Ett inlägg i vilket Tofflan klagar sin nöd på kolgrillande och folk som röker på ballar* och allar** utan hänsyn.
Alltså jag har rökt en gång i tiden. Jag rökte i nästan 30 år. Helt otroligt – 30 jävla år! Men i höst är det nio år sen jag slutade. Och det är det bästa jag har gjort. Det skulle jag nog ha sagt även om jag hade gjort barn också.
Rök gör att det gör ont att andas för mig.
Jag vet att det finns folk som tycker att jag är en surkärring som klagar på deras grillande och rökande så här när det börjar bli varmt ute. För det är mysigt att grilla utomhus då! Men det är inte mysigt att få in röken i sitt hem och känna att det gör ont att andas.
Det är nämligen så, ifall nån satt och sov på lektionerna i grundskolan, att rök stiger. Och jag bor en trappa upp. Er rök, vare sig den är från grillen eller ciggen, kommer in genom mina fönster som är öppna när det är varmt. Det hjälper inte att du flyttar din grill eller ställer dig ytterligare en meter bort från mitt öppna fönster heller, ifall du trodde det. Det gör i alla fall ont när jag andas då.
Nej, då är det justast att göra som Hänsynsfulla grannen igår, säga på ett rakt och enkelt sätt att
i kväll ska vi grilla!
Det ger mig nämligen en chans att stänga mina fönster ett tag under den vanligen rätt korta tid det tar att grilla en ko- eller grismuskel (pippi tar längre tid och ryker nåt förskräckligt).
Rök från kolgrill gör också ont i mina luftrör.
Jag missunnar ingen att ha det mysigt när det varmt och skönt ute – vare sig det handlar om att äta gott eller frivilligt dra i sig gift (det är upp till var och en). Men när det drabbar omgivningen ber jag om lite visad hänsyn. Det räcker med ett par ord så jag blir förvarnad och vet.
För övrigt är det mitt eget fel att det gör ont att andas när folk omkring mig röker eller grillar. Jag har fått de här problemen på grund av rökningen, så det finns ingen att skylla på. När jag slutade röka ökade mina besvär med andningen, men det blev samtidigt andra vinster som vägde tyngre för mig när jag valde att fortsätta vara rökfri.
*balle = balkong
**alle = altan
Livet är kort. Tack för visad hänsyn!
Jag vet en man som slutade röka pipa och mådde så dåligt att han började röka pipa igen. Han röker säkert fortfarande.
Andras lukter, oavsett om det är grill eller rök, vill jag inte ha in till mig. Det är en av anledningarna till att jag skaffade kolonin. Då kan grannen röka bäst han vill, eftersom han är totalt hänsynslös, för jag är mindre hemma och har aldrig öppet åt hans håll.
Ciggrök luktar ju bara illa men grill kan ju lukta gott. Fast det hjälper inte mina luftrör.
likadant här- parfym är oftast rätt hemsk också. 😦
Ja parfym också, men jag drabbas inte lika mycket av det. Och en del parfymer är OK för mina luftrör – om folk bara låter bli att bada i sina dofter, så…