Ett fruset inlägg.
Nej, det slutar inte snöa. Det snöar och snöar och snöar, det blåser, det yr och det är kallt. Ändå trotsade vi vädrets makter och bussade in till stan idag. Fästmön hade ett par ärenden och jag tog ensam en senare buss ner och så möttes vi – på vår gamla mötesplats Kafferummet Storken. Det var där vi brukade ses i början när vi hade träffats på mina luncher och Annas lediga dar. Vi fick till och med det bord i den nedsuttna soffhörna vi brukade sitta vid. Nostalgi…
Efter förmiddagskaffet blåste vi runt hörnet för ytterligare Anna-ärende. Jag fick vara smakråd i en kostsam, men behövd fråga. Träffade en gammal bekanting som brukade stirra mig djupt in i ögonen en gång i tiden. Nu kändes jag inte igen.
Dagens huvudattraktion för min del var Distingsmarknaden. Ja, Anna ville ju också gå dit, men hade, som jag nämnt ovan, andra ärenden också. Det var om möjligt ännu kallare, blåsigare och snöigare vid Vaksala torg. Dessutom var det snorhalt. Stackars alla marknadsgubbar och -gummor som stod i skitvädret och försökte få nåt sålt. Jag slog på stort och köpte en påse marknadsgodis, det var allt.
Vi halkade in på Kvarnen för att värma oss en stund. Där finns en trevlig och trång liten bok- och pappershandel som jag brukar titta in i när jag har vägarna förbi. Idag hade vi vägarna förbi. Jag såg en del roliga titlar, men handlade inget. Det är kul att bara titta. Och så fick jag sån lust att
hjälpa till.
Jag ville så gärna föreslå följande:
En liten hörna med puffande för SvT:s program Deckarna för att lyfta fram författarna (kanske en per vecka i samband med att just den deckarförfattaren ska presenteras i programmet) och deras böcker.
Men jag jobbar ju inte där heller.
Annas klocka visade mycket, fast den gick en timme i före. Vi hade därmed tur och fick äta till dagens lunch-pris på Luckan. Dit brukar jag gå när jag har varit hos M och klippt mig. Vi träffade M inne på Kvarnen. Alltså kunde vi med gott samvete gå till Luckan.
På Luckan drabbades jag ånyo av den där känslan av att vilja
hjälpa till.
Jag ville föreslå följande:
- En marknadsmeny, typ nåt med renkött eller sånt som säljs på marknaden,med ett par, tre fasta rätter inklusive dryck till bra pris under de två dagar det är Distingsmarknad.
- Sudda bort rätter ur Dagens lunch-menyn från whiteboarden när maten har tagit slut (så slipper ni besvikna lunchgäster).
- Skäll inte ut en köttleverantör i mobilen när du står bakom disken. Alla gäster vill nämligen inte höra hur arg du är.
- Säg gärna nåt trevligt som ”Välkommen!” när det kommer in lunchgäster och visa hur man gör. Bli inte sur för att en gäst frågar.
Men jag jobbar ju inte där.
Jag åt vegetarisk pizza. Den var supergod – som vanligt. Men trots allt mitt gedigna underhudsfett var jag riktigt frusen under de fyra minuter vi stod och väntade på bussen hem. Anna också. Påsen med marknadsgodis hade spruckit – av kylan, säkert.
Mörkret sänker sig nu över New Village. Jag laddar mobilen och ska ladda mig själv inför morgondagen. Dokument och utskrifter är framtagna. Nu får det bli en dusch, tror jag, så att jag får upp värmen!
Här kan du se några bilder från vår dag:
Livet är kort.
Här har det också snöat och blåst idag, omkring 8-10 grader kallt så jag har inte varit utomhus mer än nödvändigt.
Maken däremot, han var iväg redan vid 5.30-tiden och skottade i morse, kan tala om, att han nästan kräks på all snö 😉
Inte ens Morris vill gå ut och jag förstår honom, han ”bottnar” ju inte i all snö, fast maken har (förstås) skottat gångar lite varstans i trädgården åt honom.
Bortskämd katt?
Inte då! 😉
Va mysigt att få vara lite nostalgiska ❤ det behöver man lite då och då, fast det brukar bli alldeles för sällan.
Verkar ha varit en bra dag, hoppas det fortsätter.
Tänker på dig…du vet 😉
Ha dé!/Kram
Riktigt såååå kallt har vi inte haft det här, tack och lov, ”bara” runt minus fyra. Men i och med att det blåser känns det kallare.
Stackars dina killar, men jag måste säga att den store är allt bra gullig mot den som är lite mindre! 😉
Jo det passade bra med lite nostalgi idag, vi hade ärenden i närheten och passade på att ta en fika hos min vän greken mellan.
Det har varit en bra dag, men jag är nervös inför morgondagen.
Tack för dina tankar!
Kram! 😛
BRRR, marknad! Hade inte jag fixat…
Men ni verkar haft en bra dag trots snön och vädret, det känns bra.
Nu laddar du för morgondagen förstår jag. Är med dig i tanken och spänner upp alla tummar och tår för dig! Katterna verkar lite hispiga, springer hit och dit och jagar varandra. de har nog fattat att nu gäller det och nervösa de med!
Kram och LYCKA TILL imorgon!
Grejen var att Anna hade ärenden ner på stan och jag var sugen på marknaden eftersom jag inte kunde gå förra året (jobbade på annan ort i februari då). Men fy 17, det var INTE skönt idag! 😦
He he he, katterna är som jag just nu, dårå! Det tog två timmar innan jag tog den där duschen och sen babblar jag med Anna och stör henne i läsningen och gör oväsentliga saker… 😮
Tack och kram! 😛
Ja här är det snö och ishalka så man får gå försiktig. Vi har marknad i morgon ska nog titta lite. Jag ska köra en vän till läkare i morgon, vill inte att hon ska gå ut i halkan. Håller alla tum o tår för dig det vet du.
Lycka till
Kram
Det var riktigt ruggigt kallt och halt idag på marknaden. Tror det var vinden som gjorde att i alla fall jag känner mig frusen fortfarande, trots varm dusch.
Du är en snäll och god vän som kör din vän till doktorn! 😛
Tack snälla Grethe!!!
Kram!
Gå på marknad är mysigt, det var längesen jag var på någon, när jag tänker efter…
Synd bara att det var så jädra kallt igår. Vi fick nästan springa mellan stånden. Och en Toffla springer ju liksom aldrig, det förstör hennes image! 😉
Man ska va rädd om sin image 🙂
Ja och jag är ju inte bara elak, jag är lat också. 😉