Tycker du att rubriken är obegriplig? Ja, jag kan förklara att den inrymmer alla möjliga fula ord jag kan och vet! Jag har nämligen fått brev från a-kassan, ett brev som jag, tämligen normalbegåvad, inte begriper. A-kassan i mitt fall är SKTF:s a-kassa. Uppenbarligen har man inte hängt med på namnbytet till Dimsyn Vision… jo, på webben har man det! Alltså är man för lat för att tillverka ett nytt brevpapper och framför allt, skriva begriplig svenska.
För hur vore det om SKTSF:s a-kassa faktiskt lärde sig skriva begriplig svenska? Jag och många andra skulle tycka att det vore jättebra, tror jag, för då skulle vi kanske förstå vad SKTF:s a-kassa är ute efter. Nu fattar jag att man är ute efter att sätta dit mig som fifflare, vilket jag å det bestämdaste hävdar att jag inte är. Men med den ton SKTF:s a-kassa använder i sitt brev till mig, känner jag mig trots det skyldig. Så lite fattar jag. Men jag fattar inte varför jag ska sättas dit när jag har varit ärlig.
Det är inte roligt att få såna här brev en fredagskväll. Jag kunde inte ens ringa och försöka få tag i nån som kunde svara på de frågetecken brevet skapade, eftersom det var efter SKTF:s a-kassas stängningstid. Och mejla dem vågar jag inte, jag blev ju så tillrättavisad i höstas när jag gjorde det. Gissningsvis njuter SKTF:s a-kassa av att få visa sin makt mot oss medlemmar. Jag förbannar mig själv för att jag plikttroget har betalat såväl fackavgift som avgift till a-kassan sen 1986. Vilken hjälp fick jag av facket då, för snart tre år sen när min arbetsgivare kränkte mig??? En mycket trött hjälp av ett mycket trött ombud som strax skulle gå i pension.
Njuter a-kassan av att visa sin makt och förstöra helgen för mig?
I brevet anmodas jag att sända in arbetsgivarintyg för tiden efter den 31 maj i år – för mitt deltidsarbete. Eh??? Jag jobbar inte deltid och jag har inte uppburit a-kassa sen i augusti. Jag har haft praktisk kompetensutveckling på två månaders heltid där försäkringskassan har betalat ut aktivitetsstöd. Efter det har jag haft/har jag ett vikariat på tre månader, på heltid. Vad menas??? Är det mina blogginlägg som jag skriver för Blogvertiser som räknas som deltidsarbete – plötsligt??? Det gjorde de ju inte för ett år sen – den enda gången min handläggare på a-kassan ringde mig och vi redde ut saken per mobil. Det handlar om åtta timmars arbete från juni i år fram till nu. Är det deltidsarbete det? Ungefär en timma per månad. Under all tid jag har fått a-kassa från SKTF och fyllt i a-kassekortet har jag ärligt uppgett på kortet om jag ägnat en timma åt att skriva ett blogginlägg mot betalning. Jag har inte undanhållit dessa timmar för SKTF:s a-kassa – förrän från och med september eftersom jag då slutade få a-kasse-ersättning och därmed inte heller behövde fylla i a-kassekort längre.
Ja, jag är arg. Och förtvivlad.
Antagligen blir jag nu återbetalningsskyldig till SKTF:s a-kassa, för om man anses jobba deltid får man bara ersättning för 75 dagar. Jag har ju levt på a-kassa hela våren och sommaren. Var ska jag ta dessa pengar ifrån?
Nej, jag kan väl säga som så att i mitt tack&adjö-brev ska jag namnge de fyra personer/institutioner som har slagit in spikarna i min kista:
- DLF*
- SKTF
- ett X som är ökänd som Uppsalas största skvallerkärring och förtalerska (och nej, det är inte Chucky)
- webbtrollet som plågar mig sen snart två år tillbaka.
Ni har alla slagit mig till marken och ni njuter uppenbarligen av att sparka på en som redan ligger. Men räkna med att jag sparkar tillbaka – inne ifrån kistan! Jag ska spöka för er så länge ni lever. Buuuuuuuuuu!
*DLF = Den Lille Fjanten, obehaglig person på min förra arbetsplats
Herregud! Jag har följt din blogg ganska länge nu men har aldrig begripit nånting av det du skrivit om A-kassan, försäkringskassan … Kan det bli krångligare?
Stå på dig, det måste ju vara fel nånstans!
Kram på dig!
Det är tufft och jobbigt och krångligt. Jag orkar inte mer snart..
Kram!
Men men men! Inkomst av hobbyverksamhet? Den får uppgå till 30k/år utan att det ska påverka a-kassan! Jag kanske inte fattar, men vad är skillnaden mellan att måla en tavla och sälja den för 500:-, och att skriva ett inlägg och tjäna samma peng (förutom att tavlan tar längre tid…)?
De kan liksom inte retroaktivt ändra sig angående om det är ett deltidsarbete! Gah, idiotbrev. Hoppas de får sig en toffla på måndag, kram!
Är det sant??? TACK!!!! Nu jädrar i min lilla låda……. 😈
Kram du kloka!
Japp! Men googla ordentligt, för jag är verkligen ingen expert på området, och är inte heller på om det skiljer sig mellan olika a-kassor (även om jag inte tror det).
Men jag är ju inte på långt när uppe i 30’… Verkligen inte… Nej oavsett, jag tänker strida för att åtta timmar på ett halvår inte är en deltidsanställning!
Det där ”webbtrollet” ruttnade jag rejält på idag på Facebook. Frågade rent ut att när ska du ge dig… Inget svar givetvis… Nu förföljer hon ju Kim som är en av de finaste på nätet… BN från Nynäshamn. Värre troll får man leta efter…
Det kallas för stalkning och är numera brottsligt.
Idag så ruttnade jag rejält på ”webbtrollet” eftersom nu förföljer en av mina bästa vänner på nätet. Vi får väl se vad det ger…. men är det inte dags att nämna trollpackan vid namn? BN från Nynäshamn som förpestar livet för så många och som inte begriper bättre än att du vill bli av med henne? En tragisk figur om du frågar mig…
Som sagt, det kallas för stalkning. Vissa människor tycks njuta av att enbart förpesta andra människors liv när allt de vill är att bara får slippa bli förföljda för sina åsikter. Stalkning är sedan den 1 oktober brottsligt och åtgärder är vidtagna. Tar sin lilla tid, bara.