• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Melodifestivalen 2015: Deltävling 2. Malmö
Söndagspromenad bland julprydnader och somrigt »

Sol på söndagen

15 februari 2015 av Tofflan


Ett soligt… och rätt slött… inlägg.


 

TVmys på lördagen

TV-mys igår kväll.

Tro det eller ej, men idag är det sol! Ett par minusgrader gör dagen till en riktigt fin vinterdag. Fast nån större lust att ge mig ut har jag inte. Jag sitter hellre här, under… Nej då! Jag sitter inte under nånting, men jag har tillfälligt bytt plats för datorn och kör lite trådlöst. Det trådlösa funkar hyfsat – i vissa rum, så det är väl lite av en klinisk prövning.

Där jag sitter just nu är en skönare plats för läsning. Och jag började ju på en bra bok häromdan. I somras läste jag den andra delen i den här trilogin  – och jag tror aldrig att jag har grinat så mycket över en bok! Nu läser jag den tredje och sista delen. Den gör mig inte lika känslosam, men den är riktigt bra. Trots att handlingen utspelar sig i helt andra kretsar än mina egna tycker jag att författaren lyckas mycket bra med att beskriva människor som individer, inte typer som i första delen. Människor och allt de kan råka ut för – bra och svårt – i livet. Jag borde läsa flera såna här böcker så att jag slutar vara så fixerad vid mig själv…

Jag flyttade mig hit igår, för jag ville ha lite TV-mys på lördagen. Med bok, fin och dator klarar sig en Toffla fint. Jag bloggade live om Melodifestivalens andra deltävling i Malmö och gladdes åt Magnus Carlssons framgång där. Efter programmet zappade jag över till QX-galan. Den slog baske mig Melodifestivalen med hästlängder!

Kvällens TV-mys blir programmet Den som inte får finnas, en svensk dokumentär på SvT2 klockan 20 om unga människor med Asperger. Programmet är inställt på grund av händelserna i Köpenhamn och visas i stället om en vecka, det vill säga nästa söndag. Kvällen rundar jag av med Arne Dahl: En midsommarnattsdröm klockan 21 på SvT1.

Allt jag behöver (nästan) finns här hemma, men jag måste nog ge mig ut en tur till soprummet. Glömde det igår och hinkarna är överfulla. Jag kör en maskin tvätt nu också. Tänk när jag var barn. på äldre stenåldern, då fick man inte tvätta på söndagar! I vart fall inte i flerfamiljshusens tvättstugor. Det var på den tiden många kvinnor var hemmafruar och förväntades sköta tvätt på vardagar.

Ryggen och hälen är något bättre idag, men ute i Himlen är det visst inte alls bra. Jag ska strax ringa för att få en lägesrapport.

Ute i världen sker så hemska saker att jag knappt orkar ta in det. Men jag ska ge mig ut på en surfrunda och läsa lite vad media skriver om det.

Vad gör DU med DIN söndag??? Är den solig??? Skriv gärna några rader och berätta i en kommentar. Då blir jag glad!

 


Livet är kort.

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Böcker, Familj, Krämpor, Musik, Personligt, TV | Taggad Arne Dahl: En midsommarnattsdröm, Asperger, överfulla sophinkar, beskriva människor som individer, byta plats, dator, deltävling, Den som inte får finnas, dokumentär, författare, förväntades sköta, fin vinterdag, fixerad vid mig själv, flerfamiljshus, flytta, grina, handling, häl, hästlängder, hemmafru, hemsk, inte typer, känslosam, köra trådlöst, klinisk prövning, kretsar, lägesrapport, läsa, lördag, litteratur, livet, lust, lyckas, Magnus Carlsson, Malmö, media, Melodifestivalen 215, minusgrader, QX-galan 2015, runda av, rygg, söndag, skönare plats, sol, soprum, svart, svensk, telefoni, trilogi, TV-mys, tvätt, tvättstuga, unga människor, vardag, världen, zappa | 12 kommentarer

12 svar

  1. på 15 februari 2015 den 10:22 Grethe som har läst länge

    Ja idag är det gråväder här hos mig. Uppehåll och ingen sol än.
    Blir kalas idag också det är äldsta barnbarn och sambo som fyller. Hun 30 och han 29. Inga barn har dom än men det kommer väl. Dom satsar mycket på jobb och reser mycket. Det var nästa äldsta barnbarns barn som fyllde år igår.
    Ha en bra dag
    Kram


    • på 15 februari 2015 den 11:15 Tofflan

      Här är som sagt härlig sol och jag ska tvinga mig att ta en liten extra runda när jag går ut med soporna. Jag lockar mig själv med att det är fint fotoväder, det kanske lyckas 😉

      Det är nog smart att göra sånt som man vill först, innan man skaffar barn. Sen blir det svårare med karriär och resor. Oj… Hur många barnbarn och barnbarnsbarn har du? Jag har ju inte ens ett barn…

      Ha en fin dag du också på kalas! 😛

      Kram!


  2. på 15 februari 2015 den 10:59 Elisabeth G.

    God morgon Tofflan!
    Sol här oxå (såklart).
    Har haft tvättstugan.
    Ska till Konserhuset i Sth o lyssna till Elisabeth Leonskaja.
    Spännande.
    Ha en fin dag.
    Kram


    • på 15 februari 2015 den 11:16 Tofflan

      Spännande dag för dig och roligt med en tur till Kungliga Hufvudstaden. Här blir det soprummet, som sagt, och sen ska jag försöka locka mig själv på en extra runda i solen.

      Hoppas du får en fin upplevelse!

      Kram!


  3. på 15 februari 2015 den 11:28 åsa

    Här gör solen tappra försök att ta sig genom molnen, korta stunder lyckats den 🙂
    Har inte gjort många ”knop” idag ännu, blir nog en slappardag tror jag.
    Maken, han frågade nyss om han fick bjuda mig på mat på restaurang idag och jag tackade ju inte nej!
    Men, först ska han kolla på tv och skidåkning, han har ju ett intresse där 😉
    Ska titta på samma program på tv som du ikväll, ser fram emot Arne Dahl.
    Ha dé!/Kram


    • på 15 februari 2015 den 11:32 Tofflan

      Jag har hängt tvätt och frukost är på gång. Sen ska jag själv fixas till innan det bär av ut på en liten promme – till soprummet och lite till. Därefter kommer belöningen: läsa hela eftermiddagen! 😛

      Ha en fin dag och hoppas middagen blir smaklig!

      Kram!


  4. på 15 februari 2015 den 12:32 FEM

    Vad är det ni pratar om här?? Sol???! Var är den?? Här är det närmast snöstorm! Det blåser och snöar småspik!

    Gästerna har åkt hem och nu är det så lugnt som det kan bli. Vi är inte vana vid småbarn längre, det märks. Såna där som sprider ut sig och sina grejor överallt och ska ha all uppmärksamhet. Så idag tar vi igen oss och laddar för en ny arbetsvecka.


    • på 15 februari 2015 den 14:24 Tofflan

      Nä vad säger du?! Fy! Här är soligt, men kyligt. Jag har gått en promenad och fick öronen urblåsta, men ingen snö.

      Uff, småbarn… De är söta och så, men i en viss ålder är det skönast när de åker hem…


  5. på 15 februari 2015 den 12:57 Inqa

    Jag kopplar av efter en mycket trevlig kväll på Nalen där den i mitt tycke bästa brittiska sångerskan var otroligt bra.

    Kollade mello på SVT play nu på förmiddagen, och rätt låtar gick vidare till Friends 😄


    • på 15 februari 2015 den 14:25 Tofflan

      Härligt med Nalenbesök! Och visst var det rätt låtar som gick vidare igår?! Den ena tyckte jag till och med var bäst. 😛


  6. på 15 februari 2015 den 18:47 Grethe som har läst länge

    Ja nu är jag hemma efter att ha ätit smörgåstårta och massa annat.
    Jag har 5 barnbarn födda 86 87 88 90 93. Tre på tre år det var roligt att vara barnvakt när det begav sig. Jag har bara ett barnbarns barn. Ska åka en tur till värmen om en vecka med en väninna och det blir gott att komma till värmen och sola näsan.
    KRAM


    • på 15 februari 2015 den 18:52 Tofflan

      Gott, gott! 😛

      Oj, så många! Men du slår inte min svärmor! Hon har… elva barnbarn och…sex barnbarnsbarn, tror jag. 😛

      Härligt att resa! Jag har inte varit utomlands sen 1996, Förut jobbade jag för mycket och nu får jag inte resa. utan måste vara tillgänglig inom 24 eller 48 timmar – buden går isär – för jobb.

      Kram!



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Vilket djur är du - på jobbet?
    • Hur avslutar man ett jobbmejl?
    • Akta dej, Katja
    • Dagens Willysrapport
    • Frikänd
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Helgfrågan om förintelsen på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
    • Arvet efter Alberta av Maria L… på Lottens Bokblogg
    • Brändö i mitt hjärta av Nicko… på Mösstanten
    • Fågeltribunalen av Agnes Ravat… på Mösstanten
    • Burns night på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    februari 2015
    M T O T F L S
     1
    2345678
    9101112131415
    16171819202122
    232425262728  
    « Jan   Mar »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 897 588 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: