Uppdaterat: På eftermiddagen ringde mobilen igen och jag blev kallad till anställningsintervju IRL nu på fredag förmiddag!!!
Jajamens!
som Bosse J brukade säga. Här har det hänt grejor! Jag satt som vanligt på förmiddagen och jobbade med översättningarna (engelska till svenska) av mina forskartexter och lite kringjobb när mobilen ringde. Det visade sig vara en arbetsgivare hos vilken jag sökt jobb! Jag blev alltså telefonintervjuad! Mycket spännande! Och eftersom högsta chefen är borta och jag har nyckel till hennes rum – moahahahahaaaaaa!.. – tog jag det i besittning medan jag svarade på frågor. Jag vill inte säga så mycket mer än så här, men det är ett spännande jobb jag har sökt! Jag menar, du tror väl inte att jag är så dum att jag söker trista jobb? HA! Närå! Jobbet kan innebära en del resor i regionen (inte länet!), vilket låter kul, tycker jag. Det var extremt många sökande till tjänsten så det känns som om jag låg bra till eftersom jag var med i det första gäng som telefonintervjuades. De som går vidare kommer sen på en sedvanlig intervju. Snabbt ska det gå, så jag lär få nån sorts besked inom en snar framtid.
Vidare har jag bokat in en träff på söndag. En träff som jag bävar lite för, men som jag hoppas och tror ska leda i positiv riktning och ta bort rädslor och gammalt groll. Jag vet ju att personen i fråga läser min blogg, så nu ser du att jag fortfarande är som en öppen bok!
Dagens lunch gick snabbt att laga till – det var bara att ställa fram detta kalla, men goda och fräscha. Jag skulle kunna säga att grönsakerna var krispiga, men jag hatar det uttrycket…
Dagens lunch blev en glad gubbe! Kalkonpastrami, mimosallad, grön paprika och körsbärstomater! Och hälften blev kvar, så det blir likadan mat på tallriken i morgon.
Nu ska jag, efter denna händelserika förmiddag, sätta fart med mina forskartexter igen. I eftermiddag ska jag dessutom ägna mig åt lite simpel trycksaksproduktion. Borde jag väl klara av med 23 års erfarenhet i bagaget, eller..?
Åh vad kul med anställningsintervju! Håller alla tummar jag har! Nu har jag ju bara två, tyvärr. Men kanske kan knipa med tårna också…? 😉
Jättekul! 😛 Tack snälla för tumhållandet och ja, kanske säkrast om du håller tårna för mig också – om du pallar!
OMG vad det händer grejer helt plötsligt! Ett tecken på att det börjar gå åt rätt håll. Härligt.
Det känns som om det är lite flyt just nu, men jag tar inte ut nåt i förskott. Jag lever – och verkar (!) – mera i nuet idag än jag gjorde tidigare! Det känns bra och rätt!
Ohhh vad spännande! Det är alltså samma ställe som telefonintervjun?
Här hålls alla tummar och tår,tror jag vänder katternas klor lite uppåt också!
Kram!
Jepp!! 😛 De skulle ju höra av sig snabbt, men att snabbt innebar samma dag när de var intresserade, visste jag inte…
Snällt om du håller tummar och tår och om du grejsar med katternas klor (i teorin, hoppas jag..?)
Kram!
Både U och jag håller både tummar och tår !
Kram
Raringar! 😀
Kramar till er båda!
Vad har jag tuggat om, om och om igen…snart är det din tur så ärä bara som vi sägä i dalana 🙂
Hä hä, ärä? 😉
Heja dig!
Tack! 😛
Å vad roligt! Jag håller också tummar och tår och annat som går att hålla i (räknas bilringar?).
Lunchen såg väldigt god ut! Har fått plocka bort köttet från min matsedel eftersom magen inte vill ha det, men pastrami kan jag fortfarande äta och det är gott!
Kram!
Snällt av dig! Visst får du hålla bilringar, jag håller ju traktordäck! 😉
Kall, fräsch, god lunch, det blir samma mat på tallriken i morgon!
Kram!
Yes! Heja! Håller tummarna, såklart!
Snällt av dig!