Ett rätt torftigt och gnälligt inlägg.
Nä, jag blir mer och mer övertygad om att jag har en infektion i kroppen. Det gör ondare än vanligt när jag andas och näsan ska vi inte tala om. Den är ful och gigantisk i vanliga fall. Nu känns den dessutom ömsom lite täppt, ömsom lite rinnig. Jag är väldigt bra på att ge andra goda råd när det gäller infektioner, men för egen del är jag sämre på att ta till mig dem.
Kanske blir det lite te med honung i senare. Note to self: Vattnet ska inte koka upp, annars fäller honungen inte ut propolisen. Till dess har jag tagit en Fisherman’s Friend och en bunt pepparkakor. I originalreceptet till pepparkakor ska det nämligen vara ingefära. Ingefära är bra mot mycket.
Ju äckligare desto effektivare…
Jag är av den åsikten att ju äckligare nånting smakar desto effektivare och nyttigare är det. Fisherman’s Friend är inte gott. Det är äckligt. Pepparkakor är visserligen goda, men inte i kombo med Fisherman’s Friend. Så nu avvaktar jag med spänning mitt snabba tillfrisknande.
Nu är jag solokvist ett par timmar medan Fästmön jobbar. Jag ska komplettera kostcirkeln med ett par rostade mackor med ost på. Ost är säkert inte nyttigt, för det är ju gott.
Har du nåt bra recept mot infektioner som förkylning, halsont och hosta??? Dela gärna med dig – helst innan jag avlider i denna svåra åkomma.
Livet är kort.
Jag vet inget som hjälper mot förkylning, tyvärr!
Det är bara att ”bita ihop” och snora klart 😉
Håller med dig angående Fisherman´s Friend, inte goda alls, men jag inbillar mig att de fungerar som lindring och brukar pina i mig, tycker man blir som ”bedövad” i munnen..
Hoppas du kryar på dig snabbt, inte roligt att vara förkyld.
Ha dé!/Kram
Det har liksom inte brutit ut än, så jag försöker mota eländet. Men det vete 17 om jag lyckas…
Kram!
Hei 🙂 kjedelig å være forkjølet, kanskje en kraftig dose C-vitamin vil hjelpe? Ca. 1000 mg. Prøv det, ikke farlig i det hele tatt, som du nok vet.Eller du kan ta 1 cognac, noen sier det hjelper,etter min erfaring hjelper det ikke. Te med honning er bra uansett.:)Ta en paracet før du legger deg. God bedring Tofflan! 🙂 Hils Anna så mye. 🙂
Hej, som sagt jag var övertygad om att jag hade en infektion på g igår, idag känner jag mig OK, har bara ont i huvudet. (Det har jag tagit en huvudvärkstablett mot.) Det blev varken te eller konjak eller C-vitamin igår, men nu är jag inte lika säker på att det är nån förkylning. Det är ofta så här för mig och handlar nog mest om att jag är allmänt trött. Jag blir väldigt sällan förkyld.
Jag testade ditt recept med varmt vatten, honung och ingefära (och la själv till citron), vilket kändes bra, och jag trodde jag var bra, men nu är det tillbaka så nu har jag besökt ett Apotek. Där handlade jag salva mot ögoninfektion, näsdroppar i form av koksaltlösning med menthol och piller mot värk. Nu ska jag vila ut eländet.
Vila är förstås jättebra. Det tänker jag åka hem och göra strax! 😛