• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Done is better than perfect: Ugnsrengöring
Mästerkockan slår till och gör orange! »

Ineffektivt, PostNord och IKEA!

28 april 2015 av Tofflan


Ett irriterat inlägg.


 

Den som inte har jobb och inget hellre vill göra än att jobba blir minst sagt irriterad när de som jobbar inte jobbar. Eller är väldigt och pinsamt ineffektiva. Här ska du få två exempel ur mitt händelserika liv:

Jag fyllde år i söndags. På söndagar delar PostNord inte ut några brev. Därför hade familjen Raffa, med Tant i spetsen, postat ett födelsedagskort till mig på förmiddagen, onsdagen före. Förhoppningen var att två dagar skulle vara tillräckligt med tid för kortet att komma fram, det vill säga senast i fredags. Idag, tisdag hade kortet singlat ner i min postbox. Tisdag. Sex dar… Ska det ta sex dar för ett brev med korrekt adress och porto att levereras från Falun till Uppsala??? Fy 17 så ineffektivt och dåligt, PostNord!!!

Födelsdagskort från Tant Raffa och Mia

Två födelsedagskort, varav det till vänster tog sex (6) dar på sig att hitta från Falun till Uppsala.


Till Tant Raffa – och till Mia, vars försenade födelsedagshälsning också den kom idag – säger jag däremot TACK!
(För jag blev ju väldigt glad, även om dagen inte prickades in.) Jag hoppas att Tant Raffa klagar riktigt ordentligt – om nu Kundservice svarar i den telefon vars nummer finns på webben. För övrigt, en väldigt dålig webbplats, där det är svårt att hitta och finns uselt med information. Jag har massor av förslag till förbättringar av PostNords webbplats med mera, men jag skulle aldrig vilja jobba på det företaget – inte ens om jag fick en exklusiv brevöppnare!!!

 


 

Sen var det det här med träbenen… Fästmön köpte fyra träben på IKEA förra måndagen till sin ”nya” fåtölj. Men utan att öppna de två förpackningarna insåg hon att det var ett felköp. Eftersom jag är på benen (de vanliga, inte träbenen!) erbjöd jag mig att åka ut till IKEA, lämna benen och få pengarna tillbaka.

Stubbarp ben

Träben skulle återlämnas.


Jag parkerade i p-huset. 
Där var bra skyltat till Byten & Återköp och jag tog en särskild hiss dit upp på plan ett. Sen upphörde mina positiva intryck. Längs ena låååångsidan av en stor sal fanns många kassor. EN kassa var öppen. I den stod två unga tjejer. Den ena grejade oupphörligt med sitt hår och den andra pratade om lunch. Före mig på tur stod två tjejer, kanske något äldre än dem i kassan, med en stomme till ett köksskåp på en kärra. Inget hände, deras nummer blev inte framtryckt. De tittade på varandra, de tittade på tjejerna i kassan, de tittade på mig. Jag tittade på dem, jag tittade på tjejerna i kassan… och TILL SLUT var det väl så att Den Onda Toffelblicken träffade IKEA:s personal.

Den Onda Toffelblicken

Den Onda Toffleblicken. OBS! Titta inte för länge!


I min enfald trodde jag 
att de båda tjejerna i kassan hade vaknat till liv och insett att de var där för kundernas skull. Men icke! Hårgrejsandet och lunchsnacket återupptogs. Till sist fick jag nog och stegade fram.

Har ni tid, eller? 

frågade jag surt.

Den ena unga tjejen gav den andra instruktioner om hur hon inte skulle ta emot kunder som inte väntade på att deras nummer hade tryckts fram!!! Den andra unga tjejen började hjälpa mig. Makalöst!

Jag la fram mitt ärende, det vill säga sa att jag ville byta två obrutna förpackningar träben.

Den Hjälpsamma:

Varför då? 

Jag:

Vadå varför då?

Den Hjälpsamma:

Ja, varför vill du byta dem? Passade de inte?

Jag:

Passade? Som du ser är förpackningarna obrutna. Jag vill byta dem, bara.

Den Hjälpsamma:

Har du kvitto?

Jag: 

Nej, jag tog med mig en cykel!

sa jag INTE utan halade fram kvittot.

Den Hjälpsamma började knappa in nånting. Hon frågade, i tur och ordning efter

  1. mitt namn
  2. mitt postnummer
  3. mitt telefonnummer

Jag svarade men kunde inte låta bli att fråga

Varför vill du ha de här uppgifterna? Är det inte lättare att du ber mig om legitimation?

Den Hjälsamma flinade generat och svarade:

Nej, legitimation behövs inte.

Nåt svar på varför hon ville ha mitt namn, mitt postnummer och mitt telefonnummer fick jag aldrig. Tjugo minuter senare åkte jag därifrån med en hundralapp i näven.

Låt oss säga att jag inte var särskilt imponerad av IKEA:s personals effektivitet… Men det gav mig i alla fall ett ämne att blogga om och det tackar jag för. Jag hoppas att nån från IKEA läser det här inlägget och börjar prata service gentemot kunder med sin personal. Kanske håller nån liten… kurs… För vad hände egentligen med

kunden har alltid rätt – till god service?!

Nån som vet???

 


Livet är kort.

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Diskutabelt, Familj, Ironi, Personligt, Vänner | Taggad adress, ämne, blogga om, byta, Byten & Återköp, cykel, dålig, dålig webbplats, dela ut brev, Den Onda Toffelblicken, exempel, exklusiv brevöppnare, Falun, fåtölj, födelsedagskort, förbättring, företag, förhoppning, förslag, felköp, flina generat, fredag, fylla år, god service, greja oupphörligt med sitt hår, ha tid, hiss, hjälp, hundralapp, IKEA, ineffektiv, instruktioner, inte särskilt imponerad, inte ta emot kunder, inte vänta, irriterad, jobb, kassör, köksskåp, klaga ordentligt, komma fram, korrekt, kund, kunden har alltid rätt, Kundservice, kurs, kvitto, läsa, långsida, legitimation, makalöst, måndag, mitt händelserika liv, namn, näve, nummer, nummer framtryckt, obruten förpackning, onsdag, parkera, parkeringshus, på benen, på tur, pengarna tillbaka, personal, pinsam, porto, positiva intryck, postbox, PostNord, postnummer, prata om lunch, prata service, sällan svarar i telefonen, söndag, skylt, stomme, svårt att hitta, tack, telefonnummer, tillräckligt med tid, titta, träben, trycka fram, två unga tjejer, Uppsala, uselt med information, vakna till liv, varför, webb | 10 kommentarer

10 svar

  1. på 28 april 2015 den 15:47 FEM

    Det där på IKEA var vi ute för i Linköping på IKEA där. Två yngre flickor som pillade med håret och såg allmänt uttråkade ut. Vi skulle ställa undan det vi hade handlat och gå en runda till. Vi hade blivit hänvisade från kassan till just den disken där flickorna stod och snurrade på håret med fingrarna. Ingen av dem visade intresse för att vi stod där och väntade på någon reaktion. Pinnen är ju inte sen med sin sura reaktion och frågade HÖGT om vi kunde ställa ifrån oss våra saker där. Ja, där, sa den ena och pekade med ett halvt finger åt ena hållet. Tittade knappt på oss och fortsatte med sitt hår.


    • på 28 april 2015 den 15:57 Tofflan

      Jag tror att Pinnen och jag vore ett bra team vad gäller syrlighet i våra röster… 😈


  2. på 28 april 2015 den 15:54 FEM

    Blev nåt konstigt där. Här fortsätter kommentaren om IKEA:

    Vi släpade in våra saker bakom nån slags vägg och gick iväg. ”Undrar om de har nån aning om att vi har ställt ifrån oss grejer där”, sa Pinnen när vi gick iväg. ”Vi kanske inte har nåt kvar när vi kommer tillbaka och ska hämta dem.”
    När vi kom tillbaka stod det en ny brutta vid disken och vi hämtade våra saker utan att hon tittade ens en gång. Vi kunde ha plockat med oss vad som helst från det utrymmet utan att någon reagerat, verkade det som, för ingen brydde sig.

    Dåligt, tyckte vi.


    • på 28 april 2015 den 15:58 Tofflan

      Administrationsskorpionen kanske tyckte att du skrev för lång kommentar! 😆

      Just det där att personalen inte bryr sig kan reta gallfeber på mig! 👿


  3. på 28 april 2015 den 21:08 Lilljonne

    Hej,
    Grattis på födelsedagen lite såhär i efterskott💐🎂


    • på 28 april 2015 den 22:03 Tofflan

      Hej och tack! 😛


  4. på 28 april 2015 den 22:40 åsa

    Det var ju tur att du fått kortet över huvud taget!
    Pratade med ”postis” idag då han levererade posten klockan 15.30!
    Bara det alltså….
    Han sa att det blivit uruselt sen PostNord tagit över och efter att ha jobbat där i 27 år funderade han på att säga upp sig, ”men det finns ju för f-n inga andra jobb så man lär väl bli kvar, man skäms ju att vara ”postis” nu för tiden, ett jobb som var bra förr och man kände sig uppskattad”.
    Ja, ja…
    IKEA, ett kapitel för sig!
    Undrar vad Kamprad skulle säga om han visste hur värdelös service det är där mellan varven.
    Ha dé!/Kram


    • på 28 april 2015 den 23:33 Tofflan

      Här delas posten från PostNord ut på förmiddagen, vid tiotiden. Vem är hemma då mer än såna som jag? Helt onödigt att dela ut så tidigt, satsa på att få fram brev mellan Falun och Uppsala på en dag i stället! 👿

      Servicen från IKEA:s personal idag var riktigt usel. 😦

      Kram!


  5. på 01 maj 2015 den 17:11 Mia Karlsson

    Fasiken också! Att jag inte visste att posten klantar sig så där, då kunde ju jag oxå ha skyllt på dem. Istället för att behöva skämmas och hänvisa till min allt mer stigande minnesproblematik! Fast du hade väl inte trott på det ändå, det är ju som sagt inte första gången😌


    • på 01 maj 2015 den 18:23 Tofflan

      Nä, lite misstänksam hade jag nog blivit. 😛 Men tänk så snabbt DITT kort kom fram till Uppsala, det är väl nästan längre mellan Byhålan och Uppsala än mellan Falun och Uppsala???

      Idag försökte mamma sätta dit mig vad gäller mitt minne, men det var faktiskt jag som hade rätt! 😛 (För en gångs skull, enligt mor…)

      PS Nu har jag kollat och faktum är att det bara är hälften så långt mellan Falun och Uppsala som mellan Metropolen och Uppsala. Kan snabbheten i leveransen av ditt kort bero på Tobbe Brevbärare, tro? 😉



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Ett liv - Pia Degermark
    • När livet vänder: Annelie
    • Spårlöst försvunnen!
    • Annika Östberg - enda sommarprataren utan titel
    • Fången i Mumindalen - Tove Jansson
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Olycksfall på uppsalaewa
    • Under ytan av Kjell Eriksson på Mösstanten
    • En dag i mitt liv på Mitt liv
    • Kort, men gott på Mitt liv
    • Veckan som gått på Mitt liv
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    april 2015
    M T O T F L S
     12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    27282930  
    « Mar   Maj »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 899 978 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: