Tiden går långsamt idag. Jag trodde den skulle gå fort och sitter och funderar på om det är nåt jag glömt. Kommer inte på nåt…
Jag har…
- strukit kläder
- telefonerat med fru Hatt
- packat nästan allt
- kollat vägbeskrivning till hotellet
- twittrat
- kollat Pridehemsidan
- läst dagstidningar och kvällstidningar på nätet
- väntat på att få sms om att Rickard Engfors bok har kommit
- duschat
- försökt fixa till håret – och ser ut som Den Galne Professorn alt. Clownen Pennywise i It (en del tycker nog att jag är lika elak också…)
- fått sms från Nillan som passerade Uppsala per tåg
- knaprat cyklo-f
Och sen då??? Nu sitter jag här, klockan är inte ens ett, och äter choklad som jag hittade i kylen. Det är inte ens nån god choklad, men jag fick den i namnsdagspresent så jag äter den lite pliktskyldigast.
Funderar på dagarna som kommer… Vill att vädret ska vara bra, men solen inte för het, tack! Och definitivt inget regn!!!
I år bor vi på ett annat hotell än sist, bara högst tio minuter från Kungsan. Bra eller dåligt? Minibar? God hotellfrukost? Tyvärr inga stopp på vägen hem vid den bosniska korvkiosken… Men träff med fru och herr Hatt i kväll!
Hur ska det bli? BRA tror jag. HÄFTIGT! Förhoppningsvis några återseenden, förhoppningsvis ingen panikångest av folkmassorna.
Om två timmar går jag hemifrån, om tre timmar sitter Fästmön och jag på ett tåg som rullar ut från Uppsala central.
Stick iväg till Priden nu. Ha det nu riktigt gott, båda två. Lyssna till fåglar som kvittra och vila från twittra. Slit Dig från cyberns nät och ta Kära Hustrun i knä’t. skit i Bloggen och och dränera knoppen. Go’ Tur!
Vi kan inte sticka än för Fästmön, inte Hustrun (nån sån har jag inte!) jobbar fortfarande. Twittra och blogga lär jag göra från Pride, har med mig datorn, förstås. Att skriva tar bort ev panik. Men gott ska vi ha det, jag lovar! 😛
Ha dé!/Kram
Tack, raring, vi har det got! 😀
Kram!
Jag och Herr Hatt håller dig i handen om det blir panik .
Kram
Tack för att jag fick sitta ner en stund, jag blir matt av all förlust!
Ni är bäst!
Kramar!
Hej Tofflis !! vi får höras på sms igen om vi kan träffs nått, ni satt och dinerade igår och då ville vi ju inte störa 🙂 …vilken härlig schalgerkväll det var !!!
Jepp det får vi göra! Idag tänkte vi ta en tur på nåt museum och eventuellt dinera framåt kvällen på ”vårt ställe” i Gamla stan. Kanske blir det en titt i parken också nån gång, vi bor ju fem minuter därifrån!
Jag var faktiskt INTE så nöjd med schlagerkvällen, men jag ska strax blogga om den! 😛