Ett inlägg om att det får räcka.

Jag sparar min gran till i morgon. Granen på gården får stå kvar – den rotade sig för några år sen, redan.
Nu är det nog för idag. Det får räcka. Julavmöblingen har skridit framåt och två maskiner tvätt är avklarade. Utanför har det snöat sen mitt på dan. Det ser riktigt juligt ut. Därför lämnar jag kvar elektriska stakar och stjärnor och min äkta julgran. Men bara till i morgon. Tror jag.
Mina vänners hem är tillsett och djuren är matade. Jag har telefonerat med en annan god vän än den jag pratade med igår, tillika en före detta arbetskamrat, med betoning på det senare. Det är gott att ha vänner. Att inte vara ensam. Kretsen av vänner som man har i verkliga livet behöver inte vara enorm. Det är nog med några få, riktigt goda. Tack för att ni finns!
Livet är kort.
Vilken vinter det blev, det är vackert med det vita, men inte lika roligt att skotta fram bilen, som jag nyss var ute och gjorde 🙂
Jag har också” roat” mig med att tvätta idag.
Nej, visst är snön fin, men fy för att skotta, halka och frysa. 😦 Jag har inte varit utanför dörren idag – jo, till husdjuren jag vaktar, men det är i samma trappuppgång.
Hoppas du inte träffade på tant Rand! 😉
Tant rand håller sig inne i busvädret 🙂
Så bra! Annars får du röka ut henne med grillen! 😉
Jag har också gått och småplockat lite idag. Tagit bort lite pynt och dukar. Stakarna är kvar liksom stjärnan och granen. Det är lite mysigt ändå med den tända granen och alla stakarna i fönstren.
Just nu håller vi på att blåsa bort fullständigt! Stormen Egon är här och värre ska det viss bli inatt. Huuu, det tar i så det knakar i huset i de värsta vindbyarna. Hoppas inte att strömmen går, bara.
Ungefär som jag, då! Nu när snön kom har jag ingen lust att ta bort stjärnor och stakar och min gran är fortfarande så fin och doftar underbart.
Men fy! 😮 Hoppas både hus och ström finns kvar!!!
Här har snön fullkomligt vräkt ner sen lunchtid och maken är iväg och skottar på ”sina ställen” och han har nog att göra några timmar till..
Har inte börjat plocka undan julen ännu, orkar inte, orkar ingenting just nu, men på tisdag ska den vara undanplockad 😉
Ha dé!/Kram
Ungefär som här då. Det är vackert, men jag gillar inte skottning, halka och kyla 😦
Jag orkar inte heller så mycket, jag har tagit så lite som möjligt idag – och det tog hela dan. I morgon, om det inte är ett förskräckligt oväder, ska jag nog slänga granen och ta ner stakar och stjärnor.
Kram och fortsätt krya på dig!
Jag har varit i huvudstaden och sett musikalen ”Livet är en schlager” idag! Den var RIKTIGT bra. Själva staden Stockholm var dock mindre trevlig idag; blötsnö, slask och blåst
När vi kom tillbaks till Eskilstuna nu på kvällen regnade det…
Kul lista du hittat förresten. Jag började genast tänka på hur det skulle bli med Å…..
Kram
Så spännande! Jaa fy, vi har världens snöoväder här i Uppsala också, inte alls kul – även om det ser vackert ut när man tittar genom fönsterrutorna. Det är nog runt nollan.
Ja listan tycker jag att du ska gripa dig an precis som Agneta och Rippe! 😛
Kram!