• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« KOntraster…
En märklig affär »

Sociala medier inget småföretagare ägnar sig åt

12 september 2011 av Tofflan


Småföretagen finns inte på Fejan, Twitter eller bloggar. Det är bara 18,6 procent av dem som använder Fejan i affärssyfte och 0.5 procent som twittrar. Och 81 procent använder inte sociala medier alls. Siffrorna kommer från en undersökning som Visma Spcs har genomfört.

Men hur kan det här komma sig? Sociala medier är ju för det mesta gratis. Vismas vd Rolf Dahlberg tror i Svenska Dagbladet att det handlar om tid. Som småföretagare har man fullt upp med att få företaget att gå runt och man anser sig inte ha tid att hänga på Facebook, twittra eller blogga. Ett annat skäl kan vara att man är rädd för ryktesspridning.

Brit Stakston, expert på sociala medier på pr-byrån JMW, menar att småföretagarna har fastnat i gamla sätt att marknadsföra sig. Man inser inte att affärer och sociala medier faktiskt hör ihop. Det är där man har sina kontakter och mycket av marknadsföringen kan göras helt gratis. Affärsrelationer kan stärkas. Ja, fördelarna är många. Att småföretagen ändå inte använder sociala medier tror hon beror på kunskapsbrist delvis. Man inser inte sociala mediers värde.  Tidsbrist är mera nåt man skyller på .


Tidsbrist är nåt småföretagarna skyller på. Det handlar kanske mer om kunskapsbrist om sociala mediers värde.

                                                                                                                                                                 Men genom att vara aktiv inom sociala medier har småföretagarna ganska god möjlighet att konkurrera med de större företagen. Att vara aktiv ger ”fotavtryck” och många ”fotavtryck” gör att man syns i träfflistan när nån Googlar, till exempel.

Brit Stakston vill ge råd till småföretagarna. Hon säger:

[…] De måste komma bort från sina fördomar och prova. En blogg kan vara en strategisk publiceringsplattform, det är den bästa hemsida de kan ha. Marknadsföring är dyrt, de måste förstå att deras nätverkande kan förlängas och förstärkas genom att de är aktiva på nätet […]

Och faktum är att mer än var tredje svensk använder sociala medier varje dag. Så många som 35 procent av svenskarna i åldrarna 9-79 år använder sociala medier under en genomsnittlig dag. Jämför det med de 28 procent av befolkningen i samma åldrar som besöker mer traditionella medier på nätet, alltså tidningar, tidskrifter, radio och tv. Nog finns det möjligheter, alltid.

Jag skulle vilja säga att sociala medier borde vara en självklarhet för företag, stora som små. Man syns, man knyter kontakter, man odlar kontakter och man får ganska mycket marknadsföring så gott som gratis… Inte illa…

Men finns det något negativt? Tja, ska det bli nåt resultat måste man vara aktiv. Det räcker inte med att till exempel starta en blogg, man måste skriva också. Och så måste man förstås tänka på vad man skriver och hur – man vill ju inte uppnå motsatt effekt…

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Diskutabelt, Personligt | Taggad affärsrelationer, aktiv, blogg, Brit Stakston, dagstidningar, Facebook, fördomar, fotavtryck, Google, gratis, internet, knyta kontakter, kunskapsbrist, marknadsföring, media, negativ, odla kontakter, radio, Rolf Dahlberg, ryktesspridning, skriva, småföretagare, sociala medier, strategisk publiceringsplattform, Svenska Dagbladet, tidsbrist, tidskrifter, TV, Twitter, uppnå motsatt effekt, värde, Visma Spcs | 10 kommentarer

10 svar

  1. på 13 september 2011 den 08:36 Nillan på nätet

    Jag måste säga att i Avesta använder småföretagarna facebook ofta, tex cafeér som lägger upp sig och kan gratis lägga reklam för olika erbjudanden, våran lokala ICA affär har egen sida, där dom slänger ut extraerbjudanden utanför ica´s egna reklam osv. men det kanske är lättare att få nytta av det i just mindre städer..va vet jag 🙂


    • på 13 september 2011 den 12:38 Tofflan

      Kanske att man får mer uppmärksamhet på mindre orter. Nu framgår inte spridningen av företag av undersökningen – alltså om det är fler eller färre användare på mindre orter. Om jag vore företagare skulle jag absolut utnyttja möjligheterna med sociala medier!


  2. på 13 september 2011 den 18:47 Åsa

    Jag tror att det är svårare än många tror att hålla t ex en gillasida uppdaterad på facebook eller en företagsblogg. Det känns ofta som att antingen händer inget alls, eller så blir jag reklamspammad, eller spammad med oväsentligheter som inte är anledningen till att jag gillar sidor. Jag kanske är unik, men jag kan idag inte komma på något företag/person som lyckats stärka sitt varumärke hos mig genom närvaro i sociala medier, de sänker det.


    • på 13 september 2011 den 18:54 Tofflan

      För mig är det tvärtom! Ett företag med en levande blogg stärker sitt varumärke för mig – och det finns ett antal som har gjort det. Vad gäller Fejan kan jag inte uttala mig eftersom jag inte finns där.

      På WordPress, där jag bloggar, slipper man spam tack vare ett bra verktyg… Där är filtret snarare lite för bra ibland… Så WP är ett bra ställe för en företagsblogg! 😛


  3. på 13 september 2011 den 19:22 Åsa

    Jag menar att om jag börjar kolla in en företagsblogg, så uppdaterar de med så mycket ”skit” så jag upplever det som spam fast det inte är spam. Jag kan inte komma på något företag som klarar att ge mig varierad information med anknytning till företaget, men jag har antagligen kollat in fel företag, eller så är jag felprogrammerad.

    Förr ”gillade” jag några författarsidor på facebook, då berättade de för mig varje vecka att de skrivit böcker, som de gärna ville att jag lånade eller köpte.Jaha, men det var väl anledningen till att jag följde författaren, det behöver jag väl inte påminnas om hela tiden? Sådant ser jag som spammandereklam.


    • på 13 september 2011 den 19:34 Tofflan

      OK, då förstår jag hur du menar. Jag har följt andra typer av förtagsbloggar, även för vissa myndigheter/offentliga verksamheter. De blir bättre och bättre, faktsikt!


  4. på 13 september 2011 den 19:55 FEM

    Starta blogg och starta blogg. Som småföretagare måste du väl stå på golvet i verkstan och jobba på som alla andra anställda. I alla fall i vår företagsvärld här i Byhålan. Fakturor och betalningar fixas hemma på kvällen och helgen sen. Så nån tid för blogg finns verkligen inte! Fantasier, säger jag bara!


    • på 13 september 2011 den 20:05 Tofflan

      OK… Ett blogginlägg på 150 – 200 ord tar en kvart att skriva. Och det är väl utnyttjad tid om man behöver marknadsföra sitt företag. Om man anser att man inte behöver det finns det ju inget skäl till att lägga en kvart om dan på att blogga.


  5. på 14 september 2011 den 07:39 FEM

    En kvart med familjen är nog mera värt, tror jag, än en kvart för att blogga. Sitter man dessutom med pekfingervalsen och letar bokstäver, som min käresta gör, så blir det nog inte mycket nyttigt skrivet under den kvarten.


    • på 14 september 2011 den 12:34 Tofflan

      Synd att jag inte bor närmare. Hade kunnat hjälpa er att komma igång, kanske drivit den åt er, till och med. Men, men…



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Hur avslutar man ett jobbmejl?
    • Hjärta av jazz
    • Solstorm
    • "Resa, Amanda jag skall..."
    • Anna Lindh 1957 - 2003
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Doktor Bagges anagram av Ida J… på Mösstanten
    • Andra kvinnors liv av Jojo Moy… på Lottens Bokblogg
    • Torsdagsångest? Ja, ibland… på Mitt liv
    • Olycksfall på uppsalaewa
    • Under ytan av Kjell Eriksson på Mösstanten
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    september 2011
    M T O T F L S
     1234
    567891011
    12131415161718
    19202122232425
    2627282930  
    « Aug   Okt »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 900 407 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: