• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« The mighty Status Quo…
Bara för dig med personligt lösenord: Lite hängig »

Uppiggande

15 november 2014 av Tofflan


Ett bokligt inlägg.


 

Stjärnklart Sally

Det finns inget som piggar upp bättre än en god bok! För ett tag sen skrev jag här om en rolig barnbok, Stjärnklart, Sally! Jag skrev om texten något och skickade in min recension till UppsalaNyheter. Den texten kan du läsa här. Att jag tjatar om den här boken beror på att jag tycker att den är så fantastisk rolig – även för oss som är lite äldre än sex till nio år…

Mellan sommarens längtan o vinterns köldI morse vaknade jag en kvart över åtta (riktig sovmorgon, med andra ord!). Jag fixade kaffe och sen låg jag och sippade medan jag läste min bok på gång. Det är en bok med en väldigt vacker titel, men rätt fruktansvärt innehåll, Mellan sommarens längtan och vinterns köld. En polisroman, som inleds med att en man hoppar från ett fönster i sin studentlägenhet och tar livet av sig. Nej, jag håller med. Det låter inte uppiggande alls. Men det jag tycker är stimulerande i polisromaner/deckare – liksom i dito filmer och TV-serier – är nystandet i det brottsliga. Leif GW Persson, författare till boken, sa häromdan i ett TV-program att han älskar mord. Med det menade han inte mord som sådana, förtydligade han, utan själva utredandet som leder fram till att den skyldige ringas in och och kan åtalas. Precis sån är jag, även om de mord jag upplever är fiktiva. I verkligheten är jag en sån hare att jag tuppar av när jag ser blod…

I nästa vecka trillar det in en ny bok för recension från ett förlag. Nu ska jag för första gången läsa och skriva om en deckare. Det ska bli riktigt spännande, allra helst som boken är nominerad för ett pris.

Vilken typ av böcker läser DU helst??? Och vad läser DU just nu??? Skriv gärna några rader i en kommentar och berätta!

 


Livet är kort.

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Böcker, Film, Personligt, TV | Taggad äldre, åtala, barn, blod, brottslig, deckare, Den skyldige, fantastisk rolig, författare, förlag, förtydliga, fiktiv, fruktansvärt innehåll, hare, hoppa ut från ett fönster, kaffe, läsa, Leif GW Persson, litteratur, Mellan sommarens längtan och vinterns köld, mord, nominerad, nysta, pigga upp, polisroman, pris, recension, sippa, sovmorgon, spännande, Stjärnklart Sally, studentlägenhet, ta livet av sig, text, tuppa av, TV-serie, Uppsalanyheter, utreda, vacker titel, Veckans brott, verkligheten | 10 kommentarer

10 svar

  1. på 15 november 2014 den 14:29 Cattis

    Åh, jag är deckarfantast. Hinner inte läsa allt jag skulle vilja; gillar Patricia Cornwells Scarpetta mycket (däremot har jag aldrig förstått Cornwells engagemang gällande Jack the Ripper) . Likaså Maria Langs böcker – har inte hunnit med den senaste biografin men det kommer – liksom Agatha Christies. De båda senare damerna kanske inte skrev storartad litteratur men trivsamma pusseldeckare!

    Leif GW Persson gillas också, Mellan sommarens…-trilogin är inte alls dum för att inte tala om boken om hans pappa Gustav, då lipades det under läsning.

    Senast inputtad i bokhyllan som läst – Lisa Jewells Fågelburen. Ingen deckare utan någon slags kombo av tragisk familjehistoria och feelgood – för all del en ganska spännande berättelse men gav mig ingen mersmak för författaren.

    Och under läsning – Mystik på svenska slott. Handlar om slottsspöken, har bara hunnit förord och kommentarer (av bl a Ebbe Schön, vem annars). Extremt ovänlig att ha på sängbordet, boken är tung med vassa hörn, aj!

    Så ska jag förstås läsa Blekingegatan 32, god Tofflanrecension och numera i pocket, ingen ursäkt gives längre. Väntar mig mycket, tycker själv om det jag läst av båda syskonen Einhorn.

    Min pappa läste gärna de svenska arbetarförfattarna och min allra första vuxenbok var Moa Martinssons Mor gifter sig, jag var åtta-nio år och kunde identifiera mig med lilla Mia så som kanske bara ett barn kan. En sån upplevelse det var!

    Vilket långt inlägg jag åstadkommit, får skylla på kärleken till böckerna 🙂


    • på 15 november 2014 den 16:20 Tofflan

      Härligt med en deckarfantast till!! Maria Lang är en av mina största favoriter. Du måste läsa Langbiografin, men den har inte fått högsta Toffelomdömet, faktiskt… Den är ju skriven av två personer och det märks. Men klart läsvärd är den!

      Blekingegatan 32 MÅSTE du läsa! Den är riktigt bra! 😛

      Jag läste arbetarförfattarna när jag pluggade litteraturvetenskap. Trodde först att det skulle bli rätt trist läsning men icke! Jan Fridegård är favoriten, Moa Martinson, förstås. Lars Ahlin gillar jag. Sen gillar jag Ville Mobergs böcker men har svårt för karln för övrigt – det var ju han som tyckte att alla homosexuella skulle bosätta sig på Gotland!.. 😦

      Mystik på svenska slott låter riktigt spännande, så den åker upp på min lista, TACK! Fast jag kanske får ha den på mitt coffetable sen och inte sängbordet om den är tung och vass! 😉

      Härligt med långa kommentarer!!! Fortsätt med det! 😛


  2. på 15 november 2014 den 19:55 FEM

    Jag blandar rätt mycket. Deckare, romantik, historia, biografier, lite feelgood. Just nu läser jag feelgood. Ensamma hjärtan och hemlösa hundar. Lättläst och lite lagom sådär. Nästa på tur är en Anne Holt. Då blir det lite spänning.


    • på 15 november 2014 den 19:59 Tofflan

      Det är bra, tror jag. Jag har börjat blanda lite mer och inte bara läsa deckare. Nu blir det biografier och vanliga romaner också. Jag läser GW just nu, som sagt. Och sen blir det en del barn- och ungdomslitteratur och fackböcker som jag recenserar.


  3. på 15 november 2014 den 21:21 E-tunaÅsa

    Jag läser ALLT – från deckare till rena faktaböcker! Jag har nästan sjukligt svårt att låta bli att mer eller mindre omedvetet läsa saker som råkar hamna framför mina ögon (= reklam, faktabrochyrer om ovanliga sjukdomar, mjölkpaket, tidskrifter om bilar…you name it….).
    Då det gäller ”medveten läsning” så har jag mest läst deckare den senaste tiden (bl a av C & R Börjlid) men har också läst ett eller annat kapitel av boken ”Ond kemi” som är någon slags populärvetenskaplig kemibok. Innan dess läste jag ”Den odödliga Henrietta Lacks” som också är en slags populärvetenskaplig bok men av en helt annan typ!
    Så jag kan väl säga att jag läser….MYCKET!


    • på 15 november 2014 den 21:24 Tofflan

      Ungefär som jag, dårå. Jag läser jättemycket och hela tiden.

      Börjlinds böcker är skitbra!! 😛


  4. på 16 november 2014 den 00:52 Piafia

    Ujuj… förr hade jag näsan i en bok jämt, så gott som alltid berättelser ur verkliga livet. Om jag köper läsning blir det vanliga veckotidningar med råjobbiga korsord som avslut. Numera blir det mest dator- tack för tipset med GW:s program som jag missat! Måste kolla!


    • på 16 november 2014 den 00:55 Tofflan

      Berättelser ur verkliga livet är intressant läsning. Men just nu läser jag fiktion – signerad Leffe. På tisdagar syns han och Camilla K i Svt. Jättebra program, de matchar varandra fint de två programledarna. 😛


  5. på 16 november 2014 den 08:27 Irene Sjöberg

    Hej Tofflan! Jag är allätare men den sista tiden har det varit mest deckare. Jag är dessutom väldigt förtjust i historiska böcker tex Barkhes döttrar av Bodil Mårtensson. För tillfället läser jag en bok av Ramona Fransson som heter Dyrbar kärlek. En mycket bra bok.
    Önskar dig en trevlig söndag!
    Kram
    Ps skulle väldigt gärna vilja ha lösen till dina låsta inlägg. Ds


    • på 16 november 2014 den 09:21 Tofflan

      Historiska romaner gillar jag också. Läste en om Anckarström som jag vill minnas att jag gillade.

      Visst ska du få lösen! Jag mejlar dig så snart jag har klivit upp och startat datorn. Fast det kan ta en stund…

      Kram!



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Tofflan testar: Vårtfri?
    • Grattis, Tierp, till... särskrivningsmästaren!
    • Miss Marple: Ett mord annonseras
    • "Jag är för gammal" - eh..?
    • Lady och Lufsen
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • The Stranger Diaries av Elly G… på Lottens Bokblogg
    • Stridsmaskinen Elsa på Mitt liv
    • Utlandsresa på uppsalaewa
    • Mördande reklam på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
    • Hett i hyllan #205 - Plender på Mösstanten
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    november 2014
    M T O T F L S
     12
    3456789
    10111213141516
    17181920212223
    24252627282930
    « Okt   Dec »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 903 323 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: