en annan affär häromdan.

Hemma i New Village skred jag till verket med min trollerimiddag, en middag som inte kostade många spänn. Det är jag nöjd med och eftersom jag har gjort det är det OK att berätta om det, tycker jag. Det jag var mindre nöjd med var att mitt mjölkpaket hade läckt och mjölk hade runnit ner på paketet med Bregott. Kanske blev jag inte av med mer än en deciliter mjölk, men ändå. Onödigt slöseri! Resterande mjölk fick jag hälla upp i en vacker gammal kanna, dock. Alltid något positivt! Så här blev min trollerimiddag:

Bok och lätt middag

Min trollerimiddag denna torsdag.


På tallriken ser du…

  • ett bröd (sex kronor, inköpt idag)
  • vitlöks- och örtost (efterlämnad av Anna i mars, fanns i kylen, alltså)
  • en avocado (fem kronor, inköpt idag)
  • saltgurka (fått av mamma)
  • småtomater (fanns i kylen)
  • svarta oliver (fanns i kylen)
  • mjölk (fanns i kylen)


Övrigt på bilden…

  • Boken (inköpt på Myrorna – som bland annat hjälper dem som har svårt att få jobb att få jobba samt säljer saker second hand för den som har svårt att ha råd med nytt – för 20 kronor i mars)
  • Kannan (arvegods från mina morföräldrar)

Jag tycker att elva spänn för den här middagen är rätt OK – även om man ju kan lägga till några kronor för övriga ingredienser, inköpta sen tidigare. Med denna middag känner jag att jag verkligen inte lever över mina tillgångar, dessutom.


Om jag blev mätt?
Nej, inte särskilt, men det var gott. Vad har DU ätit idag??? Skriv gärna några rader och berätta i en kommentar!

 


Livet är kort.

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Böcker, Epikuréiskt, Familj, Personligt | Taggad arvegods, avocado, avsky, avundsjuk, älska, äta, berätta, bjuda på, blomjord, bonusson, bröd, Bregott, byta gardiner, citat, done is better than perfect, födelsedag, förälska mig, förhållande, försöka orka, filmjölk, fira, flexibel, framsida, Frida Boisen, gäst, gnisselfritt, gröna tomater, ha råd med, ICA Supermarket Solen, ingrediens, inköpt, inte bryta ihop, jobb, känna, kyl, läcka, leva över mina tillgångar, litteratur, mamma, mars, mat, matlagning, mätt, mekande, middag, mjölkpaket, morföräldrar, Myrorna, nåt man har gjort, Night Work, nytt, plantera om krukväxter, positivt, prisklass, putsa fönster, rubrik, saltgurka, sälja, second hand, skjuts, skryta, slöseri, små röda, småtomater, stol, stolt, svarta oliver, svårt att få jobb, ta på krafterna, tacos, torsdag, trollerimiddag, visa det perfekta, vitlöks- och örtost | 10 kommentarer

10 svar

  1. på 09 april 2015 den 22:50 livsglimtar

    Klart vi alla ska vara stolta och glada för det vi gör bra. Mitt ätande är så upp och ner nu för tiden, är ofta inte hungrig när jag vaknar mellan 9-10. Jag är nattuggla och för det mesta vaken till småtimmarna och vad blir jag då? Jo, hungrig och så äter jag och läser. Frukost en smörgås och kaffe, lunch vid 3- tiden idag det sista av lammsteken och lite fransk potatissallad och ett par små tomater. Middag blev fantasilösa stekt falukorv och makaroner till makens glädje. Du skulle ställa dig och laga mat i lite större omgångar typ köttfärssås när färsen är billig och sen frysa ner till senare tillfälle. Det blir billigare och så har man snabba goda middagar att bara tina. Bara en tanke … Kram


    • på 09 april 2015 den 22:56 Tofflan

      Jag försöker äta billigt och blev stolt över denna elvakronorsmiddag (som jag i och för sig inte blev mätt på, men…) Lunch äter jag nästan aldrig för jag har inte råd. Frukost blir fil och müsli/flingor, ibland knäckemacka till.

      Köttfärs går bort eftersom jag inte äter nöt eller fläsk, bara fågel. Och kycklingfärs är ganska dyrt. Kycklingkorv är hyfsat billigt. Igår, till exempel, åt jag kycklingchorizo med bröd till middag. Varje korv kostar cirka tre spänn, korvbröd fanns i frysen, så jag lyxade med en liten burk räksallad av billigt märke. 😛

      Nu är jag på väg i säng, för jag är kvällstrött och morgonpigg! 😎


  2. på 10 april 2015 den 04:12 SoP

    Kokt potatis,stekt falukorv och löksås.Plus en sked lingonsylt 🙂 Frukosten bestod av två stekta ägg med lök och chili på,plus en activia-yoghurt.


    • på 10 april 2015 den 07:04 Tofflan

      Falukorv verkar vara poppis! 😛 Ja, jag ska nog införskaffa en kycklingstekkorv nästa vecka – den är ungefär som falukorv, fast något dyrare. Tokerian brukar ha rätt bra priser ändå.

      Tack för tipset! 😛


      • på 13 april 2015 den 16:59 SoP

        Förut när det fanns ett Konsum här köpte jag ofta kycklingkorv,speciellt den grillkorven de hade var god som attan. Kommer inte ihåg märket,men vare sig Ica eller Willys har den :-/


      • på 13 april 2015 den 17:48 Tofflan

        Jag brukar köpa Willys egna kycklingkorv i olika varianter. Eller också är det av märket Eldorado eller Garant. Kycklingchorizon är jättegod, stekkorven (som falu) likaså. 😛 Den senare ska jag handla i morgon på min tisdagsshoppingtur.


  3. på 10 april 2015 den 08:50 fruhatt

    jue..Jag tycker absolut att man ska berätta det som man är bra på .Är det så att fölk stör sig så kan de kanske sluta läsa ? Eller alternativt skaffa sig ett liv.Dårå .

    Det var en människa på jobbet som gick fram till mig och sade-Du tror att du är någonting va ? Ja, svarade jag .För det är, mamma , dotter , syster, moster, faster, arbetskamrat och vän..

    Maten dårå..jag var snäll och gräddade pankisar till herrarna . Eftersom jag är inne på lchf så stekte jag zucchini och på det min tonfiskröra bestående av inte helt oväntat tonfisk, majjo, naturell kvarg, curry, salt, peppar, hackad rödlök , kokt hackat ägg , fransk senap. På med gukkan och på med riven ost. Skjuts in i ugnen :


    • på 10 april 2015 den 09:02 Tofflan

      Jag skriver ibland om saker jag har åstadkommit som jag är nöjd, glad och/eller stolt över. Däremot visar jag aldrig upp det perfekta. Aldrig. Samtidigt, allt finns ju naturligtvis inte i en privat blogg, eller hur, sis? 😉

      Det var ingen snäll människa på ditt jobb! Men vilket bra svar på tal du gav. Jag ska fundera på vad jag är så jag har ett svar redo nästa gång. Än så länge är jag dotter och fästmö, men kanske kan jag kalla mig nåt mer? Hum….

      Maten din låter jättegod! Finns recept nånstans??? Eftersom det är tonfisk kan jag ju äta och gukkor älskar jag. 😛


  4. på 10 april 2015 den 10:01 fruhatt

    Jag mailar dig receptet 🙂


    • på 10 april 2015 den 10:04 Tofflan

      Tack va snällt! 😛



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Vårtfri behandling #8
    • Vårtfri behandling #9 The End!
    • Vilket djur är du - på jobbet?
    • Tofflan testar: Vårtfri?
    • Vårtfri behandling #2
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Hett i hyllan #206 - Vesper fl… på Mösstanten
    • The Stranger Diaries av Elly G… på Lottens Bokblogg
    • Stridsmaskinen Elsa på Mitt liv
    • Utlandsresa på uppsalaewa
    • Mördande reklam på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    april 2015
    M T O T F L S
     12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    27282930  
    « Mar   Maj »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 903 508 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: