• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Personlig almanacka – jag är med och tävlar!
I rörelse den 7 augusti 2012 »

En egen måne…

07 augusti 2012 av Tofflan


Jag har alltid velat ha en egen kräftmåne. En gång ägde jag en, men den försvann med nån. Eller så gick den sönder, jag minns inte. Dess lefnad var emellertid kort. Men igår införskaffade jag en ny, en alldeles egen måne.

Två julgransljus brann ner i denna under kvällen på ballen*.


Vi dukade fram ganska sent,
lite på grund av modemkrångel med tre.se Jag kunde inte logga in heller för att kolla mitt abonnemang, för jag hade glömt lösenordet. Och ett nytt skickas till… modemet som alltså inte fungerade. Hur osmart som helst! Jag kan väl inte vara den enda som glömmer lösenordet till mina sidor på tre.se..? Men till sist kunde jag både logga in och få igång modemet. Lösenord finns noga bevarat på säkert ställe. (Inte på datorn, förstås!)

Men så blev det dags! Jag laddade med bröd och kräftor och tog sen ljuvlig Västerbottenpaj i omgångar på en sidotallrik. Allting var förstås skitäckligt ljuvligt gott!

Min första tallrik kräftor.


Det tog inte lång stund
innan regnet kom, men vi fällde ner markisen och lät regnet smattra hemtrevligt mot väven. Allt medan månen och kräftstakarna lyste upp vår kräftfest.

Var sin kräftstake hade vi också tänt.


När vi sugit och slafsat klart
var vi duktiga kickor. Fästmön diskade och jag gick ut i ösregnet och kastade kräftskal i soprummet. Tack vare denna promenad har jag nu mittbena – ja, det regnade hårt…

Ballesittningen rundades av med var sin espresso med chokladklubba i koppen. Det blev en kraftig chokladsmak, men inte så gott som jag hade trott.

Ja, det var ganska mörkt vid det här laget…


Resten av kvällen
såg vi på förra veckans avsnitt av Tyst vittne som jag hade spelat in på DVD-hårddisken. Sen ramlade vi i säng och sov oroligt. Frampå småtimmarna drabbades jag av en outsäglig törst, illamående, magont, fingrar som stank kräftspad och soleksemklåda – kräftpesten, helt enkelt. Vilken tur att denna botades med en rejäl hotell-fast-hemma-frukost med färskpressad apelsinjuice, det vill säga juice vi med egen armkraft pressade ur svindyra apelsiner. Inga tillsatser och skit här inte.

Hotell-fast-hemma-frukost.


Vad händer idag,
denna sista semestertisdag? Tja, jag ska stryka lite rentvättade tjockis-svarta kläder och så ska jag halta över till Tokerian för att inhandla föda till kvällen. Jag har tänkte mig att laga till Kalle Kon med potatisklyftor och Anna har nickat sitt medgivande. Blir nog en flaska rött till och så en TV-film-kväll. Vad ska DU göra???


*ballen = balkongen


Livet är kort.

Dela det här:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla

Gilla Laddar...

Relaterade

Publicerat i Epikuréiskt, Familj, Ironi, Krämpor, Personligt, Trams, TV | Taggad abonnemang, alkohol, äga, ösregn, balkong, bröd, chokladklubba, dator, diska, duka, DVD, egen måne, espresso, fälla ner markisen, färskpressad apelsinjuice, försvinna, fingrar, gå sönder, halta, hotell-fast-hemma-frukost, humor, illamående, inhandla föda, julgransljus, kalkon, kläder, kräftfest, kräftmåne, kräftor, kräftpest, kräftskal, kräftspad, kräftstakar, lösenord, ljuvligt gott, logga in, magont, mörkt, mittbena, modemkrångel, outsäglig törst, potatisklyftor, promenad, ramla i säng, rödvin, regn, semestertisdag, sidotallrik, slafsa, smattra hemtrevligt, soleksemklåda, soprum, sova oroligt, stinka, strykning, suga, tjockis-svart, tre.se, TV-film-kväll, Tyst vittne, Västerbottenpaj, väv, Willys | 16 kommentarer

16 svar

  1. på 07 augusti 2012 den 12:11 fruhatt

    Bregott med havssalt ser jag . Hur gott som helst ! Jag ska bota min förkylning som är aggresiv just nu .
    Kram


    • på 07 augusti 2012 den 12:37 Tofflan

      Det enda smörgåsmargarin jag använder!

      Kurera din aggressiva förkylning, kanske med en liten snaps??
      Kramen!


  2. på 07 augusti 2012 den 12:23 meelsa

    Skicka in några fler papper till csn, se till att pengarna som jag ska ha till slut landar på mitt konto o då ska jag handla goda maten.

    Ha en härligt sista semesterdag!


    • på 07 augusti 2012 den 12:37 Tofflan

      CSN… Men herregud människa, pluggar du??

      Det är inte min sista semesterdag, då har du läst fel. Min sista semestertisdag är det och inget annat. Försök inte!


  3. på 07 augusti 2012 den 12:31 Mies liv

    Ååååå, så gott… Jag har inte haft mitt kräftmys än, men snart så! 🙂
    Å kräftmånen var mycket fin!


    • på 07 augusti 2012 den 12:39 Tofflan

      Kräftor är gudomlig föda! Och kräftmånen är skitfin! 😛


  4. på 07 augusti 2012 den 13:41 Agneta

    Å vad fint det såg ut :-)! ,
    Jag gillar inte kräftor så där värst, men Västerbottenpaj…MUMS!

    Idag ska jag göra så lite som möjligt, har varit iväg med lite kläder och krafs till Stadsmissionens second hand-butik efter en garderobsrensning ”light”, det får räcka med nyttigheter för idag.
    I morgon är sista semesterdagen för mig, den ska tillbringas framför TV/dator och kolla hästhoppningen i OS. Heja Rolf-Göran!!!


    • på 07 augusti 2012 den 14:01 Tofflan

      Jättefin måne! Pajen var suveränt god, det finns en bit kvar…

      Du har varit så duktig! Å, så du börjar på torsdag! Verkar bli allt mer vanligt att människor börjar mitt i arbetsveckan efter semestern. Intressant!


  5. på 07 augusti 2012 den 14:25 Anna Maria

    Åh vad gott med kräfter – kommer liksom av mig när det gäller det då ”Min närhet” är allergisk mot skaldjur. Får nog bli ett paket i sällskap med mig själv en kväll.


    • på 07 augusti 2012 den 15:36 Tofflan

      Kräftor är underbart – men förstås inte om man är allergisk… Unna dig!


  6. på 07 augusti 2012 den 15:45 Arga Klara

    Guuuuud vad gott! Jag ska ligga i sängen på hotellet och äta godis. Hoppas att kräftpesten gått över!!


    • på 07 augusti 2012 den 15:52 Tofflan

      Kräftpesten känns liiite i huvet fortfarande, men inte värre än att jag funderar över vilket gott vin vi ska välja till kvällens kulinariska höjdpunkt Tofflans Kalle Kon!..

      Godis är gott. Hade jag inte haft Anna här så hade jag ätit godis till middag.


  7. på 07 augusti 2012 den 16:37 meelsa

    Ja förhoppningsvis så pluggar ”den här gamla mänskan” from den 15/8 o 2 år framöver i Lidköping, Formakademins keramiska utbildning. Letar litet rum jiust nu.
    Jobb som ljudtekniker (autodidakt) är inte direkt enkelt att få o jag är lite less att korrekturläsa talböcker (ackordsjobb) o pina mig till att sitta ner. O så har jag varit sjukskriven ett dag o har nu arbetstränat ett halvår o så av en slump sökte jag o kom in, ”mycket fins ansökan” blev svaret o då måste jag ändå försöka.
    Sista semesterdagen blev fel ser jag (kanske måste byta upp/ner glasögonen9 när jag läser på androiden) så: Härlig sista semestertisdag menar jag ju då självklart. 🙂


    • på 07 augusti 2012 den 16:42 Tofflan

      Jag visste inte att man fick studielån i vår ålder. I såna fall hade det kanske varit en idé för egen del…
      Nu tickar semesterdagarna neråt – börjar jobba på måndag igen. Jag har haft en bra semester, men ser fram emot att jobba igen! 😛


  8. på 08 augusti 2012 den 07:52 meelsa

    Jodå! det får man, till en viss del, upp till 55 o du är ju yngre än mig!
    Ha en bra semesteronsdag!


    • på 08 augusti 2012 den 10:51 Tofflan

      Ja jag såg det, var in på CSN och kollade! Men NU är jag inte intresserad av att plugga, NU vill jag jobba!

      Jaså, jag är yngre än du. Trodde vi var lika gamla unga… 😀



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv till tofflan(snabel-a)home.se

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Tofflan testar: Pizza Hut
    • En man som heter Ove
    • Lokala klappar - ja visst, MEN så dyra!!!
    • Vårtfri behandling #9 The End!
    • Stjärnorna på Slottet: Johan Rabaeus dag
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Julen är slut på uppsalaewa
    • Lika men olika (12/365) på Just nu - Just här
    • Nytt år startade med nytt jobb… på stefansphotos.se
    • Föresatser inför det nya året på Mösstanten
    • Gott slut, helt slut... på Mitt manus
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    augusti 2012
    M T O T F L S
     12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    2728293031  
    « Jul   Sep »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 814 682 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


Avbryt
loading Avbryt
Inlägget skickades inte – kontrollera dina e-postadresser!
E-postkontroll misslyckades, försök igen
Tyvärr, din blogg kan inte dela inlägg via e-post.
Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning.
Om du vill veta mer, inklusive hur du kontrollerar cookies, se: Cookie-policy
%d bloggare gillar detta: