Det är inte lätt att vara städmaniker, som jag. Det är inte lätt att vara städmaniker när det är sommar och stekhett. Då vill man inte städa. Punkt slut. Men ändå… Jag har fått en ny bästa vän i min mani och det är en väldigt hjälpsam kompis!
I somras berättade mamma att hon inte klarar av sin dammsugare modell mindre. Tanken var att hon skulle kunna använda den för diverse smuluppsugning och sånt. Mamma är ju lite handikappad, så hon kan bara använda en arm och hand med kraft. Men den mindre dammsugaren var alldeles för tung för henne. Så sist vi sågs bytte vi! Jag hade nämligen en ännu mindre modell, också den funkar som handdammsugare utan pinne om man så vill. Jag har inte varit så nöjd med denna lilla, trots att den är av samma kända märke som mammas lilla, men något större. Min håller laddning 15 minuter och suger inte så värst bra. Men smulor fixar den!
Mammas lilla, som nu har blivit min lilla, är toppenbra! Och ska du inhandla en dammsugare för mindre utrymmen rekommenderar jag denna varmt.
Rekommenderas varmt!
Dammsugaren har två hastigheter/sug och som du ser på bilden har den också beslysning framtill. Superbra när man dammsuger i mörkar vrår! Pinnen/skaftet går att ta bort så det blir en liten handdammsugare som man kan använda till smuliga bord och sånt. Mamma hade förlagt bruksanvisningen, men den fanns att ladda ner som PDF från nätet. Alldeles utmärkt, för jag behövde bara sidorna 22 – 31 eftersom jag ju helst läser bruksanvisningar på svenska. Övriga cirka 90 sidor behöver jag liksom inte.
Hur det är med laddningen vet jag inte. Jag har laddat den en gång sen jag fick den i mitten av juli och den håller fortfarande bra efter ett antal varvs sugningar. Ja, jag har förstås inte sugit hela min lägenhet, men vissa rum flera gånger.
Slutligen kan jag säga att den här dammsugaren verkligen suger. Och då menar jag suger i dess rätta bemärkelse! Den suger upp smuts bra, alltså, på ursprungssvenska.
Har varit lite sugen, sorry:), på en sån här. Verkar behändigt.
Den är verkligen skitbra! Och jag hade ju tur att få min, så gott som, men de är ofta på rea på typ Elgiganten och såna ställen. Runt en tusenlapp får man ändå räkna med, men det är de värda!
Du,idag när jag gick runt med min lilla i hallen tänkte jag på hur himla glad jag är att jag köpte den när jag fick skattepengarna! Är en bosch men principen är ju densamma! gav 790kr på tretti.se o den är värd varenda krona o några till. den underlättar så mycket för mig !
Men jättebra, ju!!! Jag tyckte så synd om mamma som tycker att den här fina är för tung att dra med en hand, men nu har hon en städtjej som kommer och städar regelbundet, så behovet är inte lika stort.
den Är lite tung-men lättare än att hålla på med sopborste ändå. På min är det ett annorlunda handtag med,så det blir Bra grepp.
För mig funkar min, dvs mammas före detta, jättebra, men den var för tung för henne att dra med en arm. Annars har den bra grepp och så gillar jag belysningen! Mycket användbar i mörka vrår!