En onsdag med små, små nålstick av regn. Men den gråa morgonen är på väg att ersättas av en svagt ljusblå himmel. Lite hopp, alltså!
Fästmön klev upp med mig i morse och såg till att Elias fick frukost i sig och kläder på sig. Sen åkte vi själva till skolan med matsäck i grabbens ryggsäck – det är ju Naturskola idag! Från början gillade Elias Naturskolan, men nu är det lite si och så med det. Tror ärligt talat att det är klasskompisarna som påverkar, för jag vet ju att han gillar att vara ute i naturen. Det är nämligen det man gör i Naturskolan. Gissningsvis tittar barnen efter vårtecken idag. Vi såg ju några under den gångna helgen, till exempel massor av bajs…
Vi såg mycket sånt här ute i naturen i helgen.
Men vi såg också späda små blommor, som dessa:
Små späda blå.
Ett av dagens vårtecken blir dock för min del att försöka få Clark Kents* vinterkängor** skiftade till sommartofflor***. Jag kör ju på dubbfria däck om vintrarna, så det är ännu inte nån panik med bytet, men det känns onödigt och slösigt att åka på vinterdäck. Det finns ett litet ställe ganska nära mitt hem som tar 150 kronor för ett skifte, så dessa kronor tänker jag försöka skrapa ihop. Vinterdäcken är ju maskindragna och det finns inget hopp om att jag ska få loss dem med enbart toffelkraft. Möjligen att min sisu hjälper, men troligen inte. Och ärligt talat tänker jag inte göra nåt försök. Min kraftansträngning blir att bära ut däck från förrådet till bilen – och bära in däck från bilen till förrådet. Sen är mina axlar nog inte så glada…
Anna går och hämtar Elias från skolan idag, för jag vet ju inte hur jag hinner. Det kanske är kö till däckbytet och då kan det bli snävt. Jag tänkte ge mig iväg om nån timma, ungefär. Då hoppas jag att värsta morgonrusningen är över och så är det en stund kvar till lunchrusningen.
I kväll jobbar Anna, så hon tar bussen till jobbet medan jag är hemma och utfodrar De Utsvultnas Skara. Husmor ska verkligen slå till i kväll med fiskpinnar, jasminris och remouladsås! Några av mina ”matgäster” lär jubla, medan andra lär sucka. Och en har redan aviserat att han gör egen mat i kväll.
En del jublar åt fiskpinnar, andra suckar.
Anna slutar jobba klockan 21 och jag tänkte förbereda Elias för sänggående innan jag faktiskt åker in till stan och hämtar henne. Annars lär hon inte vara hemma förrän runt klockan 22. Nu hinner hon kanske säga god natt till Elias om han inte har somnat tills vi kommer tillbaka! Nej, nya schemat är ingen höjdare. En sån här dag får Anna knappt träffa en del av barnen. Trist.
Det var en gång en trött pojke som somnade på väg i säng… Anna tog bilden 2007.
Nu väntar nyperkolerat kaffe på mig – känner du inte den härliga doften? – samt lokalblaskan. Utan kaffe stannar nämligen Toffelfabriken. Därpå blir det kraftansträngning borta vid förrådet. Hejåhå!
Utan kaffe stannar Toffelfabriken!
*Clark Kent = min lille bilman
**vinterkängor = vinterdäck
***sommartofflor = sommardäck
Visst är kaffe en livsnödvändighet!
Jag har alltid en mugg bredvid mig i klassrummet. Oftast hinner kaffet bli kallt innan jag dricker upp. Har vant mig vid kallt kaffe.
Hur långt är det att gå från Elias skola och hem?
Det är inte lätt att tillfredsställa alla familjemedlemmar alla dagar vad gäller middag. Jag är ganska tuff numera (ekonomin tillåter inget annat) så duger inte matsedeln får man äta macka. Vi ska äta rester från igår hemma idag: köttfärsgratäng och sallad.
Kram på dig!
Absolut!
Varför undrar du det??? Mellan skolan och hemmet tar det cirka 25 minuter att gå. Eller 2 x 25 minuter om man hämtar och lämnar. Han kan inte gå ensam.
Middag är inget kul, fantasin flödar inte, precis…
Kram!
Orsaken till att jag undrar är att är det längre än 3 km har han väl rätt till skolskjuts? Är det en ”farlig” väg kan man få skolskjuts om det är kortare för de yngsta barnen.
Eller han man andra regler i Uppsala?
Jag har ingen aning om det, men detta gäller ju när han bor hos mamma. När han bor hos pappa, som han är skriven hos, tar det två minuter… För övrigt måste ju nån vara hemma när han kommer hem och nån måste ju hjälpa honom på morgonen. Han är för liten för att ha egen nyckel. Jag förstår inte vad du är ute efter riktigt..?
Kära Tofflan, jag var inte ute efter något särskilt annat än jag undrade hur långt det är, med tanke på rätt till skolskjuts.
Jag förstår också att en 8-åring inte kan vara ensam hemma mer än kortare stunder.
Eftersom jag inte bor i Uppsala har jag ingen aning om hur det ser ut.
När mina barn gick på lågstadiet åkte de oftast buss på morgonen (hållplats utanför vårt hus) och blev hämtade av mig på fritids och vi gick hem ca 2,5 km (buss p g a farliga vägkorsningar) En promenad som kunde ta tid med 2 ungar.
Jag cyklade varje dag, på sommarhalvåret även ungarna . Då gick 2,5 km ganska fort =)
Jag menade absolut inget illa med min fråga, men ber om ursäkt om det uppfattades så.
Kram
Jag förstod bara inte vad skolskjuts eller inte hade med mitt inlägg att göra – jag skrev främst om mitt däckbyte och att jag skulle laga mat åt barnen i kväll när Anna jobbade. Sträckan är 2,3 kilometer mellan skolan och Annas bostad, jag mätte. Jag kan ingenting om skolskjutsregler ute i Förorten och vad som bedöms som farliga vägar. För att komma till närmaste busshållplats måste man dessutom gå genom skogen, där gångbanan går. Nån cykel har inte Anna, men en av tjejerna och förhoppningen var att vi kunde ha fått hjälp med den i måndags eftersom bakdäcket med växlar måste sättas på, men det gick inte.
I alla år har Anna traskat med mellan en och tre ungar. Jag vill gärna ställa upp och hjälpa henne, det är ju ett antal matkassar som ska med hem ibland också. Det enda jag kan göra är att skjutsa. Men det verkar som om många irriterar sig på att jag försöker vara hjälpsam- Det är ändå mitt val. Att sen bilen blir sliten skulle ha skett ändå. Och om jag klagar på att bensinen är dyr så är jag nog inte ensam om det idag.
Du skrev om att Anna skulle gå och hämta Elias och jag vet att det är mastig promenad. Därav min fråga.
Jag har aldrig blivit irriterad eller uttryckt mitt missnöje över hur du stöttar Anna genom att hämta och lämna barn. Jag är nog snarare avundsjuk på det ni har.
Mina barns far hade en annan inställning, så jag gick eller cyklade med barnen, inklusive tunga matkassar. Trots att det fanns bil i familjen. Men det är en helt annan historia.
Jag ber än en gång om ursäkt för min fråga, som ställdes helt utan baktankar.
OK, jag såg inte riktigt kopplingen. Anna har ju gått med ett antal matkassar och barn förr om åren också och som sagt, jag vill bara försöka hjälpa.
Det finns för övrigt flera andra skäl till alla skjutsningar, men jag har ingen lust att redovisa sånt i ett blogginlägg. Det känns lite… nej, ganska mycket trist, att det kanske är slut på skjutsningarna för ett tag framöver, se inlägget ovan.
Tycker det är tråkigt om du är avundsjuk. Jag är så glad för Anna, hon är ljuset i min annars tämligen nattsvarta tillvaro. Men jag är själv avundsjuk på dem som har jobb, så…
Så du har perkulator du 😉
Om du vill kan jag byta däck på Clark Kent – det är det enda, när det gäller bilar som jag klarar med bravur 😉
Svar: Vilka mediciner äter du? Är det bristsjukdom du fått? Från min tid som anorextiker har jag haft svårt att hålla kalciumet i schack. Ett tag var det så illa att jag fick s.k ”kalciumkramper”, fast nu tror jag att det mesta har rättat till sig!
Kramar
Jepp! Slipper tänka på att några kaffefilter ska ta slut, men det blir rätt mycket disk.
Däcken behöver bytas igen, tyvärr… 😦
B12 och folsyra är det just nu samt av och till järntabletter. Livslång brist.
Kram!
150:- var ett bra pris! 🙂 Jag förbannar mig själv för att jag för första gången lät däckverkstaden vinterförvara mina Tullemullens sommarskor när jag (de) bytte i höstas. Nu är det ebb i kassan och dubbarna rasslar mot den torra asfalten. Jag KAN byta däck men jag VILL inte, hehe. Varenda gång jag har kånkat på däck så har det resulterat i några besök hos kiropraktorn, ganska dyrt m.a.o. Hoppas Clark får på sig sommarpjucken idag.
Kram! 🙂
Sommardäcken är på, men måste bytas igen. Jag blir galen… 😥
kram!
Min D älskar fiskpinnar med remouladsås 🙂 Han brukar tillaga det då äter riktig fisk 🙂 Om man som vi har en unge medd ätstörningar så blir man överlycklig om de vill äta någonting och därför så har vi ibland olika matsedlar .
Kraft och mod vännen min !!
Kram
Ja det är ju svårt ibland att hitta rätter som alla gillar jättemycket, men som sagt en har avsiserat att han lagar egen mat.
Tack för att du finns!!!! Kram!