• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Tofflan undrar: Vad gör du helst på balkongen/altanen?
Finfin helg »

Anja Kontor: ”Mitt liv har vänt många, många gånger…”

18 maj 2014 av Tofflan


Ett intervjuande inlägg, en dröm som blev verklighet.


Uppdaterat inlägg: Den 1 september startar inspelningen av åtta nya avsnitt av När livet vänder!


Den som läser min blogg då och då
vet att en av mina favoritserier på TV är När livet vänder. Jag gillar lugn TV. Program som får mig att stanna upp i tillvaron. Titta, lyssna, tänka. Och ibland till och med fälla en Toffeltår. För det är personporträtt som går rakt in i det mest förhärdade hjärta. Jag är full av beundran för hur lyssnerskan Anja Kontor lockar människor att prata om det svåraste svåra i sina liv. Livsberättelser, som jag kan ta till mig och använda för att kunna gå vidare i mitt liv.

Nu har jag fått chansen att prata med den här lyssnerskan. Nån TV- eller radiomänniska är jag ju inte, så vårt samtal får du ta del av i skriftlig form.

Anja Kontor Foto Carl-Johan SöderSVT

Anja Kontor, lyssnare utan mediarustning i människors hem i programserien När livet vänder. (Bilden är publicerad med tillstånd av SVT. Foto: Carl-Johan Söder/SVT.)


Hallå där, Anja, känns det jobbigt att plötsligt vara den som intervjuas och som ska berätta om sig själv?

– Nej, inte jobbigt, men jag brukar mest prata för att de medmänniskor som valt att våga berätta i min serie ska få den PR de förtjänar. Det finns varken pengar eller någon redaktion för detta hos Sveriges Television, så jag kör hela den grejen solo. Fast berätta om mitt ganska brokiga liv – det sparar jag till Sommar i P1!

Anja skrattar. Hon skrattar ofta under vårt samtal. Det är inte riktigt den bild vi tittare får av henne genom TV-rutan. Där är hon allvarlig, inkännande. Jag tycker att Anja har en otrolig förmåga att få människor att prata om jobbiga saker. Samtidigt undrar jag hur hon hittar alla dessa människor. Människor, som har gått igenom så svåra saker att hälften hade räckt. Människor, som dessutom har fortsatt att leva.

– Det kanske låter lite banalt – men med hjärtat och med min själ hittar jag de här människorna. Jag brukar ha några veckor på mig. Många tror att det finns oceaner av tid. Men icke. En del berättelser har jag ruvat på, en del dyker upp inom mig – som ett ping!

En nerv för vad som håller

Under vårt samtal inser jag hur mycket arbete det är med att göra När livet vänder. Förutom att hitta lämpliga personer som kan och vill ställa upp och prata i TV, måste Anja ägna sig åt en hel del researcharbete.

– Jag läser, lyssnar och reser till dem jag tror på – samtidigt som jag ju har mina andra frilansjobb så att jag kan få ihop till rätt sorts faktureringsutskick i månaden.

Efter 28 år som frilans har Anja utvecklat en nerv för vad som håller. Vad som kan bli något. Det kan finnas bra berättelser, men personen kanske inte är redo att berätta den i TV-rutan.

– Det är ett ansvar jag måste ta. Det kan handla om en verkligen fantastisk tjej som överlevt ett överfall, en berättelse som skulle få tittarna att sitta bänkade vid TV:n. Men jag vill inte utsätta henne för det här. Inte ännu. Hon måste få mera ro. Förstår du hur jag menar?

Jodå, jag fattar. Jag bär själv på några människors historier som jag skulle vilja skriva om därför att jag tror att de kan hjälpa och stärka andra. Men det är för svåra saker och de inblandade är inte redo än. Deras liv har ännu inte vänt.

– Lustigt faktiskt, säger Anja. Alla frågar mig hur jag hittar dem. Och de flesta som frågar är journalister…

Kontakt med alla

Men, Anja, alla program i serien När livet vänder visar människor som kommer igenom en livskris. Går det alltid bra för alla deltagare???

– Ja, jag väljer att berätta om dem som har kommit en bit på vägen. Det är inte den stora lattjolajban-lyckan som vi ibland tycks tro att vi ska leva i – dygnet runt. Det är mer en känsla av att det går att hitta ett nytt sätt att leva.

Jag nickar instämmande, för det är precis så jag har upplevt människorna som porträtteras. Anja förtydligar:

– Deras liv är fyllt av tacksamhet, ögonblick och stark närvaro i nuet. De har helt enkelt hittat ett liv kvar att leva – som är bra. Men så klart att de alla kämpar hela tiden. Det gör man när man mist ett barn, blivit förlamad eller försökt ta sitt liv. Livet är inte alltid så lätt.

Håller du kontakt med alla deltagare?

– Ja, det gör jag. Jag har kontakt med alla – på ett eller annat sätt. Det blir så när även familjerna har många frågor till mig. Det är många känslor också. En del av dem har blivit goda vänner.

Jag blir förvånad. Hur kan det komma sig att du blir vän med dem du intervjuar?

– I just När livet vänder har jag inte varit någon programledare – utan Anja. Det går inte att sitta där i någons vardagsrum med något slags mediarustning. Men jag är noga med att fokus ligger på dem, inte på mig. Jag försöker vara osynlig som en tapet och klipper bort mig själv mycket i redigeringen.

Människor som inte nött TV-soffor

Jag har ju tre drömintervjupersoner: du, Sarah Dawn Finer och Annika Östberg. Men finns det någon eller några som du skulle vilja ställde upp i När livet vänder?

– Vad fint av dig! Ja, de är fantastiska kvinnor, Sarah Dawn Finer och Annika Östberg. Jag har mött dem. Mina drömintervjuer är många, men det är inga kändisar. Jag vill ju hitta människor som inte nött sönder TV-soffor eller syns och hörs överallt.

Under samtalet med Anja berättar de intervjuade en gång och aldrig mer. Ofta är de inte vana att prata med en kamera i ansiktet.

– Därför uppstår en viss nerv. Här finns verkligen vårt möte som de måste gå in i.

Uppmärksamheten peppar

När livet vänder har fått stor uppmärksamhet. Men vet du hur stor?

– Mätningar visar att programmen drar tredubbelt så många tittare mot andra program som sänds vid den tiden. Uppdrag granskning, Mästerkockarna och Arga Snickaren drar mycket publik, men de är ofta mycket omskrivna före sändning. När livet vänder har också höga tittarsiffror på repriser och SVT Play. Program ur serien har legat bland tio i topp av hundra program på Best of Play och SVT Hot Webbtopp.

Men blir du inte stressad av det och känner att du måste göra ännu bättre program nästa gång?

– Nej det peppar mig! Sedan är jag frilansare och har alltid höga krav på mig att göra det bästa av det bästa. Men jag har ett starkt eget inre driv och en stor stor genuin nyfikenhet som bär mig i detta.

Att När livet vänder har blivit en populär TV-serie går inte att ta miste på. Och återkopplingen till Anja har varit stor. Hon säger:

– Jag har aldrig under mina 28 år inom media fått så mycket respons från tittare. Och då har jag ju bland annat kört populära program som Karlavagnen i P4 och Gokväll på TV i 13 år…

Så kan vi hoppas på en fortsättning, en tredje säsong av När livet vänder?

– Vi kan väl säga att oddsen just nu ser bra ut, säger Anja hemlighetsfullt.

Med hammare, passion och fyrar

Självklart har Anja ett annat liv än det med När livet vänder. Men programserien har tagit mycket tid i anspråk eftersom Anja gör allt från manus, idé och research till klippning och hela pressarbetet.

– Det brukar vara 200 timmar film att gå igenom. Jag fick fem veckor på mig att sätta ihop med musik, speakertexter och rubbet. Ja du förstår, det fanns inte så mycket tid över till annat.

Men vad gör du mer än jobbar med TV, Anja?

– Jag skriver i olika tidningar. Jag har jobbat en hel del åt Lotta Bromé – P4 Extra, den 20 maj blir förresten nästa gång. Och det är hedrande att få vara vikarie åt Sveriges bästa programledare som har 1,6 miljoner lyssnare om dagen. Sen har jag börjat tacka ja till att hålla föredrag och många vill att jag ska skriva en bok. Och så renoverar jag gamla hus. Det är min passion. Men hammaren har legat rätt stilla nu, ha, ha ha!

Man blir ju väldigt nyfiken på personen Anja Kontor när du börjar prata om hammare och passion…

– Jag är väldigt bra på att rädda gamla, ledsna hus, att vara på Öland eller i skogen och bara glo och lyssna. Jag har inga höga krav. Jag är så oerhört tacksam att leva. Faktiskt. Att krama om mitt barn så mycket som möjligt. Det är nog mitt viktigaste intresse. Och så är jag bra på fyrar. Fyrar är en stor passion!

Nio liv

Anja har en stark Uppsalaanknytning. Hon är född här, hon pluggade här, hon byggde upp Studentradioföreningen, som nyligen firade 30-årsjubileum på Norrlands nation. Och så avslöjar hon att hon är bra på att rädda gamla bilar. Också.

– Jag hämtades på BB i i Uppsala i en VW -64:a som jag ännu äger och har renoverat!

Men Anja, innan vi rundar av… Jag måste bara fråga… Har ditt liv vänt nån gång?

– Jaa! Mitt liv har vänt många, många gånger. Jag har nio liv, säger mina vänner. Men det sparar jag som sagt till Sommar i P1 – om de nu skulle höra av sig i framtiden…

Vet du, Anja Kontor, det tror jag baske mig att de gör. Snart.

Stort TACK för att jag fick prata med dig!


Livet är kort.

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Diskutabelt, Personligt, Radio, TV | Taggad 30-årsjubileum, allvarlig, Anja Kontor, Annika Östberg, ansvar, Arga Snickaren, Öland, äga, återkoppling, ögonblick, överfall, banal, barn, BB, berättelse, Best of Play, beundran, bil, bli förlamad, bra, brokigt liv, deltagare, drömintervjupersoner, ett nytt sätt att leva, faktureringsutskick, fantastisk, fälla en Toffeltår, född, föredrag, försöka ta sitt liv, fortsättning, framtid, frågor, frilans, fyrar, genuin nyfikenhet, glo, Go' kväll, hallå, hammare, höga krav, hedrande, hemlighetsfullt, hjärta, idé, inga höga krav, inkännande, inte redo, journalist, kamera, Karlavagnen, kändisar, känslor, klippa bort, klippning, kontakt, krama, lattjolajban-lyckan, läsa, ledsen, leva, livsberättelser, livskris, Lotta Bromé, lugn, lyssna, lyssnare, lyssnerska, manus, Mästerkockarna, mätningar, möta, mediarustning, mista ett barn, När livet vänder, nära, nöta sönder TV-soffor, nerv, nio liv, Norrlands nation, nyfiken, oceaner av tid, odds, osynlig som en tapet, P4, passion, pengar, peppar, plugga, populär, porträtt, PR, prata, prata om jobbiga saker, press, programledare, rädda, redaktion, redigera, renovera gamla hus, repris, resa, research, respons, ro, ruva på, samtal, Sarah Dawn Finer, själ, skogen, skratta, skriftlig form, skriva, skriva en bok, solo, Sommar i P1, speakertext, stanna upp, stark närvaro i nuet, starkt inre driv, stressad, Stucentradioföreningen, Sveriges Television, SvT, SVT Hot Webbtopp, SvT Play, synas och höras överallt, tack, tacka ja, tacksamhet, tid, tidningar, tillvaro, tittare, TV-ruta, Uppdrag granskning, uppmärksamhet, Uppsalaanknytning, utsatta, vardagsrum, vikarie, VW | 27 kommentarer

27 svar

  1. på 18 maj 2014 den 18:19 Caroline

    Tack Tofflan för en suverän intervju och stort grattis till att du har fått göra en av dina drömintervjuer!
    Kram från mig som just nu befinner mig på ett helt fantastiskt Svalbard


    • på 18 maj 2014 den 18:23 Tofflan

      Tack själv, rara Caroline, för att du sitter i/på Svalbard och läser min blogg!

      Kram!


  2. på 18 maj 2014 den 18:44 Jerry

    Detta var en jättefin intervju av dig. Snyggt jobbat.

    Hon kan ”ta” människor på ett värdigt sätt, helt klart. Har sett ett par av programmen och ska nu se alla. Har inte riktigt själv haft orken tidigare eftersom jag själv blir så påverkad. Men nu så. Näsdukarna är redo (;-)


    • på 18 maj 2014 den 18:52 Tofflan

      Tack Jerry! Anja Kontor är en sån duktig intervjuare och lyssnare att jag var riktigt nervös vad hon skulle säga när hon hade fakta- och citatgranskat texten.

      Du ska se alla avsnitt, jag rekommenderar dem varmt. Och ibland blir man ledsen, men mest blir man stärkt, tycker jag.


  3. på 18 maj 2014 den 19:07 Rippe

    👍👍👍👍👍👍, (om det inte syns på datorn, så är det tummen UPP! )
    Tack! 😊


    • på 18 maj 2014 den 19:12 Tofflan

      Tack! 😛 (Och nej. Du kan inte använda emojs från iPhonen på bloggen. Det blir bara fula rutor.)


  4. på 18 maj 2014 den 19:20 åsa

    En jättebra intervju!
    Är så glad att det var den personen jag trodde och jag tycker hon är suverän!
    Nu ska jag hålla tummarna att de andra två drömintervjuerna också blir verklighet.
    Ha dé!/Kram


    • på 18 maj 2014 den 19:27 Tofflan

      Tack snälla Åsa!
      Jaså, du lyckades gissa i förväg. Ja, det var en och annan som gjorde det. 😛
      Snällt av dig! Vi får hoppas att de två andra blir av… To be continued… 😉

      Kram!


  5. på 18 maj 2014 den 19:43 Inqa

    Jag var lite nyfiken på vem av dina drömkvinnor du intervjuat, och det var en intressant läsning. 🙂

    Har inte sett något avsnitt i serien ännu, men får köra en SVTplaydag…


    • på 18 maj 2014 den 19:55 Tofflan

      Nja inte drömkvinnor, drömintervjupersoner. Och alls tre råkar vara kvinnor! 😛

      Jag tycker att du ska se alla avsnitt medan de ligger kvar. Mycket stärkande!


  6. på 18 maj 2014 den 20:06 Elisabeth G.

    Jättefin intervju med en intressant person. Tack.
    Kram


    • på 18 maj 2014 den 20:12 Tofflan

      Tack för att du läste! 😛
      Kram!


  7. på 18 maj 2014 den 21:08 Ulla

    Tofflan!
    Du ÄR generös som delar med Dig av Din fina intervju! Tack!
    Kram!


    • på 18 maj 2014 den 21:30 Tofflan

      Tack för att du läser!
      Kram!


  8. på 18 maj 2014 den 23:53 Nillan på nätet

    Mycket intressant, jag hoppas också Anja får prata i sommar framöver. Programmen hon gjort har jag sett många av, om än inte alla, tack för att vi fick läsa din intervju Tofflan !!


    • på 19 maj 2014 den 06:44 Tofflan

      Ja, sommarprat hoppas jag också på. Då ska jag se till att lyssna.

      När livet vänder-programmen ligger på SvT Play ett tag till, tror jag, ifall du vill titta. De är ju bara en halvtimme långa.

      Tack själv för att du läste! 😛


      • på 19 maj 2014 den 07:46 Nillan på nätet

        jag har nog sett alla, utom om en äldre dam, det ska bli det också 🙂


      • på 19 maj 2014 den 07:54 Tofflan

        Du menar Ängeln på Malmskillnadsgatan, Elise. Mycket bra avsnitt!


  9. på 19 maj 2014 den 01:50 whitelady7

    Vad kul att läsa! Jag hade inte hört talas om henne förut, men så läste jag här på din blogg om programmen, och en natt förra veckan när det var lugnt på jobbet så satte jag mig och kollade på allihopa. Verkligen bra program, lite ledsamt ibland, men ändå med så mycket hopp. Tack Tofflan, både för programtipset och för en fin intervju! Kram påre 🙂


    • på 19 maj 2014 den 06:46 Tofflan

      Som Anja berättar lite grann har hon ju tidigare jobbat mycket med radio, även lokalt. Men kanske du hade lämnat landet redan d..?

      Visst är det fina program?! Visst blir man ledsen ibland, men jag har också fått kraft.

      Kram och tack för att du läste! 😛


  10. på 19 maj 2014 den 08:42 FEM

    Shit asså! Min gamla Toffla som intervjuar kändisar!

    Jag är mäkta imponerad av det här. Hoppas att det fortsätter så att du får in de andra två önskemålen också. Kanske ännu flera? Det finns massor med spännande människor som man skulle vilja veta mer om.

    Jag tittar inte på När livet vänder för jag sitter och tjuter mig igenom hela halvtimmen och sen vet jag knappt vad det har handlat om efteråt. Nån gång har det hänt och det var så skitjobbigt så jag blev precis slut och det höll i sig i flera timmar. Jag pallar inte riktigt.

    Men grattis till dig!!


    • på 19 maj 2014 den 12:02 Tofflan

      Anja Kontor är en mycket duktig person så det var lätt och roligt! 🙂 Kanske har jag flera intervjuer på gång… 😉

      För mig fungerar programmen mer stärkande. Jag blir lite ledsen ibland, men samtligas liv har ju vänt och liksom börjat på nytt. Det är hoppfullt!

      Ha en bra arbetsvecka!!!


  11. på 19 maj 2014 den 15:13 FEM

    Bra o bra arbetsvecka vet jag inte riktigt om det blir. Läget på det här jävla stället är förskräckligt just nu. Vi är flera som letar lediga tjänster kan jag tala om. Fy för faan!


    • på 19 maj 2014 den 15:18 Tofflan

      Usch, inte bra, jag tror jag fattar… Men vi tar det inte här, vid detta positiva inlägg. Kanske kan ringas nån kväll?


  12. på 21 maj 2014 den 11:39 fruhatt

    Vilken bra intervju!
    Mycket roligt att läsa !
    Kram


    • på 21 maj 2014 den 17:41 Tofflan

      Det är Anja som är bra! 😛

      Tack för att du läste!
      Kram!


  13. på 24 maj 2014 den 19:05 Missa inte Anja Kontor och “När livet vänder” | jerryolsson.com

    […] Tofflan om När livet vänder Tofflan intervjuar Anja Kontor […]



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Hur avslutar man ett jobbmejl?
    • Han satte foten i sin potta/Hon satte handen i sin låda
    • Pulled Turkey - slamsor eller riktigt gott?
    • Telefonköer - så länge får du vänta
    • V-jeans och afghanpäls
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Helgfrågan om förintelsen på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
    • Arvet efter Alberta av Maria L… på Lottens Bokblogg
    • Brändö i mitt hjärta av Nicko… på Mösstanten
    • Fågeltribunalen av Agnes Ravat… på Mösstanten
    • Burns night på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    maj 2014
    M T O T F L S
     1234
    567891011
    12131415161718
    19202122232425
    262728293031  
    « Apr   Jun »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 897 624 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: