• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Tofflan undrar: Rakar du dina armhålor?
Två brittiska deckare: The shadow line och Mord i paradiset »

Skäll, fårskallar och lite annat dravel

18 mars 2012 av Tofflan


I morse var det väl inte precis nån av oss som skuttade ur sängen. Fästmön misstänker att hon har en förkylning på gång. Själv är jag helt slut efter gårdagens kamp mot min mage. Men upp kom vi och iväg. Och jag var hemma och slank ner i sängen igen sju minuter över sju – för att kliva upp 8.45. Då hade jag i och för sig blivit väckt några gånger av nån som hostar (varför går man inte till doktorn?) samt nån som lekte Elefanter på springtävling. Nä, söndagsfrid finns inget som heter i det här huset.

Det kanske var denna som hittat hit från Himlen?


Jag fick också veta
att jag hade skällt på Anna i natt. Hon var lika förvånad som jag, för jag har aldrig skällt på henne. Men tydligen hade hon använt mitt smörpapper på ett felaktigt och slösigt sätt, varpå jag näpste henni. Rejält. Ja alltså, hon drömde. Jag har som sagt aldrig skällt på henne i vaket tillstånd!..

Däremot har man ju lust att säga ett och annat fult ord angående det makabra fynd som gjorts i Himlen igår: 15 avhuggna fårhuvuden som dessutom saknade underkäkar och högeröron. Vad är det för galningar som gör sånt???

I skrivande stund är magen rätt OK. Jag har druckit en mugg java, spillt lite över tangentbordet, men jag mår inte illa. Än. Gårdagen tog rejält på krafterna. Jag lagade mat och växlade mellan att stå vid spisen och sitta vid datorn. Orkade helt enkelt inte stå upp. Sen tvingade jag i mig en rejäl portion – det var ju en av mina favoriträtter. Fick sen gå och lägga mig ovanpå gästsängen för att jag inte orkade sitta i kökssoffan. Anna fick avsluta måltiden ensam. Ja, på den nivån är mitt mående just nu. Ingen ursäkt, men jag mår inget vidare. Därför tänker jag fortsätta vara arg. Det har jag all rätt att vara. Passar inte galoscherna är dörren där! *pekar med hela handen*

Information. Information. 


På min agenda idag
står vattna krukväxterna (check!), torka två golv, bädda och ringa mamma. Jag ringde visserligen mamma igår, men jag orkade inte prata så länge. Det blir ju ganska mycket envägssamtal och min ork och kraft var på lägen ”Low”. I skrivande stund känner jag mig bättre. I vart fall har jag inte så ont. Men  mamma uppfattar inte riktigt att nån ibland mår sämre än vad hon gör.

Jag laddar för morgondagens undersökning, men det är egentligen inte så mycket mer än att jag inte får äta eller dricka efter midnatt. Ska försöka ta mod till mig och åka buss in till undersökningen som är i stan, för sen tänker jag be om massor av lugnande så bilkörning blir det inte tal om. Jag har gjort en deal med mig själv att jag ska säga att jag väger 150 kilo så att jag blir rejält ”lugnad”. 

Bäst att sätta lite rotation nu så jag hinner bli klar tills det är dags att åka och hämta hem Anna klockan 14!

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Familj, Krämpor, Personligt, Puckon, Trams | Taggad använda smörpapper felaktigt och slösigt, arg, avhuggna fårhuvuden, äta och dricka, bädda, bilkörning, buss, dörr, Elefanter på springtävling, envägssamtal, favoriträtt, fårskallar, förkylning, galningar, gästsängen, höger öra, hosta, kaffe, kamp, kökssoffan, kraft, Low, lugnande, mage, makabert fynd, mamma, må illa, midnatt, mod, näpsa, ork, passar inte galoscherna, peka med hela handen, portion, söndagsfrid, sitta vid datorn, skäll, skutta ur sängen, slinka ner i sängen, spilla, stå vid spisen, ta på krafterna, tangentbordet, telefoni, torka golv, underkäke, undersökning, ursäkt, vattna krukväxterna, väckt, våga | 22 kommentarer

22 svar

  1. på 18 mars 2012 den 10:04 fruhatt

    Vi har nog samma grannar 😦
    Illamående är så djefvla jobbigt !
    Kram kram


    • på 18 mars 2012 den 10:43 Tofflan

      Bor du också i helvetet? 😈
      Kram kram kram!


  2. på 18 mars 2012 den 10:12 UnderCover

    Hoppas, hoppas, hoppas dom har nå’t dunderlugnande till dej i morgon.
    Oavsett så håller jag tummarna för att det går så smärtfritt som möjligt med både buss å undersökning. Tänker på dej

    *styrkekramar in mass*


    • på 18 mars 2012 den 10:44 Tofflan

      Du är snäll du, UnderCover! Du förstår prexis vad jag behöver – tankar och styrkekramar och snälla ord.

      Kram!

      PS Jag väger inte 150 kilo, men lugnande går ju efter vikt, så jag tänkte att jag drar till rejält.


  3. på 18 mars 2012 den 10:17 Arga Klara

    Åh fyfaaaan. Jag har aldrig direkt tänkt på hur jobbigt det är, för jag har aldrig varit utsatt för lyhört boende och jobbiga grannar! Hade jag varit i närheten kunde jag slinka förbi med lite lugnande och några muffins, men tyvärr! Får helt enkelt hoppas att du får en mycket bättre dag i dag. Kram!


    • på 18 mars 2012 den 10:47 Tofflan

      Jag vill verkligen inte bo här, men som du förstår har jag inte haft möjlighet att flytta. Det var länge sen jag trivdes här. Alla grannar i området hälsar på mig utom mina. För att jag har varit elak och sagt vad jag tycker om den. Nej, man ska hålla käften och bita ihop. Och framför allt får man inte kritisera barnfamiljer. Då är man riktigt ond.

      Känns rätt OK hittills idag, men jag har inte ätit nåt än. Det är då helvetet börjar…

      Kram! Och ja, det vore kul om vi bodde närmare varandra, då kunde vi fika ofta!


  4. på 18 mars 2012 den 11:37 Gunilla

    Usch va trist att magen bråkar med dig, vi hoppas undersökningen ger svar som kan ge behandling!!

    Jag pratar ofta i sömnen, Anna har vant sig att inte bry sig så mycket i vad jag säger 🙂 … tur vi har tåliga Annor 🙂


    • på 18 mars 2012 den 11:45 Tofflan

      Ja det har varit en jobbig vecka, men som sagt, jag hoppas jag får besked.

      Det var inte jag som pratade i sömnen, det var Anna som drömde som jag skrev! Jag pratar sällan i sömnen, men snarkar. Och Anna gör ofta konstiga ljud… 😛


  5. på 18 mars 2012 den 13:21 Gunilla

    aha…slarvigt läst av mig alltså 🙂 … jag hade missat en av flickfotobilderna jag anlitades för i sharm… fy ”f-n” vilken talang man är 🙂


    • på 18 mars 2012 den 13:29 Tofflan

      ??? Fattar inget, men… 😛


  6. på 18 mars 2012 den 14:37 Rippe

    Lycka till imorgon! Skönt att få det gjort trots att det är en jobbig undersökning, väntan och ovissheten är värst.
    Tänker på dig och hoppas att du får besked – och bot- snart!

    Styrekekramar!


    • på 18 mars 2012 den 15:13 Tofflan

      Du är så snäll! Ja även om det inte är nån kulig undersökning ska det bli skönt att få den gjord – och få veta om den visar nåt. Om inte, blir det ju fortsatta roligheter… 😦

      Kram kram och tack för styrkekramarna!


  7. på 18 mars 2012 den 14:40 Rippe

    Nej, inte nu igen! STYRKEkramar! (skyller på att jag har solen i ögonen- och grå starr!)


    • på 18 mars 2012 den 15:14 Tofflan

      Jag fattade! Men har du grå starr??? Min pappa hade det på ena ögat. Efter operationen såg han som en hök! 😎


  8. på 18 mars 2012 den 15:21 Rippe

    Ja, alltid är det nåt som krånglar… Väntar på tid för ny undersökning (inte på sjukstugan i backen, fritt vårdval gäller!) i april där de bestämmer styrkan på linsen, så den bör vara i nära anslutning till operationen – synen försämras med en jädrans fart!


    • på 18 mars 2012 den 16:23 Tofflan

      Men lilla du!!! Hör av dig om jag kan hjälpa på nåt sätt – praktiskt eller vad som!

      (Ja passa dig för Sjukstugan i Backen, jag ska till Läkarhuset i morgon, tack och lov!)


  9. på 18 mars 2012 den 17:53 Rippe

    Tack snälla! Operationen är tydligen väldigt enkel och snabb, hem direkt med lite suddig syn ett tag förstås.Så jag lär klara mig, men tack ändå!
    Kram!


    • på 18 mars 2012 den 18:44 Tofflan

      Jo men till dess! Jag tänker om det blir dåligt fort med ögat!

      Som sagt, pappa gjorde operationen och fick åka fem mil till Linköping, sen fem mil hem. Han såg som en hök sen. Mycket lyckat! Fast det tog 100 år att få iväg honom till doktorn först…

      Du vet var jag finns!!! Hör av dig!

      Kram!


  10. på 18 mars 2012 den 20:34 FEM

    Hoppas att allt går bra i morgon på gastron. Vad jag har hört är det ingen trevlig undersökning. Du har ju gjort den tidigare, så du vet ju vad som väntar. Just nu har jag också lite känning i min mage. Har nämligen tryckt i mig en jädrans stor chokladbit för en stund sedan. Gott va´re.


    • på 18 mars 2012 den 20:55 Tofflan

      Det går nog bra, men det klart att det är ju inte så skönt att göra undersökningen när man redan mår illa och känner det som om en tjock spya har fastnat i halsgropen (måendet just nu). Snacka om gigantisk blärpa i halsen! (Du minns väl vad en blärpa i halsen är?)

      Choklad är skitgott.


  11. på 18 mars 2012 den 20:59 Rippe

    Tack! 🙂


    • på 18 mars 2012 den 21:16 Tofflan

      Det är jag som ska tacka för att du har varit och är den vän du är. Kan jag göra nåt för dig så gör jag det.



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Östgötska ord och uttryck: Balta
    • Tofflan testar: Vårtfri?
    • Il Forno Italiano: Ett misstag förstörde allt
    • Allting har en ände...
    • När livet vänder: Annelie
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • De förlorade ordens bok av Pip… på Mösstanten
    • Helgfrågan om förintelsen på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
    • Arvet efter Alberta av Maria L… på Lottens Bokblogg
    • Brändö i mitt hjärta av Nicko… på Mösstanten
    • Fågeltribunalen av Agnes Ravat… på Mösstanten
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    mars 2012
    M T O T F L S
     1234
    567891011
    12131415161718
    19202122232425
    262728293031  
    « Feb   Apr »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 897 872 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: