Ett rent inlägg.
På TV i Sverige kan man tävla om det mesta. Vanligen tävlar man i sång och skrik musik, bakning och/eller matlagning. Eller i sport, förstås. Men från och med i afton tävlar man också i städning. Serien Sveriges städmästare startade idag på SvT1 med ett gäng städglada i Örebro. Naturligtvis satt städmanikern nummer 1 (<== yours truly) klistrad. För Marléne och Marie-Louise ville jag inte missa! (Sist jag såg dem var på Pride för några år sen. De gjorde en bejublad entré på scenen!)

Professor Marie-Louise och VD Marléne programleder Sveriges städmästare. (Bilden är lånad från SvT:s webbplats.)
I varje avsnitt tävlar fyra självutnämnda städproffs. I kväll var det tre kvinnor och en ung man. De fyra fick prova på att göra rent en soffa efter fredagsmys, ta bort fläckar, källsortera och stryka kläder. En efter en åkte ur tävlingen tills det fanns en ensam segrare. Segraren i varje deltävling får senare tävla i åttonde och sista delen. Högsta vinsten är en resa till Japan, världens renaste land, enligt programledarna. Mellan tävlingsmomenten ger programledarna städtips och Marie-Louise tar sina fantastiska baktprover. I kväll testades lösgodis.
Alltså, jag älskar det här! Det är roligt, underhållande och lärorikt! Inte hade jag klarat av att få bort fredagsmyset eller fläcken, men se källsorteringen och strykningen hade jag fixat galant! Baskat att jag inte sökte till tävlingen! Men självklart hänger jag med till Malmö nästa tisdag – åtminstone från bäste-fåtöljen framför TV:n
Toffelomdömet blir det högsta. Äntligen ett program där jag slipper se folk laga mat, säger jag bara! (Och under tiden jag tittade undersökte polisen i Uppsala en misstänkt bomb…)
Livet är kort.
De där två damerna är mina favoriter, herrn som jag kompletterar med är GW Persson. Jag hade inte klarat sopsorteringen, jag faller alltid på dessa förbenade olika sortera glödlampor. Jag är tacksam för att jag inte äter smågodis, det så inte så kul ut i skålen efter två dygn i värmeskåp.
KRAM
Mina också – precis som Leffe! Och damerna huserar ju här i stan! Den ena av dem har synts på kalas flirtandes (tämligen oskyldigt) med en f d kollegas make.
Sopsortering och strykning är mina starka sidor, fläckar är värre. Smågodis är jag väldigt svag för, trots magens protester. Genom att spärra upp ögonen och glo intensivt på Marie-Louises baktprovresultat försökte jag få avsmak. Det har jag nog – i ett par dar. Sen kommer suget igen.
Visste du, förresten, att Marie-Louise faktiskt också är veterinär? -Jajamens! som Bosse J brukade säga.
Kram!
Veterinär- då gillar jag henne ännu mer 🙂
Jepp! 😛 Och sen gillar jag att de i möjligaste mån försöker rekommendera så miljövänliga alternativ som möjligt när det gäller städning och fläckbortagning.