• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« ”Livet är en fest..?”
Läcker(de)t? »

Smalisdagen

09 februari 2016 av Tofflan


Ett firande inlägg.


 

Kiwi

Sur men ganska god – som jag.

Nä nån jäkla fettisdag firar jag INTE – jag firar Smalisdagen! Och skälet är inte att jag bantar, för det gör jag inte, utan för att jag helt enkelt inte gillar semlor. Så när alla satt efter lunchen och planerade sina semmelinköp till kvällen på jobbet slukade jag en kiwi vid skrivbordet. Tänk, en frukt som är både god och nyttig! Full av C-vitamin, till exempel. Lite sur, OK, men ganska god. Ungefär som jag. Alltså sur, men ganska god.

Den här tisdagen har gått i ett ganska rasande tempo. Jag har lay outat en rapport och påbörjat lay outen av en annan. Vidare blev jag konsulterad i en översättningsfråga – roligt! Och så har NK* och jag skrutit lite för varandra och visat arbetsprover från tidigare arbetsliv. När det var dags för eftermiddagsfika kom jag så sent att jag nästan fick fika på egen hand. Då hann jag förvånas över att nån uppenbarligen hade piffat i Café Java…

Svarta soffkuddar

Nån hade uppenbarligen piffat.

 

Antik o auktion

Senast numret av Antik & Auktion avporträtterat på min fina kelimmatta.

Efter jobbet svängde jag in vid Tokerian. Jag hade ingen större lust att handla, men jag behövde mjölk och fil och lite annat smått och gott.

Till kvällen ska jag njuta av dagens post. Antiktidningen hade landat i min postbox. Varje gång det inte ligger nån räkning i boxen är det lite fest, men när Antik & Auktion ligger där, då är det megaparty. Jag brukar sluka sidorna med fina bildreportage från folks vackra hem. Och så låtsas jag att det är jag som bor i nåt av hemmen. Det kostar inte så mycket, bara cirka 500 spänn om året.

Mitt eget hem är skrämmande eftersatt – men jag har i alla fall bra kranar numera! Av nån anledning bubblade det i toaletten när jag nyss hade kommit hem. Det gjorde mig lite orolig. Samtidigt vet jag att det pågår VVS-arbete i huset.

Nåt som jag inte ger avkall på och som dessutom är mycket nyttigare än semlor är böcker och inköp av sådana. Ät era semlor idag, ni som firar fettisdagen. Jag firar ju Smalisdagen och det har jag gjort genom att förboka sex böcker (inte bara deckare, utan två biografier och en skräckroman också) på bokrean hos Bokus. Några av dem står till och med på min inköpslista, medan ett par var rena fynd ändå. Eller vad sägs om följande..?

De underkändaDenna dagen ett livDet som inte dödar oss

LeonNödrop När krisen kommerRörelsen Den andra platsen


Har DU tänkt köpa nåt på bokrean eller rent av gjort som jag, förbokat böcker? Skriv gärna några rader i en kommentar och berätta!


*NK = Närmaste kollegan

 


Livet är kort.

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Böcker, Personligt | Taggad Antik & Auktion, arbetsliv, arbetsprover, översättningsfråga, banta, bildreportage, biografi, bokrea, Bokus, bra kranar, bubbla i toaletten, C-vitamin, Café Java, dagens post, De underkända, deckare, Denna dagen ett liv, Det som inte dödar oss, eftermiddagsfika, förboka, fest, fettisdag, fil, frukt, fynd, ganska god, ge avkall på, god, hem, inköp, inköpslista, jobb, kiwi, konsulterad, lay out, låtsas, Leon, litteratur, megaparty, mjölk, nätshopping, Nödrop När krisen kommer, njuta, nyttig, orolig, piffa, postbox, rapport, rasande tempo, räkning, Rörelsen Den andra platsen, semla, semmelinköp, shopping, skräckroman, skrämmande eftersatt, smalisdag, sur, tisdag, vackra hem, VVS-arbete, Willys | 6 kommentarer

6 svar

  1. på 09 februari 2016 den 22:42 åsa

    Här har det inte ätits några semlor idag!
    Nu gillar ju jag semla, men då ska det vara ”hetrygg”, annars får det vara!
    Leif var väldigt bra idag tycker jag, gillar när han talar ”klarspråk” 😉
    Jag har läst Martina Haags ”Det är något som inte stämmer” idag och den var väl ”sådär”, kände igen mig som det var i mitt första äktenskap, med otrohet, lögner och sånt.
    Ha dé!/Kram


    • på 10 februari 2016 den 17:22 Tofflan

      Nej fy för semlor! 😦

      Jag är lite sugen på den boken, men jag får behärska mig lite nu när jag har förbokat reaböcker.

      Kram!


  2. på 10 februari 2016 den 16:37 FEM

    Jag har förbokat böcker förr om åren, vet jag. Men nu är det länge sen. Ijentligen har jag KÖPFÖRBUD med stora bokstäver, men, du vet, mycket svårt att hålla sig ifrån stora bokrean och såna evenemang. Vi får se om det blir nåt i år.
    Jag tycker bokrean har blivit sämre de senaste åren, men när jag ser vad du har hittat, så blir jag lite nyfiken, faktiskt.


    • på 10 februari 2016 den 17:23 Tofflan

      Jo jag tycker också att bokrean har varit skitdålig de senaste åren, men just i år hittade jag flera böcker på min lista – och såna som aspirerade på att komma upp på min lista. Astrid-boken och Lottie-boken tillhör de senare. Och nu är de förbokade! 😛


  3. på 10 februari 2016 den 16:41 piafia

    Puh! Jag blev påtvingad- mycket frivilligt- 🙂 en semla från igår- och vad den smakade finfint efter halva arbetsdagen! Eftersom jag inte är anställd utan inhyrd så plockar inte jag nybjudet, liksom. Men usch, dessa kilon… Man måste tänka som så, att det finns människor som tycker om en i alla fall! Mitt exem i ansiktet gör att jag alltid ser nygråten ut, men det är jag ju inte. Denna omtänksamhet gör så otroligt mycket. Må jag vara tjock- men jag är snäll!
    Cyberkram/ Pia- Fia


    • på 10 februari 2016 den 17:25 Tofflan

      Jag gillar ju inte semlor, så det är inte svårt för mig att avstå. Tjock är jag fortfarande, men sist jag vägde mig, efter vinterns alla storhelger, stod vågen fortfarande på de sju färre kilon den stod på före jul. Jag gick ner dessa kilon när jag började jobba i slutet av september och fram till december – utan att banta! 😛

      Kram! Jag tror på dig när du säger att du är snäll! 😛



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Akta dej, Katja
    • Vilket djur är du - på jobbet?
    • Hur avslutar man ett jobbmejl?
    • När livet vänder: Annelie
    • Förmiddagsrapport
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Olycksfall på uppsalaewa
    • Under ytan av Kjell Eriksson på Mösstanten
    • En dag i mitt liv på Mitt liv
    • Kort, men gott på Mitt liv
    • Veckan som gått på Mitt liv
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    februari 2016
    M T O T F L S
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    29  
    « Jan   Mar »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 899 958 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: