Ja det är det ingen som har undrat så det tänker jag inte berätta. Jag börjar bli trött på att roa människor med mina tillkortakommanden och annat. Och ja. Jag är på dåligt humör. Jag är störd och besviken. Jävligt frostig. Det känns som om jag är motorn i att reda ut härvor och när jag tror att jag kan slå mig till ro och bara få vara jag en stund uppstår nästa. Jag orkar inte med det ett dugg. Eller rättare sagt, jag vill inte vara med. Kliver av.
Jag känner mig jävligt frostig just nu.
Lördagen är nu på väg över i kväll. Den började slaskigt och blaskigt, men nu äntligen tittar solen fram. Jag har njutit av att få vara hemma och pyssla med växterna, till och med dammsugningen var OK. Det var ju en del fix och trix hemma hos mamma när jag var där i påsk, så nu tyckte att det var extra skönt att få pyssla hemma hos mig. Jag gick ju bet på mammas diskbänksbelysning och nu har det visat sig att även farbror Blå har gjort det. HA! Jag är inte ensam att vara värdelös i alla fall, det finns vuxna män som är det också. Återstår att ringa kontoret och det ska mamma göra nästa vecka.
Jag kommer inte åt att kolla mitt lönebesked. Tio dar till lön och ja, jag har gjort av med för mycket pengar. Jag kommer inte ens åt att kolla om anställningen har förlängts. Frustrerad. Och dumsnäll? Har jag gått på en mina nu igen? Ibland förstår jag mig inte på folk. Minst av alla förstår jag mig på mig själv.
Nä, nu hoppar jag in i duschen och försöker spola av mig de här obehagliga störd- och besvikelsekänslorna. Sen ska jag äta kycklingkorv. Det var vad jag grävde fram ur frysen. Men igen och igen ältar det i mitt inre
Att folk har mage…
Man ska aldrig glömma att allting kan tas ifrån en på en sekund. En enda jävla sekund så är allt borta.
Jag har VISST undrat vad doktorn sa, men har liksom väntat på att du ska berätta, för det brukar du ju göra… Hoppas duschen spolade bort det mesta av obehagskänslorna i alla fall. Njut av ett nystädat hem och en skön kväll sen med Anna!
Kram
Ibland önskar man att nån ville fråga, bara… Och kanske inte alltid genom bloggen…
Nej jag är ledsen och störd och besviken och mest av allt förbannad på mig själv för att jag… blir ledsen och störd och besviken.
Kanske blir det bättre med lite käk. Anna jobbar till 21, så det blir ju inte mycket kväll för oss tillsammans. Men solen skiner i alla fall, alltid något!
Kram!
Jag förstår, du har mejl
Kram
Och du har svar!
Kram!
Men älskade sis!
Jag vill så klart veta ! Ibland så hinner jag inte ens med mig själv .
* duttar lite tröstande *
Kram kram .
P.S
Nu så kom U och sa att vi hade missat ett samtal från dig !.D.S
Kramkram
Jag pinglar dig i morgon!
Men jag vet! Det var faktiskt varken dig eller Rippe jag… ”avsåg”! Ja jag ringde, men vi hörs i morgon (Ska skjutsa Anna till jobbet vid 12-tiden, bara!)
Kram!
Självklart vill jag också veta vad doktorn sa, men precis som Rippe skrev, så väntar man på att du ska berätta det. Förlåt, det var inte meningen att göra dig ledsen.
När ingen frågar utan alla FÖRVÄNTAR sig att jag ska blogga om min hälsa kan jag bli rätt putt. Jag vill inte lägga – och gör det inte heller, tro det eller ej! – hela mitt liv på bloggen…
Kan det vara en gammal hederlig missuppfattning? Häromveckan skrev du nåt som åtminstone jag tolkade som att du var rätt less på att folk frågade om du hade ringt doktorn, för du hann inte göra det då, och då kanske den du hoppades skulle fråga (jag har ju ingen aning om vem det var) tolkade det som att ”OK, jag ska inte tjata, jag ligger lågt tills hon berättar”?
Det var så himla många som tjatade om att jag skulle ringa till doktorn och sen när jag talade om att jag hade gjort det var det ingen (0) som undrade vad doktorn hade sagt.
Jag förväntar mig ingenting av folk längre.
Jag skulle aldrig fråga någon annan än den allra närmaste (typ mamma eller K), för jag tänker alltid åt andra hållet – på integriteten, att om nån vill berätta så berättar h*n. Så i mitt fall var det inte icke-omtanke utan snarare tvärtom, att jag ville låta dig bestämma. Kanske var jag inte ensam om att tänka så?
Jag förstår i alla fall inte, det känns inte konsekvent. Men det är strunt samma.