• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Det händer saker
Julklappsinköp »

Ordning på torpet

24 januari 2015 av Tofflan


Ett gott inlägg.


 

Äntligen är Fästmön här och det blir ordning på torpet! Vi har inte varit tillsammans på sex veckor, eller nåt, enligt Annas uträkningar. Ja, vi har ju setts korta stunder, men inga längre. Den här gången lutar jag mig lite extra mot denna fantastiska kvinna – hon har själv erbjudit sig. Det är gott att få kärlek och stöd när man har det tufft. Och det bästa av allt är att jag kan vara mig själv hela tiden, jag behöver inte låtsas orka. För jag orkar inte alltid.

Anna slutade tidigt igår. Trots det var vi inte här förrän framåt kvällningen. Vi skulle ju fara än hit, än dit. Men jag kör så gärna. Passade på att låna en bok på var ställe jag var också. Dessa båda titlar kan tyckas disparata. De tillhör ändå mina intresseområden. Inte vet jag hur andra människor är, men jag är inte FIXERAD vid ett intresse – även om litteratur i sig ofta är gemensam nämnare.

Universums plan och Fallet Thomas Quick

Universums plan och Fallet Thomas Quick – två disparata titlar som intresserar mig.


Det som är extra märkligt 
med Hannes Råstams bok är att det är jag själv som har köpt den och gett bort den i julklapp till min yngsta bonusdotter 2012. Skrämmande nog har jag inget minne alls av detta. Mitt minne är helt blankt. Det skrämmer mig lite, men jag får väl se det som att mitt cacheminne tömmer sig självt på sånt som är färdigt.

Petite Faiblesse

Petite Faiblesse är ett torrt sauvignon blanc och det passade utmärkt till räkorna.

Middagen var snabbt tillfixad igår. Jag hade tinat räkor. Till dessa serverade jag kokta ägg, citron, limeaioli, tomater och dill. Anna skivade avocado, för det är jag inte så bra på. Ett torrt och kallt sauvignon blanc-vin, Petite Faiblesse, var perfekt till. Jag har svårt för vita viner och till räkor ska det nog vara halvtorra viner. Det går inte! Här serveras enbart vita viner som är så torra att de knastrar. Hyfsat billigt och förvånans-värt gott var vinet, i alla fall.

Vi avslutade kvällen med att försöka hålla oss vakna och se Shetland. Totalt är det ju åtta avsnitt som hänger ihop två och två. Igår kväll var det tredje delen, det vill säga första delen av två. (Hängeru med?)

Ryggen väckte mig mitt i en spännande dröm om mitt boksläpp. Jag klev ur sängen och vankade runt lite innan jag kröp ner under täcket igen – och lyckades somna om. Drömde en ny dröm i vilken en person jag skulle luncha med en gång i Märsta var inblandad. Lunchen den gången blev inställd och nåt nytt försök gjordes aldrig. Men i drömmen fick jag hjälp att hitta in i byråkratins labyrinter, Spindeln. (Fråga mig INTE varifrån jag får allt i mina drömmar!)

Presentkort Systemet fr Den Hjärtegoda

De som spar de har! Vi har en julklapp kvar från Den Hjärtegoda!

I afton tänkte vi tillreda kyckling till middag, men dessvärre måste vi ge oss ut och kompletteringshandla. En av oss har börjat en diet och den andra halvan är ju sedvanligt matkrånglig. Vi ska också sätta sprätt på presentkortet vi fick i julklapp av Den Hjärtegoda. Enligt givaren skulle det ha använts till jul eller nyår, men eftersom vi inte firade nån av dessa helger tillsammans har vi sparat det. Det blir en eller två flaskor rött vin – den ena till middagen, den andra till vinskåpet.

Vädret är inget vidare och egentligen skulle man helst vilja stanna inne och läsa. Det är grått och ett par minusgrader, det blåser och snön yr. Vi får helt enkelt skynda oss att handla och sen åka hem och ha det gott. Det är betydligt lättare för mig nu när Anna är här och det råder ordning på torpet.

Du som har orkat läsa ända hit ska ha en riktigt fin helg! Kan du gissa vad bilden föreställer???

Bildgåta

Vad föreställer bilden???

 


Livet är kort.

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Böcker, Epikuréiskt, Familj, Krämpor, Personligt, TV, Vänner | Taggad alkohol, avocado, billigt, blankt, blåsa, boksläpp, byråkratins labyrinter, cacheminne, citron, diet, dill, disparata, dröm, extra märkligt, Fallet Thomas Quick, fantastisk, färdigt, fin helg, fira, fixerad, gemensam nämnare, givare, gott, grått, halvtorrt vin, Hannes Råstam, inget minne, intresseområde, jul, julklapp, kallt, kärlek, köpa, kokta ägg, kompletteringshandla, korta stunder, kyckling, kyla, läsa, låna, låtsas orka, limeaioli, litteratur, lunch, luta mig, matkrånglig, Märsta, middag, minusgrader, nyår, ont i ryggen, ordning på torpet, Petite Faiblesse, presentkort, räkor, rött vin, sauvignon blanc, sätta sprätt på, servera, Shetland, shopping, skiva, skrämmande, skynda oss, snö, somna om, spara, Spindeln, stöd, tömma sig självt, tomater, torrt, torrt så det knastrar, Universums plan, uträkning, vaken, vara sig själv, väcka, väder, vinskåp, vitt vin, yngsta bonusdotter, yra | 20 kommentarer

20 svar

  1. på 24 januari 2015 den 12:02 Inqa

    Bilden tror jag är en ägghalva med limeaioli och avocado. 😄

    Lät som en härlig fredagskväll hos er, vi kollade också på Shetland. Är det en brittisk serie/film på TV så tittar jag, antingen ”live” eller via webb-tv senare.

    Att använda presentkort är mycket bra, brukar vara det bästa man kan ge bort i present eller som uppmuntran. Mottagaren kan själv välja vad man vill köpa och när man vill använda sig av det.

    Ha en trevlig lördag. 😄


    • på 24 januari 2015 den 12:17 Tofflan

      Nästan rätt gissat! Det är en ägghalva med otroligt mycket gula och avocado. Ingen aioli, dock! 😛

      Brittiskt är fint, det!

      Den Hjärtegoda är en f d kollega som har stöttat mig mycket – på många sätt.

      Detsamma önskar jag dig! 😛


  2. på 24 januari 2015 den 12:46 åsa

    En riktigt bra helg önskar jag att ni får tillsammans du och Anna.
    Bra att få presentkort, då vet man ju att man blir belåten med det införskaffade 😉
    Här ska det serveras pulled pork ikväll, Ture med moder ska sova över så det blir nog full fart!
    Ha dé!/Kram


    • på 24 januari 2015 den 15:19 Tofflan

      Tack snälla! Ja Den Hjärtegoda har gett mig både bröd och vin och nu presentkort! 😛

      Ha en fin kväll med Turemamman och Ture!

      Kram!


  3. på 24 januari 2015 den 13:05 FEM

    Skönt att det blir ordning på torpet nu! Det kan ni behöva båda två efter allt.

    Här i Byhålan har det utbrutit ryggskott. Igår när jag skulle klä om på jobbet hände nåt i ryggen. Gjorde så jävla ont! Jag knaprar tabletter nu och värmedynan är skön att ligga på. Lite bättre har det blivit, men jag har väl aldrig haft problem med min rygg, vad jag vet. Hoppas att det ger sig snart, för det är inget roligt det här!


    • på 24 januari 2015 den 15:22 Tofflan

      Ja, det är skönt! Jag kan vila i att bara vara och det finns nån som håller om när det behövs.

      NEJ! Ryggskott är för jävligt! 👿 Jag har haft två riktigt svåra såna, med lång sjukskrivning. Nu ser jag till att försöka hålla ryggen varm i en kall bil, men det är lättare sagt än gjort när sätesvärmaren inte funkar längre. Anna kom på att man kan lägga sittunderlag bakom rygg och under certen så det kör vi med vintertid – och ovanpå det fårskinn. Det tackar ryggen för! Värme är ju bra! Om du behöver kan du få lite ryggövningstips av mig. Att ligga på golvet med benen i 90 graders vinkel på t ex en köksstol gav mig otrolig lindring sist.

      Krya på dig!!!


  4. på 24 januari 2015 den 13:27 Grethe som har läst länge

    Ha en god helg och koppla av !!!!!
    Kram


    • på 24 januari 2015 den 15:23 Tofflan

      Tack snälla Grethe och detsamma önskar jag dig!

      Kram!


  5. på 24 januari 2015 den 14:33 Rippe

    Ha en skön helg, äntligen tillsammans!!
    Kram!


    • på 24 januari 2015 den 15:23 Tofflan

      Tack snälla Rippe, en skön helg ska du också ha!

      Kram!


  6. på 24 januari 2015 den 15:06 irenehild

    Hej Tofflan! Jag gissar att det är en ägghalva med avocado. Jag önskar er en mycket trevlig och trivsam tid tillsammans.
    Hoppas att du kan jaga oroligheterna iväg denna tid du har tillsammans med din kära.
    Den där fikan/ölen får vi ta när någon av oss har blivit rika.
    Kramar till er båda från Irene i ett insnöat Svaneholm


    • på 24 januari 2015 den 15:30 Tofflan

      Du har rätt i din gissning, men Inqa hann först! 😛

      Det kan jag betydligt bättre än när jag är ensam. Nu har vi varit och handlat mat och vin och jag har nästan tagit slut bara av det.

      Vi säger så här: Fikat står den av oss som först blir rik! OK?? 😛

      Kram och ha det bäst!


  7. på 24 januari 2015 den 15:12 irenehild

    Hej Tofflan! Jag gissar på en ägghalva med avokado, vilket är jättegott. Skönt att du har Anna hos dig och jag hoppas ni har det mysigt och gott tillsammans.
    Jag hoppas även att du kan koppla bort allt jobbigt och bara njuta av er tid tillsammans.
    Fikat/ölen får vi ta när vi båda har vunnit en miljon.
    Önskar er en trivsam och skön helg!
    Kram från ett snöigt Svaneholm


    • på 24 januari 2015 den 15:31 Tofflan

      Hej igen!
      Administrationsskorpionen hade visst tuffa nypor mot dig, men jag plockade fram dina båda kommentarer. Ibland blir han lite tjurig och dum så där – ja, administrationsskorpionen är en han.

      Krya på dig!


  8. på 24 januari 2015 den 16:02 FEM

    Ååhh! Tack för tipsen! Ligga med benen i vinkel ska jag prova. Det låter bra. Värme är skönt, det märkte jag i morse när jag kopplade på värmedynan och låg och läste. Men det är inte bra att ligga still för länge heller. Man stelnar till då. Usch, det här va inget o haaa!!


    • på 24 januari 2015 den 16:14 Tofflan

      Se till bara att golvet du ligger på inte är för kallt, ligg på en filt eller nåt. Du ska känna så skönt det är att liksom få avlasta ryggen! Så där låg jag av och till i en månads tid förra våren.

      Och sen ska du röra på dig, inte sitta så mycket helst. Och ligger du, så ligg så hårt du kan, typ på golvet. Försök röra dig som vanligt så att du inte blir sned i höfterna eller så.

      Hör av dig om du vill ha övningarna, jag kan förklara i telefon!


  9. på 24 januari 2015 den 16:33 Jerry

    En riktigt saftig och rejäl recension av Ranehag ser jag framemot. För det är ju hårdfakta som redovisas och varje tvivlande själ måste övertygas. Konspirationen är total för att få ut budskapet.. (;-)

    Önskar dig en trevlig lördag tillsammans med Anna och finvinet!


    • på 24 januari 2015 den 16:36 Tofflan

      Det ska det bli! Du får hojta till när den ska återlämnas, jag är mitt uppe i en spännande deckare nu som jag gärna vill läsa ut först.

      Ha det fint med E i kväll! 😛


  10. på 24 januari 2015 den 16:52 FEM

    Jag kör på så här så länge. Kanske hör av mig om jag behöver mera tips och råd. Ska nog lägga mig lite plant nu med värmedynan en stund. Man kan ju skylla på det när man blir lässugen 😉 Hehe…


    • på 24 januari 2015 den 16:53 Tofflan

      Smart drag! 👍



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Hur avslutar man ett jobbmejl?
    • Förmiddagsrapport
    • Östgötska ord och uttryck: Scheka
    • Tiggare - vad är problemet?
    • Den som dräper: Forntidens skugga
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Arvet efter Alberta av Maria L… på Lottens Bokblogg
    • Brändö i mitt hjärta av Nicko… på Mösstanten
    • Fågeltribunalen av Agnes Ravat… på Mösstanten
    • Burns night på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
    • Det mesta på plats på uppsalaewa
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    januari 2015
    M T O T F L S
     1234
    567891011
    12131415161718
    19202122232425
    262728293031  
    « Dec   Feb »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 897 400 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: