Ett inlägg om kattungarna.
Eftermiddagen har jag och Fästmön ägnat åt sand. Kattsand. Att köpa rätt sort till små kattungar som ska lära sig gå på pottan är inte det lättaste. En ny potta har också införskaffats samt lite kattungemat. Nu hoppas vi att Mamma Katt lär sina små var de ska uträtta sina behov. Och medan Anna och jag är ute på stan och äter grekiskt hoppas vi att kattungarna är läraktiga.
Här är några bilder på di sma från idag:
Livet är kort.
Everclean, är det absolut bästa för kattpottan! Dyrt men väldigt, väldigt bra. Hoppas det går bra med potträningen!
Det finns en sorts sand till som jag har köpt hos veterinären här i stan. Jag kommer inte ihåg vad den heter, men det är stora plastsäckar på 12 kilo. Luktar lite babypuder. Billigare än Everclean, Också väldigt bra.
Det där med kattsand är en hel djungel, verkligen.
Jo det var den vi köpte, men sen läste Anna att en måste ha klumpfri kattsand till kattungar eftersom en del av dem äter sand i början. En vill ju inte att det ska svälla i den lilla maggen. Det var därför vi fick åka ut igen och införskaffa en påse speciellt för de små.