• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Elizabeth. The Golden Age.
Glömde ju gårdagens ”vad var det jag sa?!” »

Tyvärr, jag överlevde!

19 mars 2012 av Tofflan


Det snöar idag. Massor just nu. Fästmön är hemma däckad med en förkylning. Sånt är inte bra att ge till varken gamlingar eller kollegor.

Själv har jag nyss kommit hem från morgonens trevliga undersökning. Jag fick ju varken äta eller dricka eller ta medicin efter midnatt, så för att påminna mig om detta, eftersom jag är som en zombie på morgnarna, fick jag lägga en lapp på medicinerna.

En påminnelselapp till Zombie-Tofflan.


Kom i god tid
till Läkarhusets kirurgmottagning. Hade Anckarström med mig, som tur var. Bussresan ner till stan klarade jag med tuggummi och boken! Kände mig modig när jag landade i väntrummet. Två tanter satt där redan och läsa i fina magasin. Sen kom en syster och hämtade dem till operation. Så blev det min tur. Då var jag inte ett dugg modig.  Syster Sonja var irriterad för att min doktor inte hade skrivit ett ord om lugnande. Han trodde väl att jag inte behövde nåt eftersom jag har gjort den här undersökningen så ofta. HA! Eftersom det tar längre tid med lugnande var syster Sonja först ovillig, men sen visade det sig att de fått ett återbud, så då räckte tiden. Jag fick en hutt som smakade vidrigt. Men lummig blev jag…

Det här var min utsikt medan jag väntade på att den lugnande hutten skulle verka. Vid pilen ser du den svarta slangen som är en kamera. Den skulle jag svälja ner i magen.


Docent Sven gjorde själva undersökningen.
Eftersom han har samma namn som frisör i Metropolen Byhålan blev jag lite fundersam. Men docent Sven var snäll och duktig. Fast han tyckte jag skulle hålla mina fingrar i styr när jag försökte dra upp den där jävla kameran ur hals och mage. 👿

Resultatet fick jag veta genast. Det är inget sår i magen som blöder och som orsakar mitt dåliga blod. Men jag har ett bråck på matstrupen eller magmunnen, jag minns inte vilket och så är det inflammerat runt omkring. Så docent Sven tyckte att jag skulle ta upp min medicinering igen. Det har jag gjort. Genast. Jag orkar inte må illa en sekund till.

Nu återstår att se om det blir andra roliga undersökningar för att härleda blodproblemen eller om det bara är så att jag får medicinera periodvis.

Jag är fortfarande påverkad av den lugnande hutten, så nu när jag har ätit lite yoghurt, ett kokt ägg och två knäckemackor som rev skönt i min slangade hals, ska jag lägga mig en stund och vila.  Sen ska jag hasa över till Tokerian för att införkaffa föda (soppa). Vi tänker annars stanna inne och glo på film idag. Den största ansträngningen för min del blir att värma soppa och att tvätta håret.

Nu ska jag ringa mamma som vill veta hur det har gått. Anna ligger på gästsängen och vilar.

Dela det här:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Böcker, Familj, Film, Krämpor, Personligt | Taggad Anckarström och kungamordet, ansträngning, äta, återbud, blöda, bråck, busseras, däckad, dåligt blod, docent, doktor, dricka, förkylning, frisör, gamling, gästsäng, hutt, illamående, införskaffa föda, inflammerat, irriterad, kamera, knäckemackor, kokt ägg, kollega, Läkarhusets kirurgmottagning, läpp, litteratur, lugnande, lummig, magasin, mage, magmun, mamma, matstrupe, mediciner, medicinering, midnatt, modig, operation, orkar inte, påverkad, resultat, sår, slangad hals, smaka vidrigt, snöa, soppa, svart slang, svälja, syster, tanter, telefoni, tuggummi, tvätta håret, undersökning, väntrum, vila, Willys, yoghurt, zombie | 28 kommentarer

28 svar

  1. på 19 mars 2012 den 12:11 fruhatt

    Vad skönt att de undersökningen är över !
    Kram


    • på 19 mars 2012 den 12:13 Tofflan

      Ja fast jag hade ju velat veta om magen orsakar blödningen. Nu har jag bara fått veta att det är ett bråck som gör att jag mår illa och spyr… Fast det klart, det är ju alltid något! 😀 (Tränar mig i positivt tänkande!)

      Kram!


  2. på 19 mars 2012 den 12:37 Arga Klara

    Åh stackars kära Toffla (och Toffel-fästmö) 😦 Skönt att det här steget är över i alla fall. Ska de göra något åt bråcket?


    • på 19 mars 2012 den 13:23 Tofflan

      Mycket synd om oss! Nu ska vi hasa över till Tokerian tillsammans och köpa soffa soppa. Vi stagar varandra.

      Jag vet inte, jag började äta min magsårsmedicin idag igen i alla fall. Less på illamåendet.


  3. på 19 mars 2012 den 13:00 åsa

    Skönt att ha undersökningen gjord.
    Att ha bråck är inget vidare kan jag tänka mig, undrar vad man gör åt det?
    Stackars Anna, vet precis hur hon känner sig efter den här skithelgen rent ut sagt!
    Trösten är ju att det går över, men ack så tråkigt och jobbigt innan det gör det!
    Krya på er båda två och var rädda om varandra!
    Ha dé!/Kram


    • på 19 mars 2012 den 13:25 Tofflan

      Vi ska staga varandra över till Tokerian för att köpa soppa nu. Jag har sovit en stund och har skitont i halsen efter den där jävla slangen.

      Vet inte vad som händer nu, men jag äter min medicin nu igen i alla fall. Orkar inte annat!

      Kram!


  4. på 19 mars 2012 den 13:11 Christina

    Kram till dig och Anna och en massa krya på er!


    • på 19 mars 2012 den 13:25 Tofflan

      Kram till dig också!


  5. på 19 mars 2012 den 14:01 Jerry

    Så skönt ändå att höra att du inte har ett sår i magen. Krya på er nu båda två! Själv är jag hemma med Ellet. Känns inte som så länge sedan.


    • på 19 mars 2012 den 14:27 Tofflan

      Nja, på sätt och vis. Ett bråck är ju ändå ett bråck, så det kanske blir operation.

      Trist med Elias! Han var ju hemma med Anna så gott som hela veckan förra svängen!!

      Kramar till er båda!


  6. på 19 mars 2012 den 15:37 Bibbi

    Krya på er båda och många kramar! Hoppas att du slipper operation! Jag själv är rädd för sjukhuset. Måste nog ta många lugnade tabletter, inte kul.


    • på 19 mars 2012 den 16:38 Tofflan

      Aldrig att jag låter mig vårdas igen på Sjukstugan i Backen, inte så länge de har Odjur anställda!

      Kram på dig!!


  7. på 19 mars 2012 den 17:41 Monica

    Men vilken slang! My God, vad den ser hemsk ut! Skönt ändå att den undersökningen är avklarad.


    • på 19 mars 2012 den 18:35 Tofflan

      Ja den är skitjobbig, den där slangen, att få nertryckt genom halsen. Jag har skitont i halsen nu och jättesvårt att svälja. Det blir soppa till middag med knäcke som river gott.


  8. på 19 mars 2012 den 18:35 FEM

    Urk! Slangen ser ju så tjock ut! Medicineringen kanske blir livslång. En del får ju äta magmedicin hela livet för att må bra. Hoppas att ni kryar på er båda två nu. Både snorvalpen och spyungen!


    • på 19 mars 2012 den 18:37 Tofflan

      Ja den ser ut som slangen jag fick nerkörd första gången, på det stället där du jobbar. Jag var väl typ 16 eller 17 då…

      Nu ska vi äta soppa, jag har skitont i halsen efter slangnerkörningen. Anna är seg och snorig, men hälsar tillbaka!


  9. på 19 mars 2012 den 19:10 Rippe

    Det känns väl skönt, trots den onda halsen, att det är gjort!?
    Sköt om er nu och krya på er!
    Kram


    • på 19 mars 2012 den 19:44 Tofflan

      Mycket skönt. Nu får vi se vad nästa steg blir.
      Kram!


  10. på 19 mars 2012 den 19:15 Fru Zophie Klon

    Du får dagens medalj! Jag har testat och numera tvärvägrar jag. Annars är det dödligt trist häromkring mest upphetsande är advokatens räkning för att skriva mejl till mig, är det månne inte lite rundgång??

    KRAM


    • på 19 mars 2012 den 19:45 Tofflan

      Tack! 😀

      Fy så jobbigt!!!!

      Kram!


  11. på 19 mars 2012 den 19:39 Ruth in Virginia

    Vad ska man tycka? Förstår inte varför man äter hårt bröd om det gör ont i halsen.
    ”Anna är seg och snorig”. Vad ska man tycka? Hoppas hon har gott om Kleenex.


    • på 19 mars 2012 den 19:47 Tofflan

      Jag vill ha nåt som river i halsen efter att den långa slangen har varit där.

      När det gäller Anna ville jag bara informera om att hon också är sjuklig.

      Om du ska lämna spydiga kommenterar behöver du inte kommentera alls.


  12. på 19 mars 2012 den 19:42 UnderCover

    Skönt att just den biten är done and over kan jag tro. Du är ju lixom en bit på väg mot ett bättre mående nu…

    Krya på er!


    • på 19 mars 2012 den 19:48 Tofflan

      Njae… Dels vet jag ju inte riktigt hur bråcket ska behandlas och dels vet jag inte riktigt varifrån jag blöder. Och det är oroande.

      Kram!


      • på 19 mars 2012 den 21:08 UnderCover

        Klart det är oroande!
        Menade att nu är en bit i ”felsökningen” avklarad och docenten fortsätter väl å klura på vad som är galet…

        Kram


      • på 19 mars 2012 den 21:18 Tofflan

        Fast det hade varit bättre om det hade stannat här. Ovissheten är jobbig. Sen är det inte docenten som klurar vidare utan husläkaren. Och han är egentligen pensionär, dvs jobbar inte varje dag.

        Men det klart. Just detta är uteslutet.

        Kram!


  13. på 20 mars 2012 den 06:14 Stattinskan

    Åh fy vad läskigt (fast bra att det kan lindra med medicin). Jag magpumpades en gång innan en akut operation … vill inte prova på’et igen :-/


    • på 20 mars 2012 den 08:01 Tofflan

      Det var inte så skönt, nej…



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Tofflan testar: Att rengöra en tvättmaskin
    • Hur avslutar man ett jobbmejl?
    • Vilket djur är du - på jobbet?
    • Antikrundan - från Sigtuna igen
    • Ny serie: Bodyparts den 25 januari 2015
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Just nu i augusti på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
    • Inledningar #4 på Mösstanten
    • Nätter jag drunknar på Mitt liv
    • Just nu - Augusti 2022 på Lottens Bokblogg
    • Inledningar #2 på Mösstanten
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    mars 2012
    M T O T F L S
     1234
    567891011
    12131415161718
    19202122232425
    262728293031  
    « Feb   Apr »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 887 344 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 514 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: