Dagen har blivit kväll. Denna dag som egentligen aldrig blev dag. Mörk och regnig och bara… trist. Nu har den snart passerat.
Jag har…
- skjutsat Fästmön till jobbet
- dammat och dammsugit
- tittat på torsdagens Babel (å, vad jag gillar Eva Beckman!)
- bloggat
- lämnat in Lotto
- köpt mat
- pusslat
- ringt mamma
- säkerhetskopierat filer
- rensat mobilen på bilder
Nu ska jag strax äta. Billiga färdiggrillade kycklingklubbor. Anna slutar inte förrän klockan 21. Då ska jag åka och hämta så snabbt det bara går. Det börjar nämligen en ny omgång av den brittiska TV-serien Brottet och straffet. Klockan 21. Så vi skyndar oss. Totalt åtta långfilmslånga delar.
Jag borde ha ringt L, jag borde ha mejlat B. Men jag orkar inte. Orkar knappt vara med mig själv.
Jorå, det går framåt med Renoir-pusslet, men långsamt. Än är inte alla 1 500 bitarna på plats. Hoppas ingen av dem ligger i min dammsugare…
Hostan är lite bättre, förkylningen likaså. Jag har inte tagit varken hostmedicin eller nässprej idag. Får inte slösa på det jag har, det ska räcka ifall jag blir sjuk längre tid. Eller igen. Det gör fortfarande ont att andas. Luftrören är tajta. Jag har ingen huvudvärk idag, första smärtfria dan på en vecka.
Vad har du gjort idag???
Du har hunnit med en hel del under dagen, jag tyckte inte att jag gjort så mycket, men när jag ”spaltade upp” så blev det en hel del och jag känner att jag med gott samvete kan vara nöjd, så även du förstår jag.
Ser fram emot ”Brottet och straffet” ikväll, älskar ju alla dessa Brittiska serier…
Skönt att du börjar känna dig lite bättre, det är ju så jobbigt att vara förkyld och vilket ”mastadontpussel” ni håller på med!
Var rädd om dig!
Ha dé!/Kram
Jo det blev visst en del… 😉
Brittiska serier är ju bäst, jag vet att du delar den passionen med mig! 😀
Ja nåt måste man greja med ibland (pusslet, alltså!)
Kramen!
ÅH vad ni är duktiga med pusslet, skulle aldrig ha tålamod 🙂
VI har lagt klart golvet idag, så nu ska jag gästblogga hos ronja, som jag skötte i fredags kväll .. vilken äära 🙂
He he, det är liiite pillrigare än att lägga golv, men jag är rätt tålmodig av mig. 😀
Skriv nåt fint nu så hästfröken inte skäms! 😛
Vi har haft nattgäster, så jag har lekt med en treåring, sen åkte vi till stugan och rensade lite, sen har vi bastat och nu sitter jag här och tittar på TV. På samma som ni, tror jag.
Jaaa, men kolla in TV11 nu får du se nåt kul! 😛