Ett för-julklapps-inlägg.

Tre fina och juliga kökshanddukar samt ett paket servetter med änglar på har jag fått.
Min gäst anlände på eftermiddagen efter en ganska lång resa om Strängnäs. Vi har ätit både smörgås och saffranskaka, den senare från ICA Solen (jättegod!). Nu packas det upp och jag passar på att sitta en stund vid datorn.
Det har ännu inte hänt nåt med värmen, det vill säga elementen är fortfarande ganska kalla. I gästrummet har temperaturen stigit till 19,4 grader. Troligen beror det inte på att nån har justerat nåt – elementen är som sagt kalla. Det är nog den som packar upp som avger värme.
Jag hostar som f*n och när jag får fram lite röst är den knarrig. Ingen risk att jag ska sjunga nån aria, med andra ord. Min gäst har gjort illa sin fot, så en av oss haltar, den andra kraxar och hostar nästan så hon spyr.
Men snäll har jag visst varit, för jag har redan fått julklappar i form av tre jättefina kökshanddukar och ett paket änglaservetter!
Livet är kort.
Hej Tofflan! Jag har läst på din blogg att du är hostig och kraxig. Jag hoppas verkligen att du kryar på dig väldigt snart. Det är inte roligt att vara sjuk! Jag vill också önska dig en riktigt fin julhelg med god mat, godis och trevligt sällskap. Jag gillar dina fina stickade regnbågsfärgade sockar. Hoppas de värmer en smula.
Ha det bäst och va rädd om dig och dina nära och kära.
Varma julhälsningar
Irene Sjöberg
Det är väldigt jobbigt med hostan, men det går väl över om 100 år.
Regnbågssockarna är sköna att ha, det är en Monica som har stickat dem! Men du ska veta att jag har de fina orange vantarna på mig som du gjorde när jag går ut!
Jag hoppas att du får fin jul också. Här ska vi ta det lugnt i dagarna tre.
Kram!
Va skönt att resan för mor din gick bra!
De har ju varnat för halka över hela landet och jag är ju en ”sån där” som oroar mig för allt och alla när de är ute i trafiken och speciellt till storhelger.
Jag har börjat få ont i halsen nu på eftermiddagen och det skulle väl vara typiskt om jag blev sjuk till julafton, men det är väl bara att bita ihop 😉
Fick ett recept på FB av makens kompis i Lund och jag vet inte jag…”koka upp 1,5 L vatten med 2 matskedar cayennepeppar, låt svalna och pressa sen i 10 vitlöksklyftor (!) ha i 3-4 msk honung, sila INTE och drick det klunkvis”!!
Vete sjutton…ganska hundra på att vi blir ensamma i jul i så fall maken och jag 😉
Ha dé!/Kram
Ja hon kom fram helskinnad, men resan tog en timme längre än vanligt eftersom det var ett annat par med i bilen och de skulle till Strängnäs.
Den där ”röran” låter inget vidare. Cayenne lär ju bränna i halsen och TIO vitlöksklyftor… Näää… 😦
Kram och krya på er båda!!!