• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Det här var inte alls roligt
Tofflan undrade: Vad är det bästa med våren? »

Packa upp och lägga mig ner

05 april 2014 av Tofflan


Ytterligare ett gnälligt inlägg.

 

Packar upp

Packar upp grejorna jag lagt ner i min weekend-rygga.

Det var inte alls nödvändigt att jag åkte till Himlen med Fästmöns grejor. Men jag längtade och jag ville ha en puss. Dessutom är risken stor att jag inte kan åka dit förrän nästa fredag eftersom jag antingen är sjuk eller jobbar.

Jag är rätt konstig när jag är sjuk. Vill både vara ensam och ha sällskap. Så jag tryckte i mig en Ipren, borstade tanden, åkte en sväng, fick en puss och en pratstund i bilen. Sen for jag hem igen. På gräsmattan stod C och H och hade sammanträde om mat. Viktiga grejor, men personligen har jag lite svårt att tänka på mat just nu. Det finns inte mycket sånt hemma, men det finns gott om fil, så jag får äta det. Det är för övrigt det enda jag skulle kunna tänka mig just nu.

Jag äntrade min trappa och stupade på gästsängen med pläden över mig efter att ha bytt om från jeans till mjukisbralla. Och nej. Jag har faktiskt inte tvättat mig än, varken ansikte eller armhålor, bara borstat tänderna innan jag åkte (för pussens skull). Min weekend-rygga, som jag packade igår, fick jag packa upp. Det kändes inte kul, men…

Slumrade säkert en timme och vaknade av några grannar (inte de som skriker) som stökade omkring, denna gång var det visst förrådsstädning med allmänt slammer mot trappräcket. Men det var bra, för även om gästsängen är snällare mot min rygg kan jag inte ligga för mycket eftersom jag får ont. Jobbigt när det enda jag vill är att lägga mig ner och vila…

Lapdancen är upplockad och jag sitter nu vid köksbordet. Där kan jag också ligga på kökssoffan, som är hård och bra för min rygg. Jag har låtit datorn hämta uppdateringar och passar på att skriva några gnälliga rader. Orkar inte sitta vid Storebror.

Tog faktiskt lite fil och en macka förut. Det åker hiss. Fattar inte varför jag mår så illa! Kan vara febern, men Iprenen borde ha motverkat den.

Det blir vilodag idag och i morgon, sen får vi se om jag tar mig till jobbet eller inte. I kväll kanske jag orkar med Mr Selfridge, annars har jag sällskap av Louise Penny. Men nu måste jag helt klart sluta skriva och lägga mig ner en stund på soffan. Jag fryser. Utanför fönstret är det 20nånting grader.

Hoppas att du får en roligare helg än jag! Skriv gärna några rader och berätta om allt kul du gör, så jag får lite input! Jag läser kommentarer – och svarar ibland – i ryggläge, via mobilen.


Livet är kort.

0.000000 0.000000

Dela det här:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla

Gilla Laddar...

Relaterade

Publicerat i Böcker, Familj, Krämpor, Personligt, TV | Taggad ansikte, arbete, armhåla, äntra, åka en sväng, åka hiss, bil, borsta tänderna, dator, ensam, förråd, feber, fil, fredag, frysa, gästsäng, gnällig, gräsmatta, ha sällskap, hård, inte kul, Ipren, jeans, kärlek, köksbord, kökssoffa, konstig, ligga, litteratur, Louise Penny, macka, mat, må illa, mjukisbralla, mobil, motverka, Mr Selfridge, Nådastöt, nödvändig, packa, packa upp, pläd, pratstund, puss, roligare helg, rygg, ryggläge, sammanträde, sjuk, skrika, skriva, slammer, slumra, snällare, städning, stöka omkring, stupa, trappa, trappräcke, tvätta mig, uppdatering, vakna, vila, vilodag, weekend-rygga | 6 kommentarer

6 svar

  1. på 05 april 2014 den 14:16 Caroline

    Kul och kul… inte direkt men ganska skönt 🙂 Jag städade igår och idag har jag bara promenerat till apoteket och storhandlat allergimediciner. Skrämmer nästan ihjäl mig själv när jag ser mitt allergifejs i spegeln på mornarna. Så nu ligger jag på soffan framför TVn med datorn på magen. Känns som om en liten tupplur är på gång 😉
    Fortsätt att vila och krya på dig Tofflan!


    • på 05 april 2014 den 14:23 Tofflan

      Det låter verkligen just skönt! Men jobbigt med allergin. Gissar att det är våren som ställer till det. Hoppas det blir bättre! Jag vilar. Hela tiden. Av och till, tack!


  2. på 05 april 2014 den 15:04 FEM

    Men lilla Stumpan da´! Så illa det låter!
    Visst blir man lite konstig när man är riktigt sjuk?! Man vill vara ifred för man orkar inte med, men ändå så vill man ha nån ändå, i närheten. Det känns tryggt på nåt vis, att veta att nån finns där. Särskilt om man har feber och känner sig nära döden, typ.
    Man kan ha nån till service också. Springa med vatten, te, snorpapper, frukt, you name it. Bekvämt och bra. Annars får man ju tänka själv när man väl är uppe, att man plockar med sig det man KAN behöva på nattduksbordet. Jobbigt!!

    Här i Byhålan håller vi på att riva fram gammalt trägolv. Det blev lite stopp nu för vi får laga ihop en del, Köpa lite nytt och fylla på på ett ställe. Det går framåt sakta men säkert med vårt gästrum. Gubben åkte precis in till Linköping och ska hämta plank. Jag sätter mig och läser lite så länge. Läser Nora Roberts nu. Riktigt bra.

    Kram och kram igen!


    • på 05 april 2014 den 15:08 Tofflan

      Förkylningen blev liksom grädden på moset efter ryggskottet – som inte är helt bra heller utan kompletterat med en ny sträckning. 😡

      Jag är hemma i New Village, Anna i Himlen. Jag ligger mest på kökssoffan och snorar och mår illa. Anna mår lite bättre, men är fortfarande inte OK från sin förkylning. Infektioner tar extra hårt när man har kroniska sjukdomar också, liksom. Så egentligen ska jag inte gnälla så mycket.

      Ser fram emot en titt på ert gästrum! Låter fint med golvet.

      Kramen, lilla FEM!


  3. på 05 april 2014 den 16:44 augustifarmor

    på vägen till blomsterbutiken träffade jag på en vän. Vi hade ett långt och givande samtal. Sen cyklade jag vidare och jobbade en stund i solen på kollo. I bokhandeln serverades tårtstubbar i långa rader. Barbro Lindgren skrev för glatta livet i alla böcker besökare köpt. Hittills har min dag varit bra, mycket bra. Nu blir det kaffe och läsning i en av de nya böckerna jag hämtade på bibblan.
    Fasen, jag hoppas verkligen att du kryar på dig! Det är jobbigt att må dåligt.


    • på 05 april 2014 den 16:48 Tofflan

      Vilken fin dag! Blommor, vän, cykeltur, sol, kollo, böcker och kaffe. Låter härligt! 😛



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Tofflan testar: Pizza Hut
    • Tantsnusk blir romance
    • Stjärnorna på Slottet: Claes Malmbergs dag
    • V-jeans och afghanpäls
    • Second hand - loppis - antikt - retro - vintage... vad heter det..?
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Elise eller det riktiga livet… på Mösstanten
    • Oaser & Vår Nivå på Mitt manus
    • Positiva veckan på uppsalaewa
    • All denna vrede av Cara Hunter på Lottens Bokblogg
    • Staden sover av Maria Lang på Lottens Bokblogg
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    april 2014
    M T O T F L S
     123456
    78910111213
    14151617181920
    21222324252627
    282930  
    « Mar   Maj »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 819 074 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


Avbryt

 
Laddar kommentarer...
Kommentar
    ×
    loading Avbryt
    Inlägget skickades inte – kontrollera dina e-postadresser!
    E-postkontroll misslyckades, försök igen
    Tyvärr, din blogg kan inte dela inlägg via e-post.
    Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning.
    Om du vill veta mer, inklusive hur du kontrollerar cookies, se: Cookie-policy
    %d bloggare gillar detta: