Ett inlägg om just den här dagen, såsom jag har tänkt den för mig.
Idag jag känner jag mig lite orolig i magen av olika skäl som jag inte vill gå in närmare på här på bloggen. Därför passar det extra bra att göra en städdag av denna torsdag.

Jag känner mig lite ful idag, också.
Utanför mitt arbetsrumsfönster är himlen klarblå och solen skiner. Men jag är inte lurad – det var riktigt kyligt i luften i morse när jag skjutsade Fästmön till jobbet!
Det får bli en dag med lite paus från jobbsökeriet och det sociala livet. Jag måste hinna med saker här hemma. Förutom städning tänkte jag laga till en mer näringsrik middag än den jag bjöd Anna på igår. Fast ett jobb har jag förstås sett som jag tänker söka. För du ska veta, att som jobbsökande är du aldrig ledig, även om du driver dig själv ganska hårt. (Du är inte värd att… Varför sitter du här och inget gör? Sök jobb! Har du verkligen sökt igenom hela utbudet? Va va va???)
Vi fick väldoft till köket igår av Annas snälla mamma! Det behövs i det här hemmet – av olika skäl. Tanken var att vi skulle åka till Slottet och gräva upp lite potatis själva när Anna slutat jobbet för dan, men varje dag tycks det ju vid den tiden vara skyfall och/eller åska som gäller. Då känns det inte så kul att gräva i leran. Men Annas snälla mamma hade grävt åt oss mellan skurarna igår. Nu har jag inte sett allt som låg i påsen, men där fanns bland annat squash och detta härliga knippe:

Väldoft till köket i form av bladpersilja och krondill.
Medan jag går runt med trasor, vippor och dammsugare idag hoppas jag att nån kikar in på Blocket. La ut en annons igår under stora klagomål, för lätt var det f*n i mig inte – allt som kunde krånglade, nämligen. Till sist fick jag betala annonseringen via mobilen. Hoppas det är värt allt besvär – de 20 kronorna kan jag överleva utan.
Storebror* har betett sig underligt nu på morgonen. Jag hoppas att han inte är på väg att somna in för evigt! Honom kan jag definitivt inte överleva utan! Just nu hämtar jag hem lite uppdateringar som förhoppningsvis gör honom gott.
I morgon ska jag själv på undersökning i vården. Det ser jag väl inte direkt fram emot, men jag har som tur är frikort, så det kostar mig ingenting. Alltid något!
Dags att sätta fart nu, för här blir inga barn gjorda. Aldrig nånsin mer. Och det gör mig ingenting. Absolut ingenting. Gör du några barn idag eller vad sysslar du med??? Skriv gärna en rad och berätta!
*Storebror = min stationära dator
Livet är kort.
Hej
Som du vet är jag arbetlös och letar efter jobb som passar mig, inte så lätt som du förstår, även jag förstår dig!
Idag är det torsdagsaktion utanför riksdagshuset där alla(många) medlemmar från HSO var där för att få sina villkor men det hände ingenting. Idag är det 1000:e gången! Hrmm! När ska det hända undrar jag och hur orkar dom?
Gör lite här och där, orkari göra så mycket!
Kramkram
Jo jag förstår att du har det tufft, det är f*n att en sån duktig människa som du inte har bra jobb! Du är finfin översättare och duktig framför kameran. Har du registrerat dig på LinkedIn? Ett tips att göra det, verkligen!!!
Jag söker massor av jobb, men liten paus idag för att städa. Och en väldigt liten stund vid datorn när jag har kafferast.
Jag vet inte vad man ska göra för att få riksdagsmännen att förstå personer med funktionshindrades behov av riktade insatser vad gäller t ex samhällsinformation. Det gör mig fortfarande mycket, mycket arg!
Stor KRAM!
menar orkar inte göra så mycket..bokstäver tappar bort…spelar du wordpeud? Vill du spela med mig?
Jag fattade! 😛 Yes, jag spelar Wordfeud! Ska vi spela? Jag heter Tofflanrules. Skicka en invite! 😛
Här har det gjorts köttfärsbiffar med lök och jag får väl äta det till både lunch och middag några dagar…har ju så svårt att laga ”lagom” med mat när jag sätter den sidan till!
Väntar på att min läkare ska ringa upp, ska prata lite med honom tänkte jag…
Har varit ut på en Elfridatur på förmiddagen och ska ut igen senare på eftermiddagen, lika bra att passa på då det är fint väder, redan imorgon ska det ju bli oväder igen.
Ha dé!/Kram
Duktig! Här blir det lax med dill- och citronsås samt färskpotatis till middag. Det blir max två filéer var! 😉
Strålande väder ute, men jag har varit inne och städat. I morgon går ju halva dan bort pga undersökning. Trist om vädret blir sämre igen – Anna är ju ledig i helgen och vi behöver komma ut och få frisk luft och sol båda två!
Kram!
Åååh, jag längtar till kvällen idag!
Gubben hemma åkte iväg på mässa i Hälsingland i morse! Kommer inte hem förrän på lördag kväll!! Så nu roar jag mig själv i fleeeeera daaaar! Det ska bli så skönt att få vara själv i några dagar. Göra vad jag vill. Äta vad jag vill. Titta på TV vad jag vill.
Lilleman är förstås hemma, så RIKTIGT själv är jag ju inte, men han har så mycket annat att styra med, så sitta med mamma hemma hinns inte med. Just nu håller han och bandet på med demoinspelningen. Jag tror det är sista dagen idag.
Jo, och sen ska jag läsa, läsa, läsa i min braiga bok på 700 sidor. En riktig tjockis alltså. Tur att den är bra då. Jag läser Familjehemligheter av Penny Vincenzi (tror det stavas så).
Kramis!
Det låter som om du har ett visst ensambehov… Det kan jag ha också, men se Anna vill jag helst inte vara utan! Hon är bra för mig!
Vilken bok jag har på gång kan du se om du klickar på fliken Läser och läst! i bloggens huvud! (Där finns också länkar till alla böcker jag har läst och skrivit om.)
Vi var på loppis i lördags och jag tittade efter dina böcker, men hittade dem inte! Har sparat ditt sms, det blir nog en sväng till Röda korsets second hand i helgen!
Kram!
Jo, jag har ett ensambehov, med jämna mellanrum, kan man säga. Inte hela tiden, men några dagar ibland, så där. Kunna styra lite själv och göra det man vill själv. Det kan vara positivt för förhållandet också. Att man får längta lite efter varandra. Det blir ju så härligt när man ses igen sen.
Du är snäll du, som tänker på mig på loppisar. Jag tänkte själv ta en runda till mina second hand ställen, bland annat Röda korset här i stan nån dag nu också. Självklart tittar jag åt dig om jag hittar nåt.
Kramis igen!!
Jag förstår, ni har ju varit så många, fem pers, också! Då finns det säkert ett behov! Men även när man är tre gör det det! (Växte ju upp i en tre-familj!)
Klart jag kollar! Men du får kolla min lista, för jag uppdaterar den ständigt, vet du!!
Kraaaam!