• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« När livet vänder: Berete
Regnet det bara öser ner… »

Att se lite bakåt är inte alltid fel

28 april 2016 av Tofflan


Ett inlägg i vilket Tofflan laddar för långkörning, pladdrar om böcker och avslutar med ett oombett råd.


 

Ängel i handen

Min skyddsängel, en julklapp från Sister of Pain förra året.

Jag vaknade till en regnig morgon. Det är väl inte mitt favoritväder att köra i under en långkörning, men det är bättre än snö. Fast snö ska det visst också komma längs vägen jag ska färdas. Det är en klass 1-varning utfärdad, vad den nu innebär. Det oroar mig lite, eftersom jag har sommardäck på bilen. Samtidigt har jag förtröstan i mr Upstairs, herrn däruppe, att han ledsagar mig hem till mamma, och min skyddsängel. Och skulle det vara så att jag inte kommer fram är det nån mening med det. Jag orkar inte oroa mig eller bekymra mig längre. Men håll med om att det skulle vara lite typat om det hände nåt, nu, när jag står inför en sån spännande vändning av livet..?

Den spännande vändningen har jag nästan inte förstått än. Min födelsedag i tisdags blev en helt galen dag med sån fin uppvaktning, presenter och det bästa beskedet. Telefonsamtal och sms hela eftermiddagen och kvällen. Champagne före läggdags så jag inte kunde sova… Det blev två timmars sömn natten mellan tisdag och onsdag. Lite för lite och jag var glad att jag inte hade några måsten igår, jag hade bara några hållpunkter och de var av det roliga slaget.

 Böcker olästa

Ett av hyllplanen med olästa böcker blev fint påfyllt under födelsedagen och igår. Ytterligare fyra böcker är på väg med ett transportföretag.

 

Två Ruth Rendelböcker

Två Ruth Rendellböcker från Kommunalrådet.

Onsdagen gick och jag hade knappt ro att sitta stilla och läsa. Men oron i kroppen var inte längre av det negativa slaget utan av en motsatt sort. Framåt seneftermiddagen tog jag bilen in till stan för att hälsa på hos Kommunalrådet. Jag hade blivit erbjuden två böcker som Kommunalrådet hade dubbletter av. Vi delar en fäbless för deckare, jag och Kommunalrådet. Kommunalrådet hade uppenbarligen mig i tankarna som mottagare av böckerna, två av Ruth Rendells psykologiska thrillrar.

Kommunalrådet är en mycket omtänksam person. Jag blev påmind om en ensam julafton för några år sen när vi mot kvällens slut/på natten hade kontakt via sociala medier. Ensamheten var nåt jag hade valt den julen på grund av sjukdom, men sen var det nog inte det roligaste eller bästa för mig. I natten fanns Kommunalrådet och ytterligare en person som tyvärr senare tog livet av sig. Jag är tacksam att jag finns kvar här. Kanske är det så att Kommunalrådet också har en del i det..?

Regnet har tilltagit och jag ska inte sitta här och pladdra utan sätta fart in i duschen. Men anledningen till att jag sitter vid datorn är att jag väntar på att få ett svar från min handläggare på Arbetsförmedlingen huruvida jag fortfarande måste söka jobb eller inte. Jag behöver ju faktiskt ersättning från a-kassan fram till dess jag tillträder min nya tjänst. Jag mejlade min handläggare helt snabbt och kort i tisdags och fick då ett snabbt svar med ett stort grattis. Sen kom jag ju på en följdfråga om det där med jobbsökeriet, men den har jag alltså inte fått nåt svar på. Nåja, datorn följer ju med ner till mamma och kanske blir det nån stund över att söka jobb, fast jag varken vill eller behöver, främst under lördagen. Har en stark misstanke att min lilla mamma TV-ledes vill följa firandet av vår konung som blir 70 år då.

Jag har redan hunnit bli förvånad över okunnighet idag, men jag ska inte säga vad eller hur, bara att den är av den litterära sorten. Visst är det kul och bra att läsa nya böcker och roligt att berätta om dem i sociala medier. Samtidigt ger läsning av äldre litteratur en bildning som jag saknar hos vissa författare och läsare idag. Att se lite bakåt är inte fel ibland, vill jag skicka med som dagens oombedda råd.

Olästa böcker

Ytterligare ett hyllplan i sovrummet med olästa böcker. Här finns en del loppisfynd, men också en och annan icke skönlitterär bok. En rätt salig blandning, med andra ord!

 


Livet är kort.

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Böcker, Familj, Personligt, TV | Taggad 70 år, alkohol, Arbetsförmedlingen, bekymra mig, besked, bil, bildning, champagne, dagens oombedda råd, dator, deckare, dubblett, dusch, en salig blandning, en stund över, ensam, ensamhet, ersättning från a-kassan, favoritväder, fäbless, födelsedag, följdfråga, författare, förvånad, fira, grattis, handläggare, hållpunkter, herrn däruppe, hyllplan, icke skönlitterära böcker, julafton, klass 1-varning, konungen, kväll, ladda, läggdags, läsa, läsare, långkörning, lördag, ledsaga, litteratur, livet, loppisfynd, mamma, måsten, mejl, mening, misstanke, mobiltelefoni, Mr Upstair's, natt, okunnighet, omtänksam, oroa mig, pladdra, presenter, psykologisk thriller, regn, ro, Ruth Rendell, sakna, söka jobb, se lite bakåt, sjukdom, skyddsängel, sms, snö, sociala medier, sommardäck, sova, sovrum, spännande vändning, ta livet av sig, telefoni, tillträda min nya tjänst, tisdag, transportföretag, typat, uppvaktning | 12 kommentarer

12 svar

  1. på 28 april 2016 den 11:34 Nillan på nätet

    Kör nu försiktigt ! ..fast, det vet jag att du gör 🙂


    • på 28 april 2016 den 19:31 Tofflan

      Ja du vet ju att jag kör bäst i hela världen, men ”alla andra”… Hur som helst, jag kom fram utan missöden. I morgon blir det begravning och det är ju mindre kul.


  2. på 28 april 2016 den 13:56 Pia-fia

    Grattis till det roliga som hänt dig! All lycka o kramar! Tack för Anjas fantastiska program- påminnelse, huvva vad tårarna rinner varje gång… med vänlig hälsning Pia-fia.


    • på 28 april 2016 den 19:32 Tofflan

      Tack söta Pia-fia! Jag är överlycklig, det finns inte ord som räcker till att beskriva känslorna. 😛

      Ja du måste se det sista När livet vänder. Men vi hoppas att Anja får förnyat förtroende av SvT så hon kan fortsätta göra bra TV!


  3. på 28 april 2016 den 17:16 åsa

    Hoppas du kommit fram utan problem.
    Ha dé!/Kram


    • på 28 april 2016 den 19:33 Tofflan

      Det öste ner hela vägen, men tack och lov kom ingen snö. Jag kom fram utan missöden. Tack för att du bryr dig!! 😛

      Kram!


  4. på 28 april 2016 den 17:17 Kvinnotankar

    Minns dig också från förr när jag bloggade som Syster Yster. Nu omstartar jag från noll och har börjat blogga igen. Har äntligen lite lugn i kroppen så det känns som om man har tid över 🙂 Titta gärna in till mig!


    • på 28 april 2016 den 19:33 Tofflan

      Mitt bloggutrymme är snart slut, jag har använt 97 procent… Vi får se vad som händer sen… 😛


      • på 28 april 2016 den 19:44 Kvinnotankar

        Radera lite gammalt! Det är inge som går tillbaka så långt ändå!


      • på 28 april 2016 den 19:46 Tofflan

        Nej raderar gör jag inte! Då faller syftet med min blogg. JAG och ganska många går faktiskt tillbaka, långt, då och då.


      • på 28 april 2016 den 19:47 Kvinnotankar

        Ok jag raderade hela min och ville vara anonym efter att ha blivit mordhotad. Det kändes lugnast då.


      • på 28 april 2016 den 19:52 Tofflan

        Fast nu har du ju avslöjat din nya blogg här på min blogg… Jag har inte blivit mordhotad, men förföljd av en och annan idiot. Därför tänker jag INTE tystas! Alltid retar det nån!



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Hur avslutar man ett jobbmejl?
    • Tofflan testar: Vårtfri?
    • V-jeans och afghanpäls
    • Vårtfri behandling #3
    • Antikrundan - från Sigtuna igen
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Arvet efter Alberta av Maria L… på Lottens Bokblogg
    • Brändö i mitt hjärta av Nicko… på Mösstanten
    • Fågeltribunalen av Agnes Ravat… på Mösstanten
    • Burns night på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
    • Det mesta på plats på uppsalaewa
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    april 2016
    M T O T F L S
     123
    45678910
    11121314151617
    18192021222324
    252627282930  
    « Mar   Maj »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 897 360 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: