• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Slö dag med kulturella och vitvinliga stänk
Bara för dig med personligt lösen: Klarspråk? Nej. »

Vård, åkommor och en bästefåtölj

20 april 2015 av Tofflan


Ett vårdande och krämpande inlägg samt ett inlägg i vilket somliga skaffar en tron.


 

Vi började dagen med ett besök i vården. Ja, det var ett planerat besök och inget akut. Det dumma var bara att jag vaknade med hosta (inte heller anledningen till besöket) och när vi kom hem från besöket i vården skadade Fästmön en av sina söta små tår (nej, tyvärr fick jag inte fota). Hostan beror säkert på att nån i närheten har grillat eller rökt i smyg. (Närå, jag håller på att åka på en infektion.) Tån egenvårdades med kylklamp. Ovanpå detta har vi båda två ont i ryggar och axlar. Nåja, jag säger som min morfar:

Det går över om 100 år!

På förmiddagen hade vi en träff med Annas snälla mamma. Jag behövde tanka på vägen dit och det gick utan problem, för en gångs skull (pumparna brukar alltid stänga av och hålla på och krångla). Clark Kent* måtte vara en riktigt bensinsnål herre eftersom den tanken som nu behövde påfyllning var den jag fyllde upp i Metropolen Byhålan i påskas! Medan jag tankade vilade jag ögonen på två Volvobilar från olika år… Det var bättre förr, är min åsikt.

Amazon o ny Volvo

Volvo och Volvo… Men ärligt, Amazonen är finast, tycker jag!


Vår träffpunkt var parkeringen
på Myrorna i Boländerna. Annas snälla mamma och L var redan på plats. Vi väntade några minuter innan affären öppnade. Och tänk! Den svarta bästefåtöljen, som Anna provsatt i lördags och sen har längtat efter resten av helgen, fanns kvar! Priset för denna skinnfåtölj var endast en hundralapp. Då kan Anna rättmätigt skryta om att hon har gjort ett fynd! Vi fick hjälp att bära ut fåtöljen i Annas snälla mammas bil. Det var skälet till att I och L var med – deras bil är högre och har till och med svalt ett badkar en gång, berättade I. Annas bästefåtölj stod som en tron och fick resa ända till Himlen.

Fåtölj i Annas mammas bil

En riktig tron till Anna – för bara en hundring!

 

Inte heller jag kom lottlös från träffen! Annas snälla mamma hade med sig en kasse böcker ur vilken vi fick välja och vraka innan påsen lämnades in på Myrorna. Nu kanske du förstår varför Annas snälla mamma alltid benämns just snäll? Anna tog en bok, jag tog dessa tre:

 Dödsdomen Lanthandlerskans son Häxan

Tre böcker fick jag av Annas snälla mamma: Dödsdomen, Lanthandlerskans son och Häxan.


Men… det fanns ett litet aber 
med Annas nya bästefåtölj: den behövde ben. Eftersom Anna inte börjar jobba förrän senare i eftermiddag, tog vi svängen om IKEA. Där inhandlade Anna fyra träben som förhoppningsvis passa. Annars får vi väl använda dem på oss själva. Vi träffade en bekanting i kassan som köpte en madrass. Jag förstod vad hon skulle ha den till och sa

Vi har köpt träben! Och vad du ska göra fattar jag nog, ligga!

Vi orkade naturligtvis inte åka ut till Himlen igen med benen, utan det blev New Village. Benen får provas en annan dag – Anna ska till Förorten ett par gånger den här veckan, så tillfälle finns. Som tack för att jag hade kört och burit (nej, fåtöljen var faktiskt inte tung!) samt som en förtida födelsedagspresent fick jag den fina Orreforsskålen som jag hade tittat på i lördags, men inte köpt. Nu har de tu blivit tre på mitt matsalsbord. Tack, sötnos!

Tre Orreforsskålar

Den största fick jag idag av Anna.


Jag har tillbringat en stund 
i mobiltelefonen och samtalat med En Myndighetsperson. Oron är tillbaka och dessutom är jag förbannad och upprörd. Mer än så säger jag förstås inte öppet. Men klarspråk är visst nåt som alla myndigheter inte använder. Samtidigt tycker jag att det är en stor skillnad mellan att uppfylla krav (och därmed beslut) samt preliminära beslut.


*Clark Kent = min lille bilman

 


Livet är kort.

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Böcker, Familj, Krämpor, Personligt, Trams | Taggad akut, Amazon, åkomma, öppet, badkar, bära, bästefåtölj, ben, bensinsnål, besök i vården, beslut, bil, Dödsdomen, det var bättre förr, egenvård, En Myndighetsperson, födelsedagspresent, förbannad, förtida, foto, fynd, gå över, grilla, Häxan, helg, hosta, humor, hundring, IKEA, infektion, jobb, köra, klarsrpåk, krångla, kylklamp, Lanthandlerskans son, lördag, ligga, litteratur, madrass, matsalsbord, mobiltelefoni, morfar, Motala, Myrorna i Boländerna, ont i axlarna, ont i ryggen, oro, Orreforsskål, påfyllning, påse, påsk, planerat, preliminära beslut, pris, provsitta, pump, röka, resa, söta små tår, skada, skryta, snäll, stänga av, stor skillnad, svart, svälja, tanka, tillfälle, träben, träff, tron, uppfylla krav, upprörd, utan problem, vakna, vård, vila ögonen på, Volvobilar | 6 kommentarer

6 svar

  1. på 20 april 2015 den 15:08 åsa

    Precis så ser vår Amazon ut!
    Ljusblå och fin 🙂
    Vilket kap Anna gjorde med fåtöljen, vare sig den hade ben eller inte!
    Fina skålar, har två likadana 😉
    Ha dé!/Kram


    • på 20 april 2015 den 15:28 Tofflan

      Fina bilar, Amazoner! 😛

      Visst var det ett kap?! Hundra spänn för en skinnfåtölj. Sen behöver den rengöras och smörjas in, men hon har medel hemma.

      Jag blev så glad för både böcker och skålen. Inte borde jag samla på nåt, finns det somliga som tycker, men böcker och vackert glas är jag svag för… Och sen är det ju inte precis så att jag kastar bort saker som jag får.

      Kram!


  2. på 20 april 2015 den 17:59 FEM

    Jahaja!!! Här fyndas det så till den milda grad!!! Fotölj för 100 spänn, fådda böcker, fådd skååååål… Härligt, härligt!:):)


    • på 20 april 2015 den 18:51 Tofflan

      Hon var så rädd att nån hade köpt fåtöljen, men jag var stensäker på att den var kvar – vi var ju där strax före stängningsdags i lördags och igår, söndag, var det ju stängt.

      Böcker har jag MASSOR att läsa nu, men jag läser lika massor, så det är alltid bra. Skålen var så fiiin och jag fattade aldrig att Anna köpte den också, trodde hon bara betalade sin fåtölj.


  3. på 20 april 2015 den 18:08 http://bosseliden.wordpress.com

    Amazon. Visst var den snyggast av de två. 🙂 Samtal med myndigheter tar nästan alltid på krafterna. 😦 Vilket klipp. Ni kunde kört svart-taxi med tanke på färgen på fyndet. Hoppas det funkade med IKEA-benen. Jag köpte skrivbordsstol i lördags. Den fick jag inte för hundra spänn. Dumma Mio.
    Kram Bosse


    • på 20 april 2015 den 18:53 Tofflan

      Eller hur, Bosse?!

      Jag var… ganska cool under samtalet, men sen blev jag riktigt arg. 👿

      Det var Annas snälla mammas man som körde, vi körde en betydligt mindre bil (Yaris). Benen har vi inte provat med än, för fåtöljen står i Himlen och benen är här i New Village. Men Anna ska ut till Himlen igen senare i veckan.

      Jag fick en skrivbordsstol av en kompis, men tyvärr kan jag inte ställa in den så den passar min dumma rygg. Och nu har jag en infektion på gång och ryggen bråkar, så jag får avvakta en stund.

      Kram!



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Svenske muppkocken är norsk?
    • Tofflan testar: Att rengöra en tvättmaskin
    • Östgötska ord och uttryck: vänna te/till så daaant
    • Förmiddagsrapport
    • Ett liv - Pia Degermark
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Nationaldagen ? på Mitt liv
    • Balkongfägring på uppsalaewa
    • En smakbit ur Från någon som v… på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
    • Tisdagstrion - Vad ser jag fra… på Mösstanten
    • Luftburen av Susanne Boll på Lottens Bokblogg
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    april 2015
    M T O T F L S
     12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    27282930  
    « Mar   Maj »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 903 865 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: