• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Med oljad kvast och ett sinne smort med lotion…
När livet vänder: Ann-Sofie »

Tiotusen mil

01 april 2015 av Tofflan


Ett långkört inlägg.


 

Det blev en lång dag idag och slut är den inte ännu. Efter en värknatt och diverse plock på förmiddagen gav jag mig iväg runt lunchtid. Jag visste ju att storhandling väntade vid ankomsten och ville försöka hinna med den innan mörkrets inbrott. Men när jag hade en tredjedel kvar av resan blev jag nödd och tvungen att stanna för output och input. Det senare blev i form av en plastad ostmacka och kaffe. Hela 51 spänn ville kassörskan ha för detta. Jag hade en femtiolapp och en femhundring i plånkan, men ingen enkrona. Du ska inte tro att hon bjuckade på spännen. Det blev till att knäcka femhundringen. Och just som jag slagit ner rö… min bakre del för att fika insåg jag att jag hade glömt min medicin så fint i dosetten hemma i Uppsala.

Plastad macka o kaffe

Plastad macka med ost och kaffe till för 51 spänn.


Vad gjorde vi före elektronikens genombrott? 
Idag var jag överlycklig att det finns nåt som heter e-recept. Efter ankomsten slängde jag i mig en kopp kaffe till, tog mammas storhandlingslapp och styrde kosan mot lasarettsapoteket i Metropolen Byhålan. En mycket vänlig tjej lät mig plocka ut tre mediciner, trots att jag hade tagit ut så sent som förra veckan. Men hon gjorde en anteckning om att jag glömt mina mediciner och sen var det inte mer med det! Toppen, toppen, nu slipper jag kräkas, till exempel. Det var jag mest rädd för eftersom det är vad som händer efter ett dygn utan den ena medicinen.

Korvkioskmeny

Jag fick leta upp en ny korvkiosk idag eftersom Nattkröken hade blivit wokkiosk.

På min shoppingtur blev jag och Clark Kent* observerade av vännen M, medan jag missade vännen FEM på lasarettet med några minuter, tror jag. Båda vill ses och jag ska försöka få till det hela. Men på påskdagen blir det en tur ut på landet för att hälsa på vännen I – vars nya och närmaste granne är FEM:s äldste son. Notera att vännen I och FEM inte känner varandra. Vilken liten värld det är! Jag ska ringa vännen på landsbygden under morgondagen för vägbeskrivning så att mamma och jag inte kör vilse. Ja, för mamma följer med, om hon orkar.

På ICA Maxi var jag inte ensam. Där var värre än värst och inte hittar jag i butiken heller. Så vi glömmer detta trauma. Hem med tre kassar och en apotekspåse, en kopp kaffe och sen iväg till korvkiosken för att inhandla onsdagsmat av äkta byhåletyp.

Nu har vi ätit och jag fått kolla mejl och sitta och skriva ett helt blogginlägg. Vi ska naturligtvis se på När livet vänder klockan 20. Jag är så tacksam att jag kom fram helskinnad – särskilt med tanke på vad kvällens program handlar om.

Mammas och min kväll ska avslutas med en promenad nere vid sjön. Clark får vänta här hemma. Han har just i kväll kört 10 000 mil.

Tiotusen mil

Clark har just kört tiotusen mil.


*Clark Kent = min duktige lille bilman

 


Livet är kort.

Dela det här:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla

Gilla Laddar...

Relaterade

Publicerat i Familj, Krämpor, Personligt, TV, Vänner | Taggad ankomst, anteckning, apotekspåse, äta, överlycklig, bakre del, bil, bjucka, blogg, butik, dygn, e-recept, elektronikens genombrott, en kron, femhundring, femtiolapp, glömma, granne, helskinnad, hitta, ICA Maxi, input, inte ensam, kaffe, kassar, kassörska, känna, köra vilse, korvkiosk, kräkas, landet, landsbygden, lasarett, lasarettsapotek, lunchtid, mamma, medicin, mejl, mobiltelefoni, Motala, Nattkröken, När livet vänder, onsdagsmat, output, påskdag, plastad ostmacka, plånbok, plcok, promenad, shopping, sjö, storhandling, storhandlingslapp, tacksam, tiotusen mil, trauma, Uppsala, vägbeskrivning, vänlig, värknatt, Vättern | 8 kommentarer

8 svar

  1. på 01 april 2015 den 20:00 SoP

    🙂 Min vän i Motala har också hasat runt på lasarettet där idag – Ni kanske möttes 🙂


    • på 01 april 2015 den 23:38 Tofflan

      Ha ha ha! Kanske mötte hon FEM också? Vilken liten värld det är. 😛


  2. på 01 april 2015 den 20:43 FEM

    Huuuuh, vilken dag!! Fullt göra hela tiden! Synd att vi inte träffades lite hipp som happ idag. Det hade varit kul!


    • på 01 april 2015 den 23:39 Tofflan

      Ja jag blev ju så förvånad när M messade och inte du! M hade sett mig svischa förbi i bilen. 😛


  3. på 01 april 2015 den 22:27 Krönikören

    Tack för att du inte gick närmare in på outputen.

    51 spänn tyckte jag inte var så dyrt. Jag är nog storstadsskadad.

    Du får nog ta och bena ut alla vänner, kände att jag inte hängde med riktigt där 😉


    • på 01 april 2015 den 23:44 Tofflan

      Jag har lite sån humor, men den har stillats en hel del efter Filippa Barks framfart i Melodifestivalen.

      Nä, inte dyrt, men snålt. Tyckte de kunde ha bjuckat på en spänn. Sen var mackan inte värd mer än högst en tia. Kaffet, däremot, var guld värt! 😛

      Vännerna: Jag skulle till apoteket på lasarettet där vännen FEM jobbar. Jag messade henne. I stället för svar från henne kom svar från en annan vän, M, som sett mig svischa förbi i bilen. Till saken hör att jag ytterst sällan är i Byhålan, kanske en eller två gånger om året. M och FEM är gamla klasskompisar till mig. Vännen I är en nyare bekantskap som flyttade ner till Byhåletrakterna för ett par år sen. Och sen en kort tid tillbaka är I:s närmaste granne… FEM:s äldste son. Hängeru me? 😉


  4. på 01 april 2015 den 22:49 kakimaxi

    Så skönt att det gick bra att köra, det är aldrig roligt med fina vänner som är ute i helgtrafik (nästan). Hoppas det blir en fin helg och vilket bra apotekspersonal!

    KRAM


    • på 01 april 2015 den 23:46 Tofflan

      Jag försökte vara lite smart och åka idag i stället för i morgon, när jag misstänker att trafiken är värre. Det var helt OK idag att köra, förutom ett par BMW-bilister som inte kunde trafikreglerna. Man blir lite rädd, faktiskt… 😮

      Kram och ha en fin påsk du också! 😛



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Hur avslutar man ett jobbmejl?
    • Tofflan testar: Pizza Hut
    • Den som dräper: Forntidens skugga
    • Irene Huss 10: Tystnadens cirkel
    • Tofflan testar: Vårtfri?
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Hoppas påsken har varit glad,… på stefansphotos.se
    • Och skrivandet då? på Mitt manus
    • Nya bokförvärv - Mars 2021 på Lottens Bokblogg
    • Love & Light, fortsättning på Mitt manus
    • Love & light och sånt på Mitt manus
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    april 2015
    M T O T F L S
     12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    27282930  
    « Mar   Maj »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 832 425 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


Avbryt

 
Laddar kommentarer...
Kommentar
    ×
    loading Avbryt
    Inlägget skickades inte – kontrollera dina e-postadresser!
    E-postkontroll misslyckades, försök igen
    Tyvärr, din blogg kan inte dela inlägg via e-post.
    Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning.
    Om du vill veta mer, inklusive hur du kontrollerar cookies, se: Cookie-policy
    %d bloggare gillar detta: