Jag noterade en liten TT-notis om säljare och köpbeteende hos kunder. Säljare är en yrkesgrupp som jag är allergisk emot. För att tala klarspråk fattar jag inte hur man kan jobba som säljare, särskilt inte telefonförsäljare. OK, jag vet att det är en tuff arbetsmarknad, men jag skulle hellre städa eller jobba på dagis (det senare är min mardröm, därmed inte sagt att man inte behöver utbildning för att jobba med barn!!)
Telefonförsäljare är värst, men tack och lov kan de inte ta på mig.
Min gamla mobil ligger påslagen på köksbänken i ljudlöst läge. Varje dag noterar jag säljsamtal – och varje dag hånskrattar jag, för jag kommer inte att svara på dessa samtal.
Men åter till säljare och köpbeteende! Enligt notisen kan beröring göra kunderna mer köpbenägna. Beröring! Ja, det är nån på Karlstads universitet som har undersökt detta och kommit fram till att en sekunds beröring gör oss kunder mer positiva till affären, att vi vill komma tillbaka och att vi vill handla för mer pengar.
Fy te rackarns! Tänk om Hon med pannan eller nån annan kuf på en affär nära mig plötsligt fick för sig att ta på mig! Först skulle jag nog skrika
Ofredande!
Sen skulle jag springa benen av mig därifrån! Så fort min häl nånsin bar.
Hur skulle du reagera om en säljare tog på dig i en affär???
Livet är kort.
Med stort obehag! Jag skulle INTE komma tillbaka!
Inte jag heller!!! 👿
Men fy! Då skulle jag INTE handla alls – och troligen inte gå dit nå’t mer heller!
Känner du också så?! Visst är resultaten av Karlstads universitets forskning konstig?
Mej jösses, jag vill inte att okända ”tar”på mig heller, vilken idé…
Jag svarar aldrig på okända nummer, jag googlar sen och kollar vad det är, och lägger sen in numret i adressboken med namn ”dryg säljare från sthlm” typ 🙂 då får jag lite roligt när jag ser dom ringer igen och jag bara flinar och låter bli att svara…och är ändå säker på att jag inte missat nått…
Ha ha ha, ”dryg säljar fr sthlm”… Det ska jag komma ihåg! Men jag tror inte att de får ringa till tjänstemobiler – TACK OCH LOV!!! 😛
Nej jag vill inte att en okänd säljare tar på mig!
Jag svarar inte i telefon när det är säljare, men min yngste son, som är säljare (detaljhandel men har erfarenhet från telefonförsäljning) svarar alltid och läser lusen av säljaren, då jag är nixad och sonen vet vilka regler som gäller. Man kan även svartlista företag som inte följer reglerna.
Inte jag heller! Rör mig inte! som det står i rubriken! 👿
Jag har NIX på FASTA telefonen, på mobilen kan man inte ha NIX… Nu ringer ju de flesta på mobilen och då kan man ju inget göra. Tröttsamt! 😦
Jag skulle tycka det vore riktigt,riktigt obehagligt att bli vidrörd av en säljare ! Jag tror jag skulle bli ställd, ”vad f´n göör du?” – och aldrig mer handla där .
Exakt min reaktion! 👿