Ett inlägg som främst riktar sig till presumtiva uppdragsgivare som söker en vass skribent.
Idag är det den 30 april, april månads sista dag. Som vanligt vid månadssluten kommer här en statistikrapport.
Antal besök på bloggen fram till klockan 11.30 den 30 april 2013. De mörkblå delarna i staplarna visar unika besökare.
Under april månad var det flest antal besök på bloggen den 28 (997), den 23 (959) samt den 18 (871). Antalet unika besökare i april månad per dag låg cirka 331. Flest antal unika besökare hade bloggen 15 april (432). Besökssiffrorna fortsätter att variera mycket från dag till dag. Jag skulle kunna tänka mig att det hänger samman lite med vårväder och ledigheter.
Statistik per månad och år samt snitt per dag.
April månad hade totalt 18 987 besökare (till och med halva sista dagen). Jämfört med samma månad förra året har antalet besökare ökat med ungefär 40. Genomsnittligt antal besök per dag i april månad 2013 är 640, vilket är en ökning jämfört med förra månaden och även en liten ökning jämfört med samma månad förra året. Totalt sett är 2013 det år som har haft högst antal genomsnittliga besök per dag, 639.
Totalt antal besök på bloggen var vid inklippningen av graferna 707 356. Denna totalsiffra finns för övrigt för vem som helst att när som helst se i högerspalten på bloggen, ganska långt ner, under rubriken Besökare.
Livet är kort.
Intressant, men så kan jag ju vara lite statistiknörd ibland.
Jag undrar varför det skiljer mycket mer på unika besökare och besök efter 15 april..
Om det är mycket färre besök ngn dag kan man ju tänka att det beror på vädret och sånt som du säger. Jag har märkt ibland att lördag är en lite besökstunn dag.
MEH! Nu kan jag visst inte kommentera på min egen blogg… 😦
Jag tycker inte att det skiljer så mycket efter den 15 april. De unika besökarna är ganska för det mesta mellan 300 och 400 per dag. Men ibland kan en besökstung dag bero på enstaka besökare som har varit inne ofta och läst mycket.
Jaa, lördagar är det glesare än vardagar. Folk verkar läsa min blogg på arbetstid. Presumtiva arbetsgivare..? 😉