Torsdag och Antikrundan på SvT 1! Tack för att jag hann att titta i kväll! Men jag undrar vad som hänt min expertkollega fru Hatt. Denna lyste med sin frånvaro. Å andra sidan lyste vår expertkollega i väst, orange-experten Inna, upp mitt program!
- I kväll blev det en massa intressanta lektioner om samisk historia och kultur. Birger Nordin visade sin fina samling.
- Besökarna hade förstås med sig en hel del samiska föremål, bland annat en man som kom bärande på en vagga som han själv legat i som barn.
- Nils Nilsson Skum var en sägenomspunnen samisk konstnär, som bland annat sades ha haft två fruar och massor av ungar. En kvinna kom med ett hiskeligt älghuvud av sagde konstnär. Huvudet värderades till runt 10 000, men varken ägarinnan, Orange-experten eller jag tyckte det var annat än… hiskeligt. Fult, alltså.
- En litografi, inköpt för några tusenlappar, visade sig vara en Picasso och värderades upp till en halv miljon. Inte illa!
- En ung tjej kom med sin mosters gamla handväska. Ingen märkesväska och därmed låg värdering, men med det fiffiga lilla skofacket var den just… fiffig. VAR VAR FRU HATT? Vi hade behövt ett expertutlåtande här!
- Snyggve visade ljuskronor för Anne Lundberg och jag hörde ända hit hur Orange-experten i väst FLÅSADE. Men vi var rörande överens om att Snyggve nog antingen är borgerlig eller bög – eller rentav både och.
- Mannen med de röda brillorna envisas med att ha sina tröjor knutna runt halsen. Jag blir irriterad för jag tror att tröjorna är snygga och tål att visas upp. Alltså, antingen har man en tröja på sig eller också inte!!!
- Knut var iklädd en förskräcklig rutig kavaj och en än mer förskräcklig grön slips med vita prickar, Claes sin gulrutiga kavaj. Knuts lite för korta byxa blottade ett hårigt ben, men var lugn, var lugn! Inna har fyra rullar silvertejp som hon genast sänder till Uppsala! Förutom dessa kavajer tycktes samtliga övriga var iklädda ytterplagg i Innas favoritfärg orange. Allt gult är fult, det vet vi, men orange… Det är bara lysande vackert!!!
Nästa torsdag är rundan kvar i Kiruna!
Jag vet inte hur jag ska hämta mig från denna chock. En hel timme orange är traumatiskt. Kanske tur att jag är i Norge nästa vecka 😉
Tack och lov var experten från Lilla Paris (han som bedömde älgen) välvårdat klädd i mörk kavaj. Det är ordning på folk där jag bor =)
Men visst är det fjolligt att ha tröjan knuten så! Han har det så hela tiden. På varje bild. I varje program!
Kram
Kan du alls sova i natt??? När du är i Norge kan jag mms:a över lite bilder med orangea saker så att du blir lite glad! Skulle du vilja det, hum???
Jag undrar om vi inte ska erbjuda våra tjänster som stylister… Knut var värst i kväll, Claes gula kavaj är hemsk och Tröjmannen…
Kram och dröm orange! 😆
Snyggve är MIN MIN MIN och bara MIN, basattnivetdårå
Då får du duellera med Inna! 😛 Hon vill också ha honom!
Med risk för att låta ” störig ” jag tror min chans är större än Innas, hoppas det iallafall 😉
Ehum, jaaa… och jag tror att det beror på… att Inna gillar turkos och inte orange! ❗