• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Dagens citat den 22 augusti 2011
Förlåt mig, men en generation utan jobb… »

Ekonomi på jobbet: Åtta sätt att döda kreativiteten

22 augusti 2011 av Tofflan


Tidigare i morse läste jag en artikel i en lokal blaska som man verkligen kan läsa ironiskt. Dessutom var den införd på ekonomisidan, under sidans rubrik På jobbet. Som du ser skojade jag till det redan i rubriken till det här inlägget och fick till en ironisk tvist.

Hur som helst, Charlotte Simonson, som har skrivit artikeln, kan ju inte hjälpa att hon jobbar där hon jobbar, men hon har ställt samman åtta sätt att döda kreativiteten på en arbetsplats. Och tänk, det är som att studera en handbok för vissa före detta chefer! Notera att jag skrev före detta. Ja ja mens! Lagen om karma.

Här kommer de åtta sätten. Exemplen vid varje sätt är dock mina:

  1. Gör arbetsgruppen homogen. Alltså alla i arbetsgruppen ska vara likadana. Blanda inte in nån ny kompetens i gruppen. Ett exempel: alla är kvinnor runt 35 – 40 år med småbarn.
  2. Ta inga risker. Om det dyker upp en ny idé – räkna på vad den kan kosta. Nya idéer kan vara alldeles för osäkra och kostsamma. Ett exempel: säg nej till allt från den som vill utveckla arbete, arbetssätt, arbetsuppgifter etc.
  3. Ge ingen uppmuntran. Beröm och uppskattning kan få folk att våga testa nya saker, men här ska vi göra som vi alltid har gjort. Ett exempel: ge folk tråkiga och tjocka böcker i present, som jobbet betalar, förstås. Då har de nåt att sysselsätta sig med i stället för att komma med nya idéer. Eller säg möjligen: ”Jag tror på dig!” och dra sen undan mattan för vederbörande.
  4. Tolerera inga misslyckanden. Misslyckanden ska fördömas. På så sätt minskar självförtroende och mod hos medarbetaren som annars riskerar att lära sig av misstaget. Förminska, skäll ut och bestraffa! Ett exempel: tolerera bara misstag bland dem som är homogena i gruppen. Den som sticker ut, till exempel en homosexuell, ska givetvis förminskas för sexualitet har ju med jobbet att göra.
  5. Förbjud kafferaster. Sitt vid datorn hela arbetsdagen och ta inga pauser. Pauser ger tanken fritt utrymme och det kan ge upphov till kreativitet. Diskussioner, miljöombyte, en promenad och liknande riskerar också ett öka kreativiteten. Ett exempel: låt den homogena gruppen fika i trekvart när det inte är fikarast i stället så att andra avdelningar/motsvarande reagerar. Den homogena gruppen ägnar stor del av den fikarasten åt att prata barn och snacka skit om den som inte tar fikarast när det inte är… fikarast. Men låt sen den homogena gruppen slippa lunch så att gruppmedlemmarna kan gå hem från arbetet klockan 14.
  6. Ta kreativitet för given. Kreativitet ska vara statiskt och nåt som bara vissa har. En del menar att den går att träna upp. Ett exempel: nej, nej, nej! Kväv redan i lindan såna tankar och sänd ner den som uttrycker sånt här i källaren för att rensa förråd!
  7. Omge dig med lakejer. Omge dig med ja-sägare. Då minskar du risken för kreativa tankar och utveckling. Ett exempel: anställ dina kompisar.
  8. Känn ingen tillit. Visa inget förtroende för de anställda. På så vis tystnar eventuella förslag. Ett exempel: detaljstyr kompetent personal, strunta i att styra inkompetent personal. Den senare lägger i alla fall ändå ut alla jobb på externa företag.

Nu blev du tyst, va?!

Dela det här:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Diskutabelt, HBTQ, Ironi, Personligt | Taggad arbete, beröm, Charlotte Simonson, dator, döda kreativiteten, detaljstyr, diskussioner, dra undan mattan, ekonomi, förbud, fördom, förminska, förtroende, gå hem, handbok för före detta chefer, homogen arbetsgrupp, humor, inkompetent, ja-sägare, kafferast, källare, kompetent, kompisar, kostnad, kreativitet, lagen om karma, lakejer, lägga ut jobb externt, litteratur, media, miljöombyte, misslyckanden, nej, ny idé, prata barn, present, promenad, rensa förråd, risk, sexualitet, skäll ut, slipp lunch, småbarn, snacka skit, statisk, tillit, tro, uppmuntran, utveckla | 10 kommentarer

10 svar

  1. på 22 augusti 2011 den 09:04 Gunilla

    Det där säger ganska säkert att det INTE blir så bra, det förstår man liksom med lilltån 🙂


    • på 22 augusti 2011 den 09:07 Tofflan

      Ehum… det är liksom det som är ironin i inlägget…


  2. på 22 augusti 2011 den 09:32 Monica

    Haha du får ju till det 5 o 8 haha , skönt å få skratta lite denna morgon


    • på 22 augusti 2011 den 09:38 Tofflan

      Få till och få till, det är ju taget ur mitt liv!..


      • på 22 augusti 2011 den 11:47 bloggoholicenMonica

        hoppas du inte missförstog mig , men jag såg ironi och skratta åt detta , kanske inte skulle ha gjort det för det er ju tragiskt ;(

        det värsta är ju att det är så det är på många ställen…


      • på 22 augusti 2011 den 12:06 Tofflan

        Ironi kan vara tragikomiskt – som den här bloggen.


  3. på 22 augusti 2011 den 09:57 Nurse Rached

    Ja, fy tusan, det är nog fler och fler arbetsplatser som ser ut så där idag. Huvvualigen… 😦

    På min arbetsplats som är 1 1/2 är gammal är knappt hälften av dem som var med från start kvar nu. (På vissa enheter har omsättningen varit 100%.) Så blir det när man inte lyssnar på medarbetare, tillämpar orimliga scheman och bemöter all form av kritik (läs idéer) med orden ‘passar det inte så tycker vi att du ska säga upp dig.

    Behöver jag säga att det är med vånda som jag går till mitt jobb i eftermiddag? Vissa arbetsplatser borde tamejtusan döskallemärkas eftersom de gör sina medarbetare sjuka och kväver all form av kreativitet som ligger utanför företagets policy eller s.k. värdegrund. Krampårej!


    • på 22 augusti 2011 den 10:51 Tofflan

      Ja det är fruktansvärt. Som arbetstagare är man inte på nåt sätt skyddad heller eftersom Lagen om anställningsskydd inte fungerar.

      Men du får vara glad som har ett jobb att gå till. Jag undrar fortfarande var jag ska hitta de 1 500 kronorna som jag behöver till klockan 15 idag.

      Kram!


  4. på 22 augusti 2011 den 11:11 Gunilla

    Ironin är noterad, men likväl kanske inte alla chefer har fattat det…


    • på 22 augusti 2011 den 11:40 Tofflan

      Nej chefer är ju inte alltid de smartaste på en arbetsplats.



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Skrevgreppet - behov av kroppskontakt, skydd eller bara egendomligt?
    • Tofflan testar: Vårtfri?
    • Bruten livslinje
    • En flicka som kallas Alice
    • Att fira en mamma
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Just nu i augusti på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
    • Inledningar #4 på Mösstanten
    • Nätter jag drunknar på Mitt liv
    • Just nu - Augusti 2022 på Lottens Bokblogg
    • Inledningar #2 på Mösstanten
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    augusti 2011
    M T O T F L S
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    293031  
    « Jul   Sep »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 886 992 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 514 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
%d bloggare gillar detta: