• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Vecka 30: Semester och Orkester
En blind ska leda en blind »

En del av livet

26 juli 2012 av Tofflan


Igår och i natt gjorde jag nånting som jag borde ha gjort för länge sen. Nej, jag raderade inte min blogg, men det var väldigt nära. Sen tänkte jag på nån som gjorde det när h*n inte stod ut med elakheter från ett visst håll – och hur h*n sen ångrade sig – djupt. Då kände jag att jag jävlar i mig inte ska förmås att göra likadant bara för att nån är illvillig. Jag ska stå ut och fortsätta, bara för att.

Efter solnedgången gjorde jag en genomgång.


Det är mycket jag har bjudit på
här i bloggen, framför allt av mitt liv. Jag har verkligen hängt ut mig och även dem som står mig närmast. Men nu blir det mer fokus på mig själv, mitt ytliga jag. Eller det har ju varit det ett tag. Jag har liksom insett att man inte ska tro att man är del av nånting som man faktiskt inte är nån del av – och aldrig kan bli del av heller.

Ja, man kan säga att jag står vid ett vägskäl. Jag gör allt för att inte tvingas välja väg av krafter utifrån, jag vill välja efter eget huvud. Men det är svårt, för det som har varit soligt och ljust de senaste åren har tappat sin lättsamma glans. Och jag fnissar inte mer.

Över tre år av mitt liv har jag läst. Inte allt, mycket har jag skummat. Skummat hur mitt tvång att vara ärlig har försatt mig i svåra situationer. Detta tvång som nu allt mer har lett till ett annat tvång: att skriva allt fler inlägg under lösen. Det är fruktansvärt irriterande, men som somliga och vissa vet är själva bloggandet i sig ett sätt att skriva sig ur kriser. Ibland blir skrivandet nästan maniskt. Trots att jag gång på gång har berättat att jag måste få ur mig vissa saker för att inte må sämre, har jag hånats för detta från vissa håll.

Nu väljer jag därför en medelväg och låter efter det här inlägget sånt som är alltför personligt skrivas i lösenskyddade inlägg. Jag slutar inte att blogga, för jag har inte råd med terapi och kan inte få det genom jobbet eftersom det inte är jobbrelaterat. Inte heller raderar jag min blogg, för jag vet att jag skulle ångra mig så då. Och inte gör jag den helt privat heller – vilket alltid retar nån.

Det har varit tre händelserika år och jag måste komma tillbaka lite till dem. Många nya vänner har kommit, en del har gått, andra har stannat. Många gamla vänner har återvänt, medan andra har brutit totalt. Vänskap är svårt och man ska verkligen inte blanda ihop det med varken arbete eller familj.

Jag har ju också ett troll som envisas med att försura min tillvaro. Under perioder har jag fört statistik på trollets besök här. Det är ganska fantastisk läsning. För visst är det väl lite sjukt när nån tycks besöka ens blogg det första man gör på morgonen, när man vaknar och sen, vissa dar, en gång i timman? Är mitt futtiga liv så himla intressant för nån annan??? Just nu befinner sig trollet på resande fot, men besöker lika fullt min blogg regelbundet. Jag vet ju vilket land trollet befinner sig i, så trots tidsskillnader och sånt kan jag ju se när besöken kommer. Att man inte, efter alla dessa år, slutar. När nån uttryckligen har sagt att man inte är välkommen, varför envisas man? Jag inväntar stalkinglagen som träder i kraft i höst och då blir jag den första att anmäla.

Troll blir rätt fula av sitt beteende.


Under åren har det också nämnts
små fjantar, odjur, Mårror, Chuckysar och annat onkytt. Dessa är så gott som raderade ur mitt liv, jag orkar inte med människor som bara vill bli strukna medhårs. Och jag tycker definitivt inte att sånt beteende som jag har fått vara med om hör hemma på en seriös arbetsplats.

Ja, nu har jag kommit till ett vägskäl. Vägskäl är en del av livet, liksom de val av fortsatta inriktningar vi gör. Det som är bakom mig ångrar jag nästan ingenting av. Jag står för mina åsikter och det jag skriver, jag tar inte bort nånting trots att inget är skrivet i sten. Det är nämligen så, tro det eller ej, att jag faktiskt kan ändra åsikt om saker och ting också. Men då skriver jag om det! Ta bort nånting gör jag inte!

Det har blivit många fel och misstag i mitt liv. Alla kan jag inte sona. Framför allt tänker jag sluta ta på mig andras skuld. Jag är uppväxt i en familj där vissa gärna skuldbelade andra. Det trodde jag var unikt för min familj. Nu vet jag att det inte är så. Det enda jag kan hoppas på är att jag, med mina erfarenheter, klarar mig ur detta utan att hamna på ruta ett igen. Jag ska börja se till mig själv och mitt eget bästa igen, annars går jag under. Jag samlar krafter nu för jag lär behöva dem.

Livet är kort.

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Familj, Personligt, Puckon, Vänner | Taggad arbete, ändra åsikt, ångra, besök, blogg, Chucky, del av nånting, erfarenhet, få ur mig, fel, fnissa, futtigt liv, gå under, genomgång, händelserika år, hånas, illvillig, inget är skrivet i sten, inriktning, inte är välkommen, inte må sämre, intressant, irriterande, jobbrelaterat, kraft, lösen, livet, ljust, manisk, Mårror, misstag, mitt eget bästa, mitt ytliga jag, odjur, oknytt, på resande fot, privat, radera, råd, skriva sig ur kriser, skuld, skuldbelägga, skumma, små fjantar, soligt, solnedgång, sona, stalkinglagen, statistik, stp för mina åsikter, strukna medhårs, svåra situationer, ta bort, tappa sin lättsamma glans, terapi, tidsskillnad, tvång att vara ärlig, tvingas, val, vägskäl, välja efter eget huvud, webbtroll | 8 kommentarer

8 svar

  1. på 26 juli 2012 den 11:05 åsa

    Ja, jag tror också att du skulle ångra sig om du raderade bloggen…
    Det är mycket ”vatten som runnit under broarna” dessa år och jag är så tacksam att jag fått dela det med dig!
    Men, som du skriver…
    Kanske lika bra att hålla allt som olika ”troll” är väldigt intresserade av att läsa i lösenordsskyddade inlägg (ja, jag hoppas ju att jag får behålla förtroendet att ha lösen)..
    Synd är det att det ska behöva gå så långt, bloggen är ju inte bara din ”ventil”, vet många som har den som en slags ”terapi”, det har jag haft och fortfarande har!
    Att få ynnesten att läsa din blogg är en form av ”terapi” för mig…
    Misstag, det gör man ju och det måste man få göra!
    Att stå för sina åsikter, det är väldigt viktigt, men man ska ju inte (som du skrev) vara så tjurskallig att man inte kan ändra åsikt.
    Ha dé!/Kram


    • på 26 juli 2012 den 11:38 Tofflan

      Men kära Åsa, vilka fina ord! Att du berättar att du och flera med dig har nytta av min blogg gör att den får en annan mening. Så långt har jag aldrig tänkt. Du vet, trots min gigantiska kran tänker jag inte längre än till dess tipp…

      Kram och tack igen! Jag sparar dina ord i hjärtat!


  2. på 26 juli 2012 den 11:20 Inna

    Bloggen är en del av dig och ditt liv. Så resonerar i alla fall jag. Och bloggen är en form av terapi. Så jag tror också att du skulle ångra dig om du raderade den.

    Det är en svår balansgång ibland om hur mycket man ska lämna ut sig i bloggen. Jag har blivit mycket mer återhållsam och ytlig. Självbevarelsedrift eller feghet? Snarare det förra. Jag har också blockat några från kommentarer p g a ogrundade påhopp. Har man åsikter kan man diskutera det privat tycker jag. Du har ju också råkat ut för dylikt.

    Jag gillar dig och din blogg. Du skriver rakt och ärligt och försöker inte stryka medhårs. Och eftersom jag träffat dig irl vet jag hur snäll och trevlig du är.

    Soliga hälsningar från Norge!

    Kram!


    • på 26 juli 2012 den 11:50 Tofflan

      Tack Inna! Även dina ord värmer! Och visst är bloggen en del av livet – fast den får ju inte ta över. Gratis terapi är det i alla fall och då gör det extra ont att bli hånad av dem som borde veta det. För till skillnad från många har jag inte råd med terapi och det är ju inte heller nåt som jobbet står för om det inte är jobbrelaterat.

      Senast igår fick jag en kommentar – anonym, förstås – som kallade mig ”din sura jävla fitta” Jag hade lust att släppa igenom den och svara: ”Hur fan vet du det? Har du smakat på den?” Men risken är då att jag får ytterligare troll här och det räcker och blir över med dem som redan finns. Så ytterligare en person blockerades.

      Till och med när jag skriver generellt om vissa saker tycker folk att jag är för mycket och känner sig uthängda! Majgadd, om man tar åt sig av det jag skriver kan väl inte jag hjälpa?! Inte när jag inte namnger eller pekar ut nån eller beskriver ett skeende detaljerat? För ibland drar jag ihop vissa händelser och skriver… generellt.

      Jag försöker vara ärlig även med mina egna fel och brister. Är det månntro det som är att späda på sitt ego, som nån så ”vänligt” skrev i bloggvärlden, troligen med adress till mig? Det tycker inte jag.

      Du har ibland gjort mig galen också, men jag vet att det inte har varit av elakhet utan för att du bryr dig. Och jag själv har lärt mig att bli tydligare när jag önskar råd och när det jag skriver mest är retoriska frågor. Förlåt mig för att jag har varit hård mot dig. Flera gånger. Jag trodde du var en av dem som ville skriva mig på näsan. Nu vet jag att det inte är så.

      Kram!


  3. på 26 juli 2012 den 14:22 Arga Klara

    Du är klok, vis och stark som står för vem du är och vad du tycker! Så länge du mår bra av att skriva ska du göra det. Jag har sagt det förr, men det går väl inte att påminna om för ofta: Jag känner mig väldigt glad som har hittat hit, och läser ofta och gärna det du har på hjärtat! Kram!


    • på 26 juli 2012 den 18:03 Tofflan

      Kram, Klara, och tack för dina vänliga ord! Jag vet att du är ärlig och det är just det jag gillar med DIN blogg!


  4. på 26 juli 2012 den 14:32 Mies liv

    Jag förstår så väl varför du väljer skydda viss inlägg… Så gör även jag ibland.
    Men det är samtidigt så illa att det är på grund av en som inte har vett, inte är vid sina sinnes osv.
    Valen vi gör borde komma inifrån oss själva i stället för att bero på brus i vår omgivning.
    Allt gott till dig…


    • på 26 juli 2012 den 18:05 Tofflan

      Det är en bra funktion hos WordPress, men visst är det trist att man behöver göra så på grund av andra.

      Tack, kloka Mie!



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Ett liv - Pia Degermark
    • Antikrundan - från Sigtuna igen
    • Kronjuvelerna
    • Hur avslutar man ett jobbmejl?
    • Vinet hette Gräsö
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Doktor Bagges anagram av Ida J… på Mösstanten
    • Andra kvinnors liv av Jojo Moy… på Lottens Bokblogg
    • Torsdagsångest? Ja, ibland… på Mitt liv
    • Olycksfall på uppsalaewa
    • Under ytan av Kjell Eriksson på Mösstanten
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    juli 2012
    M T O T F L S
     1
    2345678
    9101112131415
    16171819202122
    23242526272829
    3031  
    « Jun   Aug »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 900 158 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: