Den vänliga Systerdyster skickade härom veckan ett meducinpaket till mig. Ett paket som innehöll andlig spis i form av böcker, men även lekamlig spis i form av Fazergodis. Och just idag beslutade jag mig för att prova på en Dumle lakrits.
Lakrits är bra mot illamående, säger alltid min mamma.
Det var en sällsynt god blandning av söt lakrits och choklad. Vid första anblicken fick jag något lite avsmak, men detta förändrades strax när den ljuvliga Dumlestången mötte min gom och mina smaklökar.
Högt betyg!
den verkar god
Den var klart annorlunda i smaken, men lakrits och choklad var en bra kombo! 😀
Oj, jag hade missat din recension. Jovisst ser den ganska oaptitlig ut? Men ack, så god. Vi prövade också (läs: åt en hel påse)
lakrits fylld med Marianne men det blev lite too much med mint, choklad och lakrits. Som att äta en kaviarsmörgås när man just har borstat tänderna. Så jag besparade dig den…det fanns ingen kvar i påsen.
Ja eller hur?! Men god var den! Fast prova en hel påse vet jag inte… Jag har resten kvar, jag och även citronlaktritsen, så jag får nog ha provning i kväll när Anna jobbar. 😉
Lakrits med Marianne låter precis som du beskriver det: kaviarmacka direkt efter tandborstning! UFF!