Google Street View har åkt omkring och dokumenterat omvärlden sen 2007 via en kamera. Kameran har varit fäst på ett biltak. Bilderna har sen legat till grund för Googles kartfunktion som ger oss gatubilder.
Men alla gatubilder är inte… lika bra. En del är rentav udda. Några är roliga, medan andra är tragiska. Konstnären Jon Rafman har samlat sina ”favoriter” i ett bildgalleri. Här finns till allt från moonande kvinnor och roliga skyltar till döda människor och krigsbilder (har lite svårt att se favoriter i de två sista genrerna…).
En av mina favoriter är den här:
En ren på gatan!
Finns en jättemysko gatubild på Eniro eller om det är Google, eller rent av Hitta.nu. Man ställer sig vis Uppsala Domkyrkas södra portal. Sedan följer en slags rebus. Svaret på rebusen finner man i Stabby.
Låter mycket invecklat…