• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Händer – för möten och avsked
Närmare »

Kritisk röst på Fejan blev hemskickad från jobbet

03 januari 2011 av Tofflan


Får man skriva vad som helst om sitt jobb på Facebook? Eller snarare: får man likna sitt jobb vid ett dårhus? Nja, inte om man jobbar på Volvo i Skövde. Då blir man nämligen av med jobbet. Eller man blir hemskickad, i alla fall. Nu har fallet blivit en fråga för facket.

Är det illojalt att kalla sitt jobb för dårhus? Kanske om man i samma veva talar om exakt var man jobbar. Men samtidigt, får man inte ha dåliga dagar alls på sitt jobb? Är det fullkomligt omöjligt att nån gång få känna att jobbet är just ett dårhus?

Att likna jobbet vid ett dårhus var vad en person gjorde. Två andra hade skrivit andra inlägg om Volvo, oklart om vad, men negativa. De blev av med jobben.


Har arbetsgivaren rätt att bestämma över dina åsikter?

                                                                                                                                                       Jag kan tycka att man kanske inte ska jobba på ett ställe som man liknar vid ett dårhus. MEN… ALLA jobb kan vara dårhus vissa dar. Däremot bör man naturligtvis inte skriva om företagshemligheter eller sekretessbelagda saker. Jag tycker det är värre när man ägnar sig åt privata affärer och mystiska kurser på arbetstid i stället för sitt jobb. DÅ är man VERKLIGEN ute och cyklar. På arbetstid, som sagt.

Och så kan man ju fråga sig om den som upptäckte inläggen på Facebook var nån som gjorde det på arbetstid och som arbetsgivarrepresentant. Det har ju blivit tämligen oklara roller på Fejan numera, eftersom såväl företag som privatpersoner kan ha konton där.

Hoppas nu att facket inte viker sig för arbetsgivaren. Detta handlar om yttrandefrihet – om det enda misstaget var att jobbet liknats vid dårhus och man inte yppat några hemligheter om jobbet som sådant. Jag tycker INTE det föreligger skäl till att ge skribenten sparken. Jag tror att Volvo i Skövde har bitit sig i svansen och visat att man är en arbetsgivare som inte har särskilt högt i tak. För hade man haft högt i tak så hade man som arbetsgivare uppmuntrat till diskussion, till och med internt.

Vad tycker du? Ska man få skriva vad/hur man vill om sitt jobb på Fejan och i bloggar???

PS Twitter har nobbat ett bud från Fejan och tackat nej till 500 miljoner. Dollar. I aktier. Twitter vill utveckla affärsverksamheten på egen hand och Fejan hade inget intressant att bidra med. Så kan det gå.

Dela det här:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Diskutabelt, Personligt | Taggad arbete, arbetsgivare, blogg, dårhus, Facebook, facket, få sparken, företag, företagshemligheter, högt in tak, illojalt, internt, media, mystiska kurser, på arbetstid, privata affärer, privatperson, sekretess, skriva, Twitter, Volvo i Skövde | 11 kommentarer

11 svar

  1. på 03 januari 2011 den 20:49 Inna

    Så länge man följer lagar och regler bör yttrandefriheten gälla. Men man måste vara beredd att stå för konsekvenserna av vad man uttrycker i det offentliga rummet. Om man kan bli avskedad för att man liknar jobbet vid ett dårhus på fb, ska man bli detsamma om man säger det i fikarummet i så fall.

    Vi har haft en himla diskussion på jobbet om just fb. Några gamla konservativa stötar ser Internet och fb som något djävulen har hittat på.
    Det gick så långt att min yngre kollega, som liksom jag har mycket kontakt med elever på fb, fick igenom i den fackliga samverkansgruppen att det protokollfördes att vi lärare får ha våra elever som vänner på fb.
    Men fb är den kanal där man snabbast når elever med information, kan handleda, ta emot sjukanmälningar osv.

    Det är en komplex fråga.

    Men det är viktigt att det är högt i tak och att man kan framföra kritik, likaväl som positiva omdömen. Jag har som tur är en sådan arbetsplats. Frustrationen för oss anställda är inte gentemot närmaste chefen , utan hans chef. Eftersom jag arbetar i en liten kommun och har beslutsfattarnas barn som mina elever, tänker jag mig för många gånger när jag uttrycker min åsikt. Utan att ge avkall på min integritet.
    Jag skriver inget negativt om mitt jobb på fb, däremot har jag framfört kritik mot politiker, ag och andra aktörer som påverkar hur jag kan utföra mitt arbete i min blogg.
    Men på fb tänker jag mig för. Jag har både kollegor, elever, chefen, föräldrar, andra kommunala chefer och politiker på min vänlista.


    • på 03 januari 2011 den 20:53 Tofflan

      Man ska nog vara på det klara med att det man skriver på Fejan eller sin blogg är sånt man kan stå för om det kommer till kritan öga mot öga. Rena arbetsproblem t ex sånt som gäller arbetsmiljön etc tycker jag att man i första hand ska diskutera på jobbet, internt, inte på Fejan eller i sin blogg. Men jag vet också att det finns färre och färre forum för interna diskussioner på dagens arbetsplatser. Minns att våra fikaraster var otroligt… kritiserade för att vi diskuterade för mycket, skrattade för högt eller vad det nu var. Vi var inte riktigt comme il faut.


  2. på 04 januari 2011 den 00:06 Fru Zophie Klon

    Jag vill försvara dårhusen, de kan vara ytterst trevliga arbetsplatser och mycket viktiga platser för asyl när man är skör eller sjuk. Det är ett ord som borde erövras precis som ord likt bög eller flata. Fram för fler dårhus med värme och empati istället för piller och ensamhet i en lägenhet med boservice! Så om Volvo nu kallas dårhus kan det vara rent av beröm!


    • på 04 januari 2011 den 00:24 Tofflan

      Det var en annorlunda syn på saken! 😀


  3. på 04 januari 2011 den 08:25 Gunilla

    Jag håller med dig i din kommentar att det man skriver på fejja eller blogg är saker man står för även öga mot öga med chefer. det enda illa jag skrivit om min arbetsplats har varit att vi varit grymt överbelastade i perioder, vilket diskuteras öppet även på arbetsplatsen, tex.

    Däremot har jag tagit upp fler trevliga aktiviteter jag gjort med mitt jobb och arbetskamrater !


    • på 04 januari 2011 den 08:55 Tofflan

      Jag tror att om arbetsgivaren sätter upp förbud kring vad man får skriva om så blir det fel. Utan förbud kan det i stället bli good will-prylar – som när du skriver om kul och bra saker som händer/ni gör på ditt jobb. Alla jobb är tuffa ibland, en del är rena dårhus då och då – men det ska man också få uttrycka utan att man censureras. Fast som sagt, då är det ju viktigt att man har en dialog internt och många arbetsplatser har inget forum för det. Det är inte alltid fikarsten, intranät, personaltidning passar och alla vågar inte knacka på hos chefen…


  4. på 04 januari 2011 den 17:18 Micael

    Men att skriva att chefen är en knäppskalle är ju att röja en företagshemlighet ……


    • på 04 januari 2011 den 17:24 Tofflan

      😆 Ja, det kanske man inte ska avslöja!..


  5. på 04 januari 2011 den 21:56 kloppan

    jag håller med inna. yttrandefriheten borde gå före men jag vet t ex att min arbetsgivare övervakar både bloggar o fb. den negativa kritik jag har om apoteksbolaget ser jag ingen som helst anledning att dryfta så här utan med personer det berör så att man kan få en positiv utveckling.


    • på 04 januari 2011 den 22:29 Tofflan

      Det är ju det bästa, att ta upp problemen med dem det handlar om eller med dem som kan ågärda bristerna. Men ibland går ju inte det av olika skäl. Därmed inte sagt att man bör blogga/fejsbooka om VAD som helst.


  6. på 28 juli 2011 den 14:24 Lojalitetsplikten « Görans tankar och bagateller

    […] som skrivit: Fjärde väggen, Tofflan, Tokmoderaten, Vardagskrig, Flutetankar, Adventskalendern, Kaj Raving, Lisa […]



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Östgötska ord och uttryck: E (och även lite ä)
    • Östgötska ord och uttryck: Knuschlig och muschla
    • Nu har jag gett upp!
    • Hur avslutar man ett jobbmejl?
    • Tofflan talar vett och etikett 2: "Man får inte..." vid matbordet
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Vilka dagar! på Mitt liv
    • Festligt värre! på uppsalaewa
    • Nationaldagen och litteratur på Mösstanten
    • På väg! på Mitt liv
    • Tisdagstrion v 22: Å, Ä, Ö (mi… på Lottens Bokblogg
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    januari 2011
    M T O T F L S
     12
    3456789
    10111213141516
    17181920212223
    24252627282930
    31  
    « Dec   Feb »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 884 467 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 514 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: