Ytterligare ett spretigt inlägg.
Jag har hållit på med en massa saker idag på förmiddagen. Aktiviteterna känns spretiga och påminner i det lilla väldigt mycket om det stora livet.
Bland annat har jag haft en intressant Twitterdialog med en journalist (på Twitter: @SusSterner) på en lokalblaska nära min mamma (på Twitter: @Correnpunktse). Vi pratade om Twitteranvändning, om att följa följare och hur man klarar av att hantera följare – och i synnerhet dem man själv följer – på ett smidigt sätt när gruppen bara växer. Jag håller inte med om ALLT kvällsblaskejournalisten Niklas Svensson (på Twitter: @niklassvensson) skriver, men på Twitter är han i särklass den vassaste. Dessutom följer han alla tillbaka som börjar följa honom – samtidigt som jag tror att han blockerar vissa som uppför sig ”trollskt”. För vem vet vad man som journalist kan missa om man inte följer sina följare. Frågan är bara, som sagt, hur man hanterar detta.
En bokpratare på Twitter (@bokprata) rekommenderade att man sorterar dem man följer i grupper. Jorå, har jag gjort. Men det funkar inte för mig – jag är alldeles för nyfiken och rädd att missa nån eller nåt så jag kollar hela flödet ändå. Och så länge det är ett överkomligt antal som jag följer går det hyfsat bra. Fast det växer ju…
Lite nytta behövde jag göra här hemma också, så medan jag gjorde det, det vill säga strök, passade jag på att se tisdagens avsnitt av Veckans brott. Roligast var det förstås i slutet när Peter Pluntky dök upp som gubben i lådan och värderade ett synnerligen ovanligt föremål i studion mycket högt… Men sen var det som vanligt intressanta och mindre roliga fall och brottslingar som togs upp i programmet.
Ett av fallen handlade om ett mord vid Järva krog där två tonårstjejer hade lockat till sig en kille via QX Qruiser. Killen trodde att han skulle få köpa sex, medan tjejernas intention var rån. Några manliga kompisar till tjejerna dök upp för att utföra själva rånet. Men det slutade alltså inte bara med rån, utan med att mannen togs av daga med 18 knivhugg (ingen av de inblandade minns dock vem som höll i kniven…).
Polismannen som berättade om fallet sa vid ett tillfälle om offret:
[…] Killen är en skötsam kille som jobbar […]
Jag kunde naturligtvis inte låta bli att hänga upp mig på detta. Dels undrar jag vad det är som säger att man är skötsam bara för att man jobbar. Dels undrar jag hur skötsam killen var som ändå gav sig ut för att köpa sex av två tonårstjejer, 15 och 18 år unga… Naturligtvis är detta ingen ursäkt för mord, vill jag dock poängtera!
Intressant och bra journalistik – heja redaktionen på Veckans brott! – var reportaget om Lars-Inge Svartenbrandt, numera Lars Ferm. Det låg mycket i det Leffe sa om att den intervjuade anpassar sig efter sin publik – och, skulle jag vilja tillägga, den som intervjuar honom. De två första intervjuerna gjordes av Jan Guillou.
Intervjuerna skiljer sig mycket åt:
- I den första intervjun från 1982 menar Lars-Inge Svartenbrandt att han inte skjutit på poliserna för att döda.
- I intervjun från 1987, när Lars-Inge Svartenbrandt satt på Säter, låter han förvillande lik en viss annan känd Säterpatient.
- I den nyaste intervjun säger den runt 70 år gamle mannen Lars Ferm att det är mest synd om gärningsmannen när det handlar om att poliser skjuts när de utför sitt arbete.

Reker? Man eter de!
Intressant var det, programmet, och det fick tiden vid strykbrädan att gå fortare. Nu ska jag bara göra resten här hemma, för i kväll kommer Fästmön hit. Kvällens middag är förberedd – räkor. Helgen i övrigt omfattar en del ärenden. Men roligast av allt blir det att träffa yngsta bonusdottern som kommer på besök till Förorten med boyfriend! Möjligen ska vi också ta oss till ett kvinnligt födelsedagsbarn i familjen på söndag – om det har tid med oss…
Och nu vill jag veta följande:
- Du som finns på Twitter, hur gör du? Följer du alla som följer dig? Använder du grupper?
Övriga:
- Vad har DU för helgplaner?
Skriv några rader och stilla min nyfikenhet!
Livet är kort.
Jag har ju varken twitter eller instagram, är väldigt ”stenålders” jag, men jag klarar mig bra ändå 😉
Idag har jag och en vän haft en tjejdag och jag blev bjuden på lunch i Leksand och efter det fick ett flertal loppisar besök av oss.
Är på jakt efter en gjutjärnsgryta till äldsta dottern, gamla sådana är bäst!
Men, det finns inte så många, tyvärr!
Svartenbrandt/Ferm höll väldigt belevat upp dörren för mig och ett antal kollegor på Säter i början på 90-talet, då vi var där på studiebesök och han var så uppklädd i ridbyxor och tweedkavaj minsann!
Då var det verkligen ”svängdörrar” där 😉
Väldigt obehaglig typ det där…
Ha dé!/Kram
Det handlar nog inte om att vara stenålders eller inte. I mitt yrke måste jag liksom hänga med vad gäller nya kanaler för kommunikation. Via Twitter får jag merparten av jobbtips – platsbanken innehåller inte ens en fjärdedel så många! Och så får jag nyheter, snabbt, jag har inte råd med en tidningsprenumeration. Instagramkonto skaffade jag för att jag är intresserad av foto.
Mycket skumt på Säter……
Kram och lycka till med grytjakten! 😃
Har inget Twitter, men väl Instagram.
Jag ska i helgen försöka få till slutfinishen inför lägenhetsfotografering – blir någon resa till ”skroten” igen tror jag, eller om jag bär ner eländet i källarförrådet! Och så ska jag glo på skid-VM (är ju lite sportfånig av och till…)
Meh! Vad heter du på Instagram då? Vill ju följa!
Oj oj, jobbig helg! Hoppas det går bra!!!
Måste ju ha Instagram för att få roliga bildrapporter om hur lilla V växer och har sig :-)! Och kul att du hittat mig där ändå, innan jag hann se detta.
Är nära-på-snudd-klar med lägenheten, det blev sopor i källarförrådet så länge. Ska putsa lite till i köket, och se’n är det bara badrum o hall kvar, det hinner jag i morgon hoppas jag – köket var riktigt grönjävligt, så jag kom av mig lite när det värsta var gjort där…
Återstår sedan bara att slänga ut lite tulpaner, olivoljeflaskor och fruktskålar nästa vecka, så ska det väl vara fotoklart ;-).
Ja det förstår jag! Det är ju lite avstånd och ni ses ju inte så ofta som mormor kanske skulle vilja. 😛
Oj vad du har varit duktig! Kök brukar vara tuffa… Vi fick klagomål från dem som köpte huset på köksstädningen och ändå hade vi lejt bort den. 😦
Hoppas det går bra med stylingen! 😛
Vill nästan inte ens kommentera, känns så tråkigt för gör ju inget den här helgen heller. Tvätt, städ, sport på TV. Trist liv låter det ju som, men jag lever ut med mina resor… Härnäst med med min bästa chef som tyvärr slutar, så det blir som en grand final känns det som :((
Men lilla du! Jag tycker att ”alla andra” – även du har så intressanta liv i jämförelse med mitt. Att resa är underbart, men tyvärr inget jag kan göra. Så ut och res – och skicka ett vykort till mig, så blir jag glad! 😃
Tofflan! Jag har varken twitter eller instagram. Det är för tillfället inte heller något som jag behöver. Har lite annat att kämpa emot, för och till….
Imorgon, lördag ska jag baka tårta som ska serveras efter ett restaurang besök på söndag tillsammans med min fina familj.
Önskar dig och din Anna en fin tid tillsammans!
Men jag kämpar inte med twitter och instagram, jag har nytta av twitter (lediga jobb och nyheter) och glädje av instagram (gillar foto). 😃
Hoppas tårtan blir smaskig!!! 😃
Tänkte nu roa mig med ”Veckans Brott”, har hälften kvar att kolla på. GW är bara sådär härligt ruffig… Trampat sönder sina glasögon i morgonduschen, ”så om jag tittar obekant på dig” … Underbart! Och återigen tack till Tofflan som tipsar om bra måste- se- program!
Alltså Leffe är både rolig och ffa duktig kriminolog. Tur att Camilla Kvartoft håller lite ordning på honom i studion också. Hon sköter det superbt! 😛