Andra delen – andra dagen av säsongens Stjärnorna på Slottet var Christer Lindarws. Tyvärr missade jag början eftersom jag fick besök, men sen kastade jag mig i TV-fåtöljen och insöp Chrippe & co!
Christer Lindarw, dagens stjärna och en gång utsedd till Sveriges snyggaste kvinna.
Jag hade verkligen sett fram emot kvällens avsnitt, så det var synd att jag missade början. Enligt mamma pratade Christer då mest om sin uppväxt med en ensamstående mamma. Sen berättade han förstås om hur han kom in på den yrkesbana han gjorde och hur det kunde bli succé.
Christer visade sig vara ett stort fan av småkakor, så förmiddagens aktivitet visade sig vara bakning av sju sorters kakor… Men först fick vi se de övriga deltagarna stappla fram på högklackat, iförda var sin rosa boa. Christer gav dem slutligen en lektion.
Dagens roligaste var när Christer lurade de andra att de skulle göra nån sorts bungyjump på en pulka nerför taket på slottet. Kvartetten såg mycket tveksam ut, rentav livrädd. Men när en av männen slutligen erbjöd sig att testa avslöjade Christer att det var ett skämt – och så gick de och fikade.
Till kvällen sminkades damerna till Anita Ekberg, medan herrarna klädde sig i mörka kostymer, smala slipsar och solbrillor.
Jag tyckte veckans program var bra mycket bättre än förra veckans, men det kanske har att göra med att jag tycker att Christer Lindarw är en mer intressant person än Kim Anderzon. Däremot tycker jag att en timma känns kort! Jag skiter rätt mycket i vilka aktiviteter stjärnorna ägnar sig åt. Det roliga och intressanta är när de berättar om sig själva, kanske avslöjar nåt man inte hade haft en aning om. I Christers fall har jag ofta funderat över att det trots att han är så känd aldrig har florerat några rykten om kärleksaffärer kring honom. Han avslöjade i kväll att det hade funnits såväl kärlekar som flirtar i hans liv – varav en del rätt kända personer. Men det var ganska sorgligt när han berättade att han aldrig hade bott ihop med nån, att han varit en typisk ensamvarg hela sitt liv…
Christer Lindarws dag får högt betyg för att den var intressant – trots att de, enligt Christer, skulle ägna sig åt att göra inget. Men tyvärr är de personliga samtalen och berättelserna för korta – alternativt hårt klippta.
Näst vecka är det Louise Hoffstens dag och den ser jag också fram emot!!!
Jag njöt av varje sekund och tycker att detta var det bästa Stjärnorna på slottet-avsnittet nånsin! Synd att du missade början.
Ska se början på SvT Play i morgon! Nu MÅSTE jag sova, ska upp tidigt i morgon och iväg och jobba.
Ba älskade Lindarw ! Minns när de började i liten skala på St : Eriksgata och sedan fortsatte på David Bagares gata . Blev irriterad på hoa Anderzon som stunget måste flika in med små dumma kommentarer .
Ser fram mot Louise Hoffsten som är både duktig och sä djefvla snigg !
Kram
Ja Kim Anderzon är bara snuskig hela tiden. Vad är det för fel på henne?
Louise Hoffsten är duktig, snygg och trevlig – hennes pappa var också mycket trevlig enligt min mamma. Louise är ju östgöte så duktighet, snigghet och trevlighet är ju självklart! 😉
Kram!
Jag missade en stund i mitten, ville ge JOhanna skjuts hem från jobbet. Ska också se igen, kan se hela en gång till 🙂 ..Riktigt bra var det, och vilken märkligt uppväxt och vändning med pappan liksom …
Såg du showen på nyårsafton ? jag har sett den förrut men vi såg den igen, underbar !
Nja, det där med pappan missade jag ju, för det var väl i början?
Nej jag såg den inte på nyårsafton, jag har sett den två gånger tidigare på TV, så det hade blivit lite tjatigt! 😛 Men de är verkligen skitbra!!!
Jag har faktiskt aldrig att stjärnorna på slottet förut (!), men ville titta igår och det ångrar jag INTE. Vilken otroligt trevlig människa han verkar vara. I det programmet fanns lite av allt. hade, precis som du, gärna sett mååååånga mer timmar om herr Lindarw.
Jag tyckte att han verkar så sympatisk och gullig! Det där med småkakorna, till exempel gillade jag. Just det där att han inte skämdes för att han är lite… tant..?