Det var nära att jag la till ett
längre
till rubriken ovan. Men så tänkte jag efter och kom inte på när det nånsin gjorts nån bra reklamfilm för TV. Eller ju. Det är ju de där filmerna med Ipren-mannen, han med blåa armar och ben som sjunger och spelar gitarr och är irriterande. De filmerna är bra! Fast ej. Bra? Nja, roligare, snarare.
All reklam är inte av godo, det vidhåller jag. Men jag vet att det finns andra som tycker tvärtom, att även dålig reklam är reklam. Och det är ju sant, dålig reklam är reklam. Men efter typ 25 år i branschen, så att säga, vet jag att dålig reklam också kan få motsatt effekt… Vem vill handla i en viss affär om reklamfilmen från affären är töntig/irriterande/trist/dålig?
De senaste dagarna har jag glott en del på TV och gjort följande reflektioner:
- En elektronikfirma använder en mupp (!) i sin reklam. En mupp som inte pratar, endast utstöter ljud. Det är så töntigt att jag skrattar. Mupparna, förresten. De var väl inne på 1980-talet, eller? Nej, i den affären vill jag inte handla. Tänk om de som jobbar där är lika… muppiga?!
- En kvinna med titeln läkare medverkar i en reklam för ett medel som sägs göra vit tvätt vitare. Kvinnan talar stötvis, säger typ två ord i taget, däremellan en kort paus. Det låter som om hon läser innantill på skyltar som nån som står bakom kameran håller upp. För mig ger detta intrycket av fejk så det stänker om det. Inte får jag nån obetvinglig lust att köpa det där vitgörande medlet, inte.
- Fredagsmys… Det är väl knappast nån som har missat den reklamen, eller? Men varför i helvete visas den på lördagar eller söndagar? Söndagar är värre än lördagar, för då har ju många ångest inför arbetsveckans start. Nä, låt fredag vara fredag. För övrigt, varför är mys alltid kombinerat med ätande av onyttigheter???
- Telefonoperatörer… Tja, just nu kör den ena en supertöntig parodi på James Bond. James Bond, vem vet vem han var..? (Det är gamla James Bond man anspelar på.) En annan operatör tycker att det är OK att använda sex-skämt och anspelar på swingers, du vet, såna där som gillar att byta partners med andra par. Det tog 20 gångers tittande innan oskyldiga jag fattade det. (Ja, jag är blåst, jag erkänner.) Däremot har jag ännu inte fattat vad det har med telefonoperatören i fråga att göra…
- Internetleverantören som har Sveriges nöjdaste kunder slår sig för bröstet med reklamfilmer som är idiotiska. Den senaste vet jag inte ens vad den föreställer, en massa gubbar som sprutar ketchup i en macka eller vad? För övrigt är jag nöjd med leverantörens snabba och säkra bredband, men företagets envisa säljare gör att jag överväger att säga upp mitt avtal.
- Elektronikkedjan med sin irriterande VD i huvudrollen i företagets alla reklamfilmer tar väl nästan priset vad gäller bottennapp. Jag vet inte hur många försök som företaget har gjort med filmer av olika slag. Filmerna blir bara mer och mer irriterande och det hjälper inte ens att man, som nu sist, använder en låt från ett gammalt favoritproggband.
Men finns det verkligen inga BRA reklamfilmer där ute? Vet DU nån???
Livet är kort.
Någon bra reklam kan jag inte komma på så här på rak arm. Däremot minns jag reklamen för Magnumglass för några år sedan.
Jag vägrade länge att äta Magnum eftersom reklamen var så urusel och avslutades med att någon blondin sa ”igenkligen är det ju bara en glass”
Jo, det är sant, hon sa IgenKLigen är det JU bara en glass…
Jag minns det där töntiga i den reklamen ”Och chefen ska hålla sig på rummet…” (När har en chef nånsin varit tillgänglig på sitt rum???)
Å varför satt hon med ett pekfinger i sin mun när hon sa det??
Hon tänkte bergis på chefens snopp. Den påminner ju om en glass. *är synnerligen ironisk*
Ja, några bra vet jag ju, men dom är så gamla att dom knappast kan räknas i sammanhanget. Men ok: ”Mmmmmarabo!”, ”Du blir vad du äter” (wasa) & till sist Roy Anderssons Folksamreklamfilmer.
Topphatobjektet är: Ajaxreklamen, ”X” -bildillustratipn ur slutscenen.
Folksamreklamfilmerna minns jag inte…
När jag var ung (?) var det någon Knäckehäxa som var lite lustig, men jag vet inte för exakt vad det var reklam för. Och så gillade jag ju den förvånade katten i Com Hem-reklamen. Annars, nej, all reklam är dålig. 😀
Ha ha, knäckehäxa, den har jag missat! Förvånad katt likaså. Det är väl bara att inse att jag inte glor så mycket på TV, det är för många reklamavbrott.
Har du inte sett knäckehäxan?
Den är så gammal att jag såg på TV på den tiden.
Start-reklam med den elaka knäckehäxan: http://www.youtube.com/watch?v=MYNj6r4gtoc
Som om Roy Andersson gjort Monty Python and the Holy Grail. 😀
Nej! 😛 Men tack för att du utbildar mig! Och ja den är very Monty Python!
Agrias pratande djur är ju lite söta, men bra … Jag spolar ju nästan alltid förbi reklamen eller trycker på ”mute” när den är.
Det är bra att kunna spola!!!