• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Knäppa nyheter ytterligare en gång
Det tog »

En liten telefonkö som start på dagen

22 februari 2011 av Tofflan


Klockan har just passerat åtta. Klockan åtta öppnade Kundtjänst vid Arbetsförmedlingen. Det är dit jag är anmodad att ringa nån av de tre kommande dagarna. Jag ringer två minuter över åtta. Efter att en icke mänsklig röst gett mig anvisningar har jag nu hamnat i telefonkö. Plats 27. Förmodad väntetid är fem minuter. Jag väntar och skriver under tiden…

Sen får jag prata med en människa. Människan heter Ing-Marie och är den första som lyssnar på mig från Arbetsförmedlingen på över ett år. Hon lyssnar, frågar, svarar och kommer spontant med konkreta råd och tips som jag tänker omsätta omedelbums. Vi pratar i en timma, en minut och 50 sekunder. (Uppdämt behov, eller?)

En av de saker jag ska företa mig nu, när jag har samlat mig efter denna timma i telefonen, är att kontakta en eller ett par chefer på Arbetsförmedlingen i Uppsala. Tvärtemot vad min handläggare har sagt så är det faktiskt så att Arbetsfömedlingens främsta uppgift är att förmedla jobb. Det var vad jag fick höra nyss.

Men nu behöver jag hjälp och jag behöver hjälp av en handläggare som stöttar och pushar och piskar på mig om så behövs. Fast Ing-Marie tyckte att jag hade sökt väldigt många jobb och gjort väldigt mycket på egen hand – eller, som hon sa

Du har ju gjort allting själv!

Jag fick höra att jag inte är ensam i min situation, men att jag inte är värdelös. Inte alls. Värdelös. Det ordet som har varit mitt andranamn sen den januaridagen jag gick från jobbet för två år sen.

Tyvärr jobbar inte Ing-Marie här i stan utan uppe i norr. Sollefteå, om jag inte hörde fel. Det är synd, det. För fler människor som hon skulle behövas här nere. Men tur för de arbetssökande som bor där uppe!

Tack för din tid idag, Ing-Marie! Just nu har jag brutit ihop, men du har gett mig nya krafter och jag ska ta nya tag när jag har gråtit klart

Dela detta:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Diskutabelt, Personligt | Taggad Arbetsförmedlingen, bryta ihop, chefer, föremedla jobb, gråta, handläggare, hjälp, kundtjänst, lyssna, människa, nya krafter, nya tag, piska, pusha, råd, söka jobb, Sollefteå, stötta, tack, telefoni, telefonkö, Uppsala, värelös | 26 kommentarer

26 svar

  1. på 22 februari 2011 den 09:47 Gunilla

    Tänk att ibland är det så att när man ÄNTLIGEN får rätt o riktigt respons så reagerar man och bryter ihop, men jag tror det är i en positiv anda, och vad GLAD jag blir att höra att du träffade på en bra människa för en gångs skull !!

    Kram Tofflis


    • på 22 februari 2011 den 10:45 Tofflan

      Tyvärr jobbar Ing-Marie ju inte här i Uppsala, men de uppe i norr kan vara stolta och glada över att ha en sån tillgång som hon! Kompetent och medkännande, utan att bli sentimental och tramsig.

      Kramen!


      • på 22 februari 2011 den 18:43 Ingmari

        Tack Tofflan för dina värmande ord. Värmer gott i hjärtat att få läsa dina ord när jag bara gjorde mitt jobb. Jag hoppas nu att resten går bra för dig. Gåvan att skriva har du…kanske du kan göra mer av det. Jag kommer i alla fall att fortsätta läsa din blogg då jag tycker du skriver bra och fyndigt. Förresten jag bara jobbar i Sollefteå…jag bor i det vackra Kramfors 🙂 Ha det gott och lycka till i framtiden.


      • på 22 februari 2011 den 18:50 Tofflan

        TACK! Det är jag som ska tacka! Att få höra att jag inte är värdelös – bara det i sig var fantastiskt! Du gör ett bra jobb och jag önskar att fler anställda vid Arbetsförmedlingen vore som du. De goda råden och tipsen har jag tagit till mig och ska omsätta i praktiken.

        TACK än en gång! Du lyssnade och jag kände mig sedd. En hel timma… Hoppas dina kollegor inte blev galna på pladdermajan i Uppsala 😀

        Fortsätt GÄRNA att läsa OCH kommentera här!

        Allt gott till dig!!


  2. på 22 februari 2011 den 09:51 Monica

    skönt att det finns dom sjätnorna nånstans där ute, Hoppas Ing- Marie får en kanondag;)


    • på 22 februari 2011 den 10:46 Tofflan

      Ja, det innebär att det finns hopp för Arbetsförmedlingen. Jag berättade för Ing-Marie om min blogg och jag hoppas att hon läser det här.

      Nu är det upp till mig att kontakta en eller annan chef… Men jag måste återhämta mig först.


  3. på 22 februari 2011 den 09:51 Monica

    *stjärnorna*


    • på 22 februari 2011 den 10:46 Tofflan

      Ja jag fattade! 😀


  4. på 22 februari 2011 den 10:18 Inna

    Åh , jag blir alldeles tårögd!
    Vad glad jag blir att du fick prata med rätt människa äntligen!

    Hoppas detta blir en fin dag för dig. Själv ska jag bara plugga.

    Kram
    ps. fin cerise färg i dag, eller är det en nyans =)


    • på 22 februari 2011 den 10:47 Tofflan

      Tyvärr för mig så jobbar hon inte här utan norröver, men vilken tur dessa människor har som får träffa henne där uppe.

      Det var ett omtumlande samtal och jag tror inte att jag pallar så mycket mer idag.

      Kram!

      Cerise? Hos mig är den vinröd..? 😯


  5. på 22 februari 2011 den 10:45 Rippe

    Kram!!!!


    • på 22 februari 2011 den 10:48 Tofflan

      KRAM! 😀


  6. på 22 februari 2011 den 11:06 Monica

    Skönt att höra att det finns vettiga människor på Af! Det kanske är början på en vändning för dig nu…


    • på 22 februari 2011 den 12:09 Tofflan

      Fast det gäller ju inte AF i Uppsala där jag bor… Jag håller på att samla mig för ett samtal med cheferna där nu…


  7. på 22 februari 2011 den 11:07 Stattinskan

    Alla goa människor kommer från Sollefteå ;-D Nä, men skämt och sido har de en helt annan inställning/attityd till människor. Det saknar jag oerhört mycket ibland nu när jag befinner mig i ett annat ”människoklimat”.
    Ta bara Bredbandsbolaget tekniska support som sitter uppe i norr. De är sååå goa, tålmodiga och ytterst vänliga att jag ibland blir helt stum (sedan att Bredbandsbolaget som bolag är krångligt, det är en annan historia)!
    Skönt för dig att äntligen få prata med en människa som förstår och lyssnar!
    Kramar


    • på 22 februari 2011 den 12:11 Tofflan

      Ja jag tänkte på dig när jag pratade med henne! 😀 Två vänliga själar från Sollefteå…

      Mitt bredband via Bredbandsbolaget funkar bra (jag har två bredband, det andra är mobilt och genom ett annat bolag) och det är tur där. Vid nåt tillfälle hade jag nåt problem, men det var lögn i h-e att få tag i en människa för att få support…

      Kramen!


  8. på 22 februari 2011 den 12:30 åsa

    Så skönt att du fått prata med en vettig människa på AF, även fast hon inte fanns i Uppsala.
    Vet, att det finns de som gör ett bra jobb på AF, men de verkar vara få..
    Förstår att du kan känna dig ”dränerad” efter ett så långt samtal, men hoppas att du mår bättre trots allt.
    Ha dé!/Kram


    • på 22 februari 2011 den 14:03 Tofflan

      Tack, Åsa, det var oerhört befriande att få höra att jag har gjort allt själv och att jag inte är värdelös – bara det… Men det var mycket annat som sades också.

      Idag orkar jag inte ringa nån chef och tjafsa, men i morgon ska jag ta nya tag.

      Nu har jag också fått bekräftat att det finns folk på Arbetsförmedlingen som är kompetenta och empatiska utan att vara tramsiga. Det finns hopp! (Och jag är säker på att din dotter är en av dem också, för den delen, särskilt med den mamman hon har!)

      Kram!


  9. på 22 februari 2011 den 13:19 lena

    Vill bara ge dej en kram!
    Och självklart är du INTE värdelös!
    Du är värdefull!
    Så upprepa detta nu 99 gånger!


    • på 22 februari 2011 den 14:03 Tofflan

      Tack! Och kram tillbaka!


  10. på 22 februari 2011 den 14:22 filifjonkan

    ja, det finns underbara människor – synd bara att de är så sällsynta!
    själv är jag av outgrundlig anledning i fas 3 på af, trots att det inte ens gått ett år sen jag lämnade mitt jobb… kan inte direkt påstå att min afhandläggare gör något, för ”det är inte af:s uppgift att förmedla jobb”
    Kanske dags att byta namn i så fall?


    • på 22 februari 2011 den 16:33 Tofflan

      Den här personen var så uppenbart på rätt plats! Jag hoppas att hon får den uppskattning – av såväl chefer som klienter – som hon är värd.

      Visst är det kanske dags att byta namn på Arbetsförmedlingen om den inte har till uppgift att förmedla jobb!


  11. på 22 februari 2011 den 15:48 FEM

    Grattis till att ha fått höra positiva ord idag!! Hoppas att det stärker dig och att du får kraft att ringa cheferna också. Fast i morron, det förstår jag nog. Man orkar inte med hur mycket som helst på en dag. Inte känslomässigt.

    Pussen och kramen Pullan!


    • på 22 februari 2011 den 16:30 Tofflan

      Du förstår precis. Jag har knappt suttit vid datorn idag ens.

      Kramen! 😀


  12. på 22 februari 2011 den 19:35 Jonas

    Men vad skönt, tänk att det finns folk på det där stället som faktiskt har insett vad dom finns där för. Tråkigt bara att Ing-Marie satt så långt bort.
    Men du fick tala med en person som gav dig lite nya krafter, verkar det som.

    Allt gott till dig

    KRAMAR


    • på 22 februari 2011 den 19:45 Tofflan

      Jaa jag fick nya krafter även om jag behövde dräneras först! Och extra glad blev jag att I-M hittade hit till min blogg och kommenterade! 😀

      Kramar till dig!!



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Hur avslutar man ett jobbmejl?
    • Vilket djur är du - på jobbet?
    • Förmiddagsrapport
    • Högskoleprovets orddel 2011
    • Akta dej, Katja
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Olycksfall på uppsalaewa
    • Under ytan av Kjell Eriksson på Mösstanten
    • En dag i mitt liv på Mitt liv
    • Kort, men gott på Mitt liv
    • Veckan som gått på Mitt liv
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    februari 2011
    M T O T F L S
     123456
    78910111213
    14151617181920
    21222324252627
    28  
    « Jan   Mar »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 899 934 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 52 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
%d bloggare gillar detta: