• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Torsdagssoppa
Fartfylld fredag »

Decemberböcker från Månpocket… och önskelistan

12 november 2015 av Tofflan


Ett litterärt inlägg.


 

Ja fan, det är ju december och jul nästa månad. Idag trillade det in ett meddelande från Månpocket via My Newsdesk i inboxen. Självklart passade jag på att kolla efter julklappar! Här kommer ett axplock färska pocketböcker:

LejontämjarenLejontämjaren av Camilla Läckberg
Den nionde delen i Fjällbackaserien handlar om en hästflicka som försvinner spårlöst. När hon återfinns visar det sig att hon utsatts för ofattbara grymheter. Patrik Hedström och hans kollegor fruktar att hon inte är ensam om sitt öde. Samtidigt håller Erica Falck på att gräva i en gammal familjetragedi. En kvinna dömdes för mordet på sin man, men det är något som inte stämmer. Och det verkar som om det förflutna kastar sin skugga över nuet.
Jag har självklart läst Lejontämjaren och vad jag tyckte om boken kan du läsa här.

 

Öppnas i händelse av min dödÖppnas i händelse av min död av Liane Moriarity
Tänk dig att din man hade skrivit ett brev till dig, ett brev som bara får öppnas efter hans död. Föreställ dig också att brevet innehåller hans djupaste, mörkaste hemlighet. En hemlighet som kan förstöra inte bara det liv och den familj ni har byggt tillsammans, utan också andras. Tänk dig att du hittar det här brevet när din man fortfarande lever…
Det här är en bok som jag inte har läst, men som jag mycket väl skulle kunna tänka mig att önska mig i julklapp…

 

 

Millie Birds bok om döda sakerMillie Birds bok om döda saker av Brooke Davis
Millie Bird är sju år gammal och har hunnit lista tjugosju föremål i sin Bok om döda saker när hennes pappa plötsligt blir nummer tjugoåtta. Vem ska nu svara på alla hennes frågor om världen? Kvarlämnad ensam i köpcentret blir Millie upphittad av åttiosexårige Karl. Tillsammans med Millies vresiga granne Agatha ger de sig av på en halsbrytande resa genom Australien, på jakt efter Millies mamma.
Den här boken har jag inte heller läst, men den verkar också vara intressant!

 

 

HelveteseldenHelveteselden av Karin Fossum
Det här är en ny psykologisk spänningsroman med kommissarie Konrad Sejer i huvudrollen. Berättelsen handlar om att inte bara frågan om vem utan framför allt varför måste besvaras. I handlingens centrum står två ensamstående mödrar med varsin son, två familjer som på varsitt håll kämpar mot tillvarons torftighet, män som svikit och familjehemligheter som får katastrofala följder.
Karin Fossums böcker är alltid bra och den här står redan på min önskelista!

 

 

 

Livet går vidareLivet går vidare av Karin Wahlberg
I Livet går vidare återser vi människorna kring lasarettet i 1950-talets Ekstad.
Doktorinnan Nancy Brandh väntar sitt tredje barn och förbereder flytten till nya huset, men maken Egon verkar mer än lovligt distraherad. Arbetet som överläkare är krävande och på lasarettet oroar man sig för Evelina Winnerstrand som kommit in med livshotande knivhugg i buken efter det otäcka överfallet hemma på farstutrappan. Man vet inte vem gärningsmannen är och den lugna småstaden är skakad.
Den här boken har jag läst och det tycker jag att du också ska göra! Här kan du läsa vad jag tycker om Livet går vidare. Den är mer än kärlek på lasarett.

 

När det gäller julklappsböcker har mamma och jag kommit överens om att vi ska handla dem på nätet i år. Det vill säga jag ska handla och vi båda ska önska. Tre inbundna böcker tänker jag önska mig av mamma och det blir nog Falleri, fallera, falleralla av Carin Gerhardsen, Alla kan se dig av Anna Jansson och Eldjägarna av Mons Kallentoft. Sen skulle jag inte ha nåt emot att hitta I sanningens namn av Viveca Sten, Färjan av Mats Strandberg och och och… inslagna i julklappspapper… Men nu får en behärska sig!!!

Vad önskar DU dig för böcker just nu??? Skriv några rader i en kommentar nedan och berätta!!!

 


Livet är kort.

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Böcker, Familj, Personligt | Taggad Alla kan se dig, Anna Jansson, Australien, axplock, Öppnas i händelse av min dödÖppnas i händelse av min död, öde, önska, ösnkelista, överfall, överläkare, brev, Brooke Davis, buk, Camilla Läckberg, Carin Gerhardsen, död, december, deckare, det förflutna, Eldjägarna, ensamstående mamma, Falleri fallera falleralla, familjetragedi, farstutrappa, försvinna spårlöst, Fjällbackaserien, flytt, fråga, gärningsman, grymhet, hästflicka, Helveteselden, hemlighet, I sanningens namn, inbox, inbunden, jul, julklapp, Karin Fossum, Karin Wahlberg, katastrofala följder, kämpa, kärlek, köpcentrum, kvarlämnad, lasarett, Lejontämjaren, leva, Liane Moriarity, litteratur, livet går vidare, livshotande knivhyugg, lugn småstad, mamma, Månpocket, Millie Birds bok om döda saker, Mons Kallentoft, mord, My Newsdesk, nätshopping, nuet, pappa, pocketbok, polis, psykologisk spänningsroman, resa, skugga, son, svara på frågor, svika, tillvarons torftighet, upphittad, varför vem, världen, Viveca Sten, vresig granne | 8 kommentarer

8 svar

  1. på 13 november 2015 den 17:05 annanilssonspets

    Helveteselden har jag precis läst, den är ganska spänkig. Jag önskar mig alltid böcker eftersom det är bristvara här i utlandet. Skulle hemskt gärna vilja ha tredje delen vad den nu heter efter DEhlis vackraste händer. Senaste Mankell vill jag också ha.


    • på 13 november 2015 den 17:23 Tofflan

      Ehum.. spänkig? Vad betyder det? ❓

      Å, jag förstår! Minns hur det var under året i England. Fast sen började jag ju köpa pocketböcker på engelska där. De var fan så mycket billigare där än hemma, minns jag.

      Den däringa Mikael Bergstrands Dehlis vackraste händer är jättebra. Jag skrev om den här:
      https://tofflan.wordpress.com/2013/09/20/delhis-vackraste-hander/
      Tyvärr har jag varken läst tvåan eller trean, men eftersom jag hittade ettan jättebilligt på antikvariat/loppis är jag hoppfull om att hitta även de andra två där. Ska besöka Sveriges bästa antikvariat i Stockholm om ett par veckor och då jäklar!

      Henning Mankell har jag inte riktigt fastnat för…


  2. på 13 november 2015 den 17:44 evakerstin

    Hej
    ”Öppnas i händelse av min död” av Liane Moriarity verkar bra, den skulle jag mycket väl kunna önska mig i julklapp.
    En mysig helg till dig
    /Leva-Kerstin
    http://www.steeperz.com


    • på 13 november 2015 den 17:54 Tofflan

      Den verkar mycket bra och jag kanske köper den i förväg… 😛

      Ha en fin helg du också!


  3. på 13 november 2015 den 19:53 Agneta

    Jag gjorde slag i saken utan önskning, och slängde ner ”I sanningens namn” i kundvagnen när jag var på Kvantum igår. Så helgen är räddad!
    (Äsch, nu ljög jag – först ska jag plöja mammas alla Maria Lang. Har fyra kvar nu. Men SEN blir det ”I sanningens namn”)


    • på 13 november 2015 den 20:38 Tofflan

      Tänk att vi missade varandra igår – jag var också på Kvantum! Men Viveca Stens bok missade jag där och det var nog tur, det, för annars hade jag handlat för matpengarna IGEN (inte första gången…).

      Så härligt med Lang-böckerna!!!! 😛


  4. på 15 november 2015 den 08:20 annanilssonspets

    Spänkig… spännande. Pocket är billigt här med och tror nog nästan jag skulle kunna läsa en på holländska nu, men jag saknar det svenska språket och dess nyanseringar. Mankell är en av mina favoriter. Läs t.ex Kinesen.


    • på 15 november 2015 den 15:33 Tofflan

      Va bra att det betyder spännande och inte spånig som jag trodde, för jag köpte ju boken igår. 😛

      Jag har läst några Mankell-böcker men det är inte min typ av böcker, sorry.



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Hur avslutar man ett jobbmejl?
    • Förmiddagsrapport
    • V-jeans och afghanpäls
    • Antikrundan - från Sigtuna igen
    • Tofflan testar: Vårtfri?
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Arvet efter Alberta av Maria L… på Lottens Bokblogg
    • Brändö i mitt hjärta av Nicko… på Mösstanten
    • Fågeltribunalen av Agnes Ravat… på Mösstanten
    • Burns night på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
    • Det mesta på plats på uppsalaewa
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    november 2015
    M T O T F L S
     1
    2345678
    9101112131415
    16171819202122
    23242526272829
    30  
    « Okt   Dec »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 897 396 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: