Det finns en del personer som man känner att man kan prata med. Verkligen PRATA med. Det går så lätt, man får fram det man vill. Man märker att personen ifråga lyssnar. Inte ifrågasätter, utan lyssnar. Tofflan är en sån person. När vi pratar i telefon så flyter det på med samtalsämnen hela tiden och det bara bubblar fram och tillbaka. Och man känner att man blir lyssnad på. Det behöver inte vara nåt särskilt man pratar om, utan vad som helst. Inte nödvändigtvis problem man har eller så utan gamla minnen, vardagsliv, familj, jobb, vad som helst.
Nu har vi ju i och för sig känt varandra väldigt länge, 100 år eller så, och det märks när vi pratar, eller när vi träffas och springer gatlopp i Stockholm efter julklappar och sånt. Då, när vi träffas, så bubblar det ett tag, men sen behöver vi inte säga så mycket, utan det känns så himla bra ändå.
Jag är så glad över min ”gamla bästis” Tofflan och nu får vi bubbla på en hel helg när jag äntligen har tagit mig i kragen och åkt hit.
Så här snigg var man en gång
Nu på morgonen har vi ätit ”hotellfrukost” och läst tidningen. Senare idag ska vi åka in till centrum och springa runt i affärer och fika, eftersom vi fick en fikaslant av Toffelmamman. Domkyrkan ska vi också titta på.
Mitt första inlägg som gästbloggare är avklarat. Det kan hända att det kommer ett till.
Vilken fin kärleksförklaring… riktig vänskap är härligt!
FEM svarar: Ja, visst är det härligt med en go´gammal kompis!
Jag blir glad av att läsa att Tofflan (och du, Fem!) har en sån bra vän!
FEM svarar: Ja, det är synd bara att en helg går så fort…
Det är så roligt att du är här, FEM, men tiden går lite fort och vi skulle kunna göra massor!!!
FEM svarar: Jag veeeet! Det här är alldeles för lite tid!!
Hej FEM, ni ser ut att ha det förträffligt bra, ha en fin dag på stan ! Men du, FEM … hur kommer det sig att du kallas så ?
FEM svarar: Jo, tack! Vi har kommit hem från stan precis och det blev helt perfekt. Vi har shoppat lite, fikat en gång och släckt törsten en gång. Vi var inne i Domkyrkan också och det var en upplevelse. Så fin den är!
Det där med FEM är lite kul. Det hänger i sedan tonåren. Det kommer från en annan kompis lillebror. Han skulle leka intervju och han skulle säga hur gammal han var först (fem år) och sen skulle han säga vad han hette. Men istället fick han frågan vad han hette först och då svarade han fem. Det där tyckte jag var så kul när jag hörde det, så då blev det Fem, kort och gott.
haha..där ser man! har läst om din och Tofflans turer i Uppsala, ser ut som det varit en trevlig helg!!
FEM har åkt hem, så hon kan tyvärr inte svara. Men jag har i alla fall haft trevligt i helgen och jag tror nog att FEM har det också.
FEM svarar hemma i soffan: Det var en mycket, mycket trevlig helg! Synd bara att lingonen trillade in och att helgen gick alldeles för fort. Vädret gjorde naturligtvis sitt till det trevliga. Tänk om det hade varit ösregn och skitkallt hela tiden!
Skönt att höra att du är hemma välbehållen! Tack för en trevlig helg!