• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Kulturnatt gjorde mig kulturellt matt
Att få stanna kvar »

Söndag – och det är tyst!..

12 september 2010 av Tofflan


Söndagsmorgon. Jag skjutsade Fästmön till jobbet – idag började hon 7.30. Såg knappt en människa ute, mer än en och annan morsa som trampade hem på cykel i det gråa morgonljuset. Inte såg det piggt ut, inte…

Försökte i vart fall pigga upp mig med ett nytt par roliga strumpor. Den här gången är det en stackars morot som blir riven… Jag hatar verkligen morötter, så jag kände mig som en äkta sadist när jag köpte strumporna!


Notera hur moroten SKRIKER på mittenbilden!

                                                                                                                                                           Anna var trött i morse och hade sovit dåligt. Jag hade sovit bra, men var också trött. Trött, trött, trött… Jag är otroligt trött på att vara trött! Igår var det extremt, men jag måste ändå säga att utflykten hemifrån och den friska luften – så frisk den nu är mitt i stan – lyfte upp mig några pinnhål i humöret. Det verkade kanske som om vi gick väldigt långt och mycket på stan igår kväll under Kulturnatten, men det är verkligen inga sträckor att tala om! Fast för mig var det det. Det var så länge sen jag var i stan, så länge sen jag var bland friska människor, så länge sen jag var ute i verkligheten… Jag har insett att jag har börjat spara på upplevelser så att jag kan plocka fram dem ur minnet – eller bloggen – de dagar jag inte orkar uppleva nåt utanför hemmets väggar.

Det slog mig att det var den 11 september igår – ”nine-eleven”. Tänk att det har gått nio år sen de där planen flög in i skyskraporna… Det senaste jag hörde är att man vill bygga en moské nära Ground Zero-området. Detta har lett till en del protester, särskilt igår på årsdagen. Och även om jag vet att det var extremister som styrde in planen i byggnaderna, kan jag tycka att ett moskébygge på just den platsen känns väldigt provocerande. Samtidigt kan bygget visa på att det är möjligt att förlåta, att stänga dörren och att gå vidare. Och också bekräfta det faktum att man inte kan kategorisera alla i en viss folkgrupp som galningar och mördare. Vad tycker DU om moskébygget???

Anna jobbar till klockan 13 idag. Innan dess ska jag ha packat min rygga för en veckas vistelse i Förorten, jag ska vattna krukväxterna och jag ska vika tvätt. Jag har packat det mesta. Eftersom jag ju ändå åker hem och kollar post varje dag så kan jag alltid komplettera, men strumpor, underkläder och necessär (necessary…) är nödvändigt, samt laddare till diverse, dator och brillor.

Gissar att vi åker och hämtar trion O före klockan 19 i kväll, men innan dess ska vi storhandla. Anna ville gå ett varv med dammsugaren hemma hos sig och så ska vi äta nåt tillsammans med Slaktar-Pojken. Vi får hoppas att han inte är alltför bakis idag så att han orkar påbörja sin del av röjningen hemma…

Tror jag ska fortsätta den här tysta söndagsmorgonen med att läsa lokalblaskan. Det är så tyst, så tyst, så tyst…

Dela det här:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Diskutabelt, Familj, Krämpor, Personligt, Trams | Taggad 11 september, arbete, årsdag, bakis, barn, bil, blogg, cykel, dator, extremister, förlåta, folkgrupp, frisk luft, grå morgonljus, Ground Zero, kategorisera, krukväxter, Kulturnatt, mat, media, morot, moské, packa, plan, protester, provocerande, söndag, shopping, skyskrapor, sova, städning, strumpor, tonåringar, trött, tvätt, tyst, upplevelser, Upsala Nya Tidning | 6 kommentarer

6 svar

  1. på 12 september 2010 den 10:09 Micael

    Jag kan byggandet av en moské vid ground zero som en ursäkt eller ett offer från USA ‘s muslimer. New York’s muslimer behövde en moské och blev erbjudna tomten, kan inte tänka mig att de tackade ja för att förolämpa USA ‘s befolkning. Utan mer som gest av deltagande och säkert efter lång betänketid. Tror att ungefär på samma sätt tänkte de som sålde tomten.


    • på 12 september 2010 den 10:40 Tofflan

      Ja så kan det vara. Jag tror nånstans på förlåtelse – och att sen stänga dörren till det som har varit. Man kan inte dra alla i en grupp över en kam, alla KAN inte vara onda.


  2. på 12 september 2010 den 12:16 Gunilla

    Hallå i stugan, själv åt jag kokta morötter i går, till fläskkotlett och potatis och gräddsås … muuums 🙂


    • på 12 september 2010 den 12:22 Tofflan

      Ha ha, jag är väl den enda vegetarianen (fast jag är inte helvegetarian längre – äter fågel och fisk) i världen som inte gillar morötter!!! 😆


  3. på 12 september 2010 den 13:40 Systerdyster

    Jättefina strumpor. 😉

    Visst kan man se det som oerhört provocerande med moskébygget. Och jag förstår om det förekommer protester. MEN de muslimer som jag känner tar lika mycket avstånd från våld och terror som jag själv. Det finns inget i islam som säger att man ska döda motståndare utan precis som i de flesta religioner ses mord som ett allvarligt brott. Det är väl en liten klick maktgalna män (?) som använder sig av en omtolkning av Koranen, något som även kristna människor har gjort genom historien. Det har förekommit mycket dödande i Guds namn… 😦


    • på 12 september 2010 den 14:01 Tofflan

      Ja jag tycker de är fina! 😀 Jag kan STÅ för budskapet på dem, så att säga!

      Jag håller med! Det finns inget som säger att man ska mörda. Tyvärr förekommer det ofta och mycket – men i alla religioner.

      Jag vill tro på förlåtelsen!



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Bokus service och kundtjänst har lite att jobba med...
    • Rätt ful, var det... Här är bildbevisen!
    • Vårtfri behandling #9 The End!
    • Vårtfri behandling #7
    • Test: Vad vet du om film?
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Hett i hyllan #168 - Mannen so… på Mösstanten
    • I Kissed Shara Wheeler av Case… på Lottens Bokblogg
    • Inledningar #5 på Mösstanten
    • Tisdagstrion - Bäst hittills i… på Mösstanten
    • Dubbelsäng i Danmark av Maria… på Lottens Bokblogg
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    september 2010
    M T O T F L S
     12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    27282930  
    « Aug   Okt »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 887 598 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 514 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: