På lördag I kväll är det så dags för den fjärde och sista deltävlingen i årets melodifestival. Den går från Malmö. Därefter blir det så en omgång Andra chansen innan finalen går i Globen. Förhoppningsvis blir det livebloggande från en blogg nära dig. Tills vidare kan du smyglyssna på de tävlande låtarna och artisterna här:
- Melody Club – The Hunter
- Julia Alvgard – Better Or Worse
- Lasse Stefanz – En blick och någonting händer
- Linda Pritchard – Alive
- Anders Fernette – Run
- Linda Bengtzing – E det fel på mej?
- Nicke Borg – Leaving Home
- Love Generation – Dance Alone
Jag såg och hörde nånting tråkigt, ett gäng ballader, en hysterisk fluga, gubbar som försöker se ut som tonåringar, en knapp schlager och det startfält som jag tror hittills är det svagaste.
De som går vidare till final och/eller Andra chansen tror jag blir Linda Pritchard, Linda Bengtzing, Lasse Stefanz och Love Generation. Själv har jag en mycket liten favorit. Knappt. Men detta återkommer jag om på lördag i kväll!
Må bäste man/kvinna vinna!
♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦
Ja nu är det lördag och i kväll är det dags för den sista deltävlingen. Efter en minuts lyssning på varje låt känns denna deltävling som den svagaste, men detta kan ju, som sagt ändra sig. Eller också är det så att jag faktiskt redan har hört min(a) favorit(er) och är nöjd så! Det är ju tolkningsfråga, en högst personlig sådan också eftersom det ju handlar om tycke och smak.
I kväll blir det som vanligt livebloggande från en blogg nära dig! Vi ses senare! nu!
Inledningen var till en början en enda skrikorgie från publikens sida. Sen sjöng programledarna en hyllningssång till Malmö. Det var… inte bra.
- Melody Club – The Hunter
Det börjar blinkande. Och en svag, skrikig röst. En ganska fartig låt – som hade vunnit på att ha en starkare sångare. På det här sättet kommer den aldrig loss, riktigt. Det blir… trist. Lite trist, i alla fall. - Julia Alvgard – Better Or Worse
Axelpuffar är inte snyggt. Det här är en typisk schlagerballad. Bra sångröst som håller och som inte briserar i falsksång. Inte nåt stort framträdande, lite hoppig dans. Men rösten är kanon. Frågan är om låten är en totalvinnare. - Lasse Stefanz – En blick och någonting händer
Nej, nej, nej! Bespara mig från dansband. Varför fick inga andra artister framföra den här låten än en karl som sjunger ”händööör” och ”kännööör”. Nej, de här artisterna slår möjligen i en byhåla – dock inte Metropolen Byhålan. - Linda Pritchard – Alive
Powerballad framförd i gräslig klänning. Påminner om en gammal schlager. En sån ung tjej… Men rösten är stark. Riktig power i den. Hon tar i så jag är rädd att hon spräcker klänningslivet. Lite väl högt… - Anders Fernette – Run
Har han sovit en vecka på en sida? Vem gjorde hans hår? Ser inte riktigt bra ut. Sången är också sisådär. Rösten passar inte den här typen av rockigare låt, den är för tunn och ljus. Och varför klättrade folk på lakan på scenen? Störande! - Linda Bengtzing – E det fel på mej?
Bra beat, men gul klänning och lårstövlar..? Gult är ju fult! Och i versen exploderar hon och den hysteriska flugan kommer fram. Men det här, mina vänner, det är en schlager! - Nicke Borg – Leaving Home
Nasal sång. Ett försök till manlig powerballad, men rösten räcker inte. Det låter inte falskt, men rösten är för svag. Tråkig låt. - Love Generation – Dance Alone
Publiken är med. Bra beat. Pigga tjejer i konstiga scenkläder. Den här är min favorit i kväll! Lite action, om inte annat, även om det är lite svajiga sånginsatser i verserna.
Så var det lite mellanspel. Då passar jag på att hämta en kall öl! Rickard Olsson franska skämt var det töntigaste jag har hört sen jag gick i 8:an… Varken Hurricane eller The Ark tillhör mina favoriter, så jag avstår från att kommentera.
Och vinnare i den fjärde och sista deltävlingen blev…
- Linda Bengtzing (direkt till final)
- Linda Pritchard (gick till Andra chansen)
- Nicke Borg (direkt till final)
- Love Generation (gick till Andra chansen)
Min prognos stämde hyfsat – tre av fyra rätt. Men om det verkligen är RÄTT låtar som har gått vidare totalt sett känns högst osäkert.
Nästa lördag går Andra chansen från Sundsvall. Tyvärr är Andra chansen upplagd så att två bra låtar kan få mötas i nån sorts delfinal. INTE BRA upplägg!
Vår musiksmak förenas enbart i Danny som det verkar i år. Jag gillade Melody Club bäst och gav den min tredje 4:a i år. Linda Bengtzing var också lovande och då speciellt i versen. Jag tyckte förra veckan var svagare.
Den här gången var det mest trista låtar, tycker jag, inte så många ”konstiga”. Men nån liten favorit har jag väl och som sagt, jag tror ju att en av dina två favoriter går vidare.
Usch och fy för MF … Annat var det på den gamla goda tiden … DET var MF det ;-D
Kram och good morning
Saker och ting måste utvecklas, vet du 😀 Men jag säger inte att det är bättre med fyra deltävlingar och en andra chans innan svensk final. Det känns för mycket.
Kram och god morgon! 😀
Eftersom tydligen varken Boppers eller Jerkan är med, så säger jag:
Skicka Babsan, där finns i alla fall legs to die for!
Babsan har åkt ur, tyvärr! 😛
På länk från norska landsbygden; jag lyssnar på webben i väntan på kvällens film.
Llåt 1 låter riktigt bra, fartig och härliga gitarrer som jag diggar.
Han hade för klen röst, tyvärr!
Njä, Melody Club var ingen höjdare. Men låt nr 2 tycker jag är okej. Riktigt bra rentav. Chosefri artist som sjunger rent.
Håller med! Julia Alvgard har en jättefin röst och låten är ganska bra.
Låt 2:
Jag måst erkänna att låten gick mig helt förbi, totalt ointressant och när jag kollade tittade jag mer på de fula kockmössorna man lagt på hennes axlar.
Ja det var verkligen kockmössor på axlarna! Men jag gillade sången!
Låt 3: jag gillar inte dansband. Punkt.
Samma här. Detta är inte schlager.
Lasse Stefanz…men vilken dålig låt! Vilken usel text! Som om nån försöker driva med dansbandsgenren… Det är NÄSTAN bra, konstigt nog, men ändå är det uselt. Mysko.
Uselt.
Låt 4: en mäktig powerballad framförd av en snygg tjej som kan sjunga! Men ballader är lite tröttsamt. Gilla eller ogilla? Gilla
Lite väl högt men rösten bar. Imponerande!
Linda Pritchard har en imponerande röst fast ett lite jobbigt tonläge. Enormt rent och stilsäkert vad gäller ljus och dekor, snyggt. Men trist låt tycker jag.
En stark pipa, ja, men vad hade hon på sig???
Anders Fernette. Aj! Det lär riktigt illa på några ställen. Och en konstig låt. Ingen låt alld egentligen. Han ser trevlig ut, men hårstylisten borde kickas.
Riktigt illa låter det! Och han har sovit på håret.
Låt 5: Bra röst dålig låt.
Vilen tur att jag kan hänga här. Filmen som ses på är Mean girls 2. Så är det när det finns flickor på 7, 14 och 45 som bara vill se jentefilmer. Mannne har flytt till andra tv:rummet och jag här på nätet =)
Nej, inget var bra i detta!
Låt 6: Linda är ett energiknippe som man blir glad av. Men låten är så tyipsk Skaraschlager. Tror dock att den går direkt till final.
Minus för Carolagulklänning
Ja det är en typisk schlager. Energiknippe = hysterisk fluga. Ja klänningen var INTE fin!
En klassisk schlager är alltid bra, och Linda Bentzing är proffsig. Intressant med dom gula vad det nu var, stövlar, strumpor, leggings?
Hysteriskt, men som sagt, en schlager. Lårstövlar, kallade jag fot- och benkläderna..?
Jag tyckte klänningen var snygg!
Gult är alltid fult! 😀
Det är vi ense om =)
Äntlígen! 😀
Låt 7: det här gillar jag! Mello är kanske inte rätt plats, men låten fastnade direkt.
Jag har ju inte lyssnat på låtarna i förväg, utan det är första gången nu i kväll.
För svag och tunn röst för denna låt som hade kunnat bli så bra med en djup och fyllig manlig stämma. Nej tack!
Nicke Borg. Jag vet inte vad jag tycker.
Tycker. Inte. Om. Icke Nicke, för min del!
Låt nr 8: Snyggt nummer, duktiga tjejer. Okej låt.
Ja den här var det lite fart i! 😀 Man blir glad av den!
Låt 8: inte min smak varken ljudmässigt eller visuellt. Menlöst trams man skakar till på disco, men det är kanske sånt här vi ska skicka ut i Europa?
Ja det är det kanske! 😀
Såg på facebook att någon kallade dem bratzdockorna =)
Ja det kanske är rätt beteckning! Men låten var kul och glad och positiv, lite girl power! 😀
The Ark = kvällens bästa låt^^
Nej usch!
The ark hör till mina favoritband.
Sorry, men inte ett av mina.
Yes! Linda B direkt till globen!
Som jag tippade i förväg! 😀
oavsett vad man tycker så kan man inte låta bli att bli glad av hennes smittande energi.
Ja låten är fartig, har bra beat öch är en riktig schlager. Fast klänningen och lårstövlarna är ju gula…
Jag vet inte vad som hände med din blogg. Laggade som f*a*n, men till slut kom jag in igen =)
Tänk att låten jag gillade bäst ikväll gick till final. Och Bengtzing har en smittande energi.
Tack för ikväll.
Nu ser jag slutet på Mean girls 2. Ibland får man offra sig =)
Kram
Det var nog väldigt mycket trafik hit i kväll… Vi har just sett Downton Abbey. 😀
Hare gott! ORANGE rules!
Kramen!
OJ här var det kommentarer… jag tyckte också love generation var bäst…och tätt följd bengt´zing. prichard var en fin låt, men lät som grekland eller nått… inget bra tävlingsbidrag !
Ja, Love Generation var min favorit och Linda Bengtzing har helt klart en schlagerlåt! Nu får vi se hur det går, Sverige kanske inte ens kommer med till Tyskland, liksom…
Tror Linda b hade ” snott ” kläderna av Hr Lindarw 🙂
Ja men visst! Så var det! 😛
Är det inte ovanligt svaga bidrag i år? Hittar ingen riktigt kanonlåt förutom Dannys som jag tokgillar…
Jag håller med! Jag gillar Danny och Shirley’s låtar, det är de enda som jag skulle kunna tänka mig att lyssna på – om Tofflan själv får välja! 😀
[…] bloggare om melodifestivalens delfinal 4: Jontas, Tofflan, Eva, Pierre, Walentine, ESC-panelen och […]