• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Tofflan undrar: Kollar du på fotbolls-VM?
Pulled Turkey – slamsor eller riktigt gott? »

Loppis-lopporna på utflykt

15 juni 2014 av Tofflan


Ett loppis-inlägg.


 

Häromdan såg jag en annons om att Emmaus i Gryttby har öppet tisdag – söndag klockan 12 – 17.  Fästmön och jag har som tradition att åka dit minst en gång varje sommar. Idag gjorde vi årets tur.

I år kändes prylarna och organisationen av dem betydligt bättre än tidigare år. Bäst gillar vi emellertid bokrummet i huvudbyggnaden. Och det var därifrån det följde med oss saker hem – var sin bokkasse, helt enkelt. En pocketbok kostar tio spänn, en inbunden 30, så det är inga stora summor vi snackar om. Anna hittade en av Maria Langs ungdomsböcker som saknades i min samling efter en översvämning i mors och fars källare, där mina böcker förvarades. I övrigt fyndade jag Iliaden och Odysséen (dessa kostade 35 spänn styck) och några modernare verk.

Det blev både fika och glass utomhus, för vi hade tur med vädret trots att man lovat sämre sådant. De mjuka kakorna kändes inte helt nybakta utan lite torra. För övrigt är det aningen ofräscht utomhus där man fikar. Det kliade i Annas fingrar att fixa ett och annat.

En fin utflykt blev det i alla fall. Och när vi kom hem hade mamma bara ringt en gång. Jag ringde upp henne så hon fick prata av sig om hantverkarna och sin oro för möbler som inte flyttar sig av sig självt. Det är inte lätt att vara gammal och handikappad.

Nu står en pulled turkey i ugnen. Det är första gången för min del som jag ska äta sånt kött, så jag är aningen spänd. Jag köpte en kalkon som var förkokt, så denna ska bara vara inne i ugnen i 40 minuter. Rapport kommer senare!

Kommentera gärna vår loppistur. Här kommer ett bildspel från våra äventyr idag:

Detta bildspel kräver JavaScript.

 


Livet är kort.

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Böcker, Epikuréiskt, Familj, Personligt, Trams | Taggad annons, översvämning, beivras, Bert Karlsson, bildspel, bokhög, bokkasse, bokrum, boktok, chokladkaka, Dumlestrut, eftersaft, Emmaus i Gryttby, förkokt, fika, gammal, glass, gräslig konst, groggy, gympa, handikappad, hantverkare, humor, huvudbyggnad, Iliaden, inbunden, kalkon, källare, kött, klia i fingrarna, kopp, litteratur, loppis, loppor, mamma, Maria Lang, möbler, mjuka kakor, modernare verk, morotskaka, nu, nybakta, Odyséen, ofräscht, organisation, oro, pappa, pocketbok, prata av sig, prylar, pulled turkey, samling, Sitting Bull, sommar, spänd, tält, telefoni, torra, tradition, tur med vädret, ugn, ungdomsbok, utflykt, utomhus | 16 kommentarer

16 svar

  1. på 15 juni 2014 den 19:32 Inqa

    Vi ska nog göra en Upplandstur denna sommar också, finns nåt ställe som liknar Thuns lite norr om Uppsala som kan vara värt att kika på, då kan Gryttby också få ett besök. 😜


    • på 15 juni 2014 den 20:22 Tofflan

      Gryttby är kanon! Kaj vid Tokerian är borta, men har ersatts av en annan outlet med diverse olika varor, mycket smink och hygien, inte så mycket kläder. Kanske också kan vara nåt?


  2. på 15 juni 2014 den 19:59 FEM

    Wow! Kolla in den bokhögen!
    Jag var i hamnen hos Bok-Anna i fredags. En snabbsväng bara. Jag hade en del annat som skulle fixas, så jag gick bara en liten vända hos henne. HIttade inget så jag får gå tillbaka en annan dag när jag har mera tid på mig.


    • på 15 juni 2014 den 20:24 Tofflan

      Mycket nöjd! 😛 Mina tre ursprungliga högar har decimerats raskt den senaste tiden. Nu läser jag en Bang-biografi. Väldigt intressant, men ack så liten bokstavsgrad! 😎

      Å!!! Bok-Anna… Jag hoppas att jag får möjlighet att besöka henne i sommar, men det vete 17…


  3. på 15 juni 2014 den 20:38 FEM

    Annars, vet du, printar jag ut din att köpa-lista och tar med mej till henni när jag går dit.


    • på 15 juni 2014 den 20:49 Tofflan

      Snäll du är! Den listan finns ju här på bloggen, som du vet! 😛 Jag kollar för övrigt alltid efter den där Lang-boken du saknar, men inte nånstans hittar jag den – mer än i mitt eget bibliotek…


  4. på 15 juni 2014 den 21:43 FEM

    Ja, det verkar helt omöjligt att fånga den boken, den sista för mig.


    • på 15 juni 2014 den 21:44 Tofflan

      Märkligt! Men jag tittar alltid efter den, vet du. Alltid!


  5. på 15 juni 2014 den 21:45 FEM

    Jag läser Camilla Läckbergs Fyrvaktaren i pocket nu och det är så smått så smått. Läsglasögonen räcker knappast till längre.


    • på 15 juni 2014 den 21:49 Tofflan

      Här funkar det rätt bra med linser i ögon (-3,75 o -3,0) och läsglasögon +1,0 på näsan.


  6. på 15 juni 2014 den 21:56 FEM

    Får skaffa mig läsglas +7,5 eller nåt… Nävars, har man bara en bra läslampa så brukar det funka rätt bra. Jag har fixat solläsglasögon också. Till Grekland, du vet. Skitbra.


    • på 15 juni 2014 den 22:33 Tofflan

      Jag ser skitdåligt just nu och en stark läslampa är ett måste.


  7. på 15 juni 2014 den 21:59 FEM

    Nä, nu är det läggdags för Karlsson! Jobbardag i morgon! Nattinatti lilla Stumpan!!


    • på 15 juni 2014 den 22:34 Tofflan

      God natt.


  8. på 16 juni 2014 den 08:54 Irene Sjöberg

    Hej! Eftersaft är den saft som blir när man kokar upp de redan kokade och avrunna bären. Du vet det där gojset som ligger i silduken. Det var vanligt förr när allt skulle användas till mer än 100%. Saften blev inte lika mustig som första koket men var helt ok ändå. Jag minns att min mamma gjorde det de somrarna när vinbärsskörden var dålig.
    Önskar dig en bra vecka
    Kram


    • på 16 juni 2014 den 08:56 Tofflan

      OK! Nu har jag lärt mig nåt nytt! Den här eftersaften var för övrigt av ganska sent datum, 1993. Tack!!
      Kram!



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Antikrundan från Karlskrona
    • Miss Marple: Varför frågade de inte Evans?
    • Fiskpinnar
    • I andra hand del två
    • Paradisoffer
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • De förlorade ordens bok av Pip… på Mösstanten
    • Helgfrågan om förintelsen på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
    • Arvet efter Alberta av Maria L… på Lottens Bokblogg
    • Brändö i mitt hjärta av Nicko… på Mösstanten
    • Fågeltribunalen av Agnes Ravat… på Mösstanten
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    juni 2014
    M T O T F L S
     1
    2345678
    9101112131415
    16171819202122
    23242526272829
    30  
    « Maj   Jul »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 897 725 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: